Windows XP Kaynak Kodu Sızdırıldı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Windows XP Kaynak Kodu

Kullanıcı sayısı %1’in altında olan eski Windows XP işletim sisteminin kaynak kodları internet ortamında sızdırıldı. Windows XP SP1 ve işletim sisteminin diğer sürümleri de dahil olmak üzere kaynak kodunun dijital ortamda sızdırıldığı iddia ediliyor. Sızıntı yapan kişi, son iki ayını sızdırılmış Microsoft kaynak kodlarını derleyerek geçirdiğini söyledi. Bu 43 GB’lık koleksiyon bugün 4chan forumunda torrent […]

Devamı: Windows XP Kaynak Kodu Sızdırıldı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Windows 10'daki çok eski yönetim araçlarıyla alakalı bir risk olabilir mi? Ve ATM'ler XP kullanmıyor muydu?
Bizim buradaki Halkbank ATM Windows XP kullanıyor. 😁
Nereden mi biliyorum? ATM'den işlem yaparken ATM kartı geri verip ATM'nin bilgisayar gibi kapanıp Windows XP yükleme ekranıyla açılmasından. Sonra da mavi gökyüzü ve yeşil tepeli arka plan gözüktü.
Şaka değil, gerçek! 21. yüzyılda Windows XP kullanılıyor... :D

Windows 10'daki çok eski yönetim araçlarıyla alakalı bir risk olabilir mi? Ve ATM'ler XP kullanmıyor muydu?

XP kullanmasında bir sakınca yok ATM'lerin.

Her ne kadar güvenlik açığı olsa da ATM'ler intranet ağına bağlı yani uzaktan erişim yapılması imkansız gibi. Fiziksel bağlantı kurulması gerekli ancak her ATM'de zaten kamera oluyor.

NT çekirdeğini Windows 8, Windows 10 gibi daha yeni işletim sistemleri de kullanmıyor mu? Bu bakımdan bir risk teşkil edecek mi acaba?
Sanmıyorum. XP'den bu yana NT çekirdeği kim bilir hangi değişikliklere uğramıştır. Ha, zamanı aşıp bugüne ulaşmış ve henüz keşfedilmeyen bir açığın bulunma ihtimali var mı derseniz, olabilir. O konuda meraklıyım.

Bizim buradaki Halkbank ATM Windows XP kullanıyor. 😁
Nereden mi biliyorum? ATM'den işlem yaparken ATM kartı geri verip ATM'nin bilgisayar gibi kapanıp Windows XP yükleme ekranıyla açılmasından. Sonra da mavi gökyüzü ve yeşil tepeli arka plan gözüktü.
Şaka değil, gerçek! 21. yüzyılda Windows XP kullanılıyor... :D
ATM'ye kablo ile bağlanman gerek. Arka kısımda kapı var. Kapıda alarm var. Ön tarafta kamera var. O yüzden dolayı bir şey olmaz.

Geri
Yukarı