Windows XP vs Vista

Şimdi, Windows XP'nin başarısı sebebi zaten düşük güçte bilgisayarları mükemmel performansla açıldığı için bu kadar başarılı. Pentium 3, Pentium 4 gibi işlemcilere iyi gidiyordu. Vista'nın sıkıntısı ise kullanıcıların bilgisayar güçleri yeterli olmaması. 2007 zamanlarında Pentium 4, 512MB RAM ve en azından 256 MB ekran kartı olan birçok insanda bulunmaktadır ki Vista bundan daha fazlasını istiyordu. O yüzden kullanıcılar Vista'yı kullandıktan sonra kötü performanslarla karşılaşınca direk XP'ye geri geçtiler, bu da Vista'nın itibarı kötüleşmesine sebep oldu. Aslında Vista daha iyi özellikleri var ama tek sıkıntısı Vista gerçekten kötü zamanda çıktığı için itibarı çok kötüydü çünkü kullanıcıların bilgisayarı yeterince performans yapamıyorlardı. Tabii şimdi Microsoft zaten Vista ne kadar iyi olduğunu kanıtladı, o da tabii ki de Windows 7 oldu. Cevaba gelirsek, Vista kullanılması çok zor çünkü zaten itibarı kötü çıktığı için driverların hiç desteği yok bile. Kurmak aşırı derecede zor olduğu söylenebilir. O yüzden XP kullanmanıza tavsiye ederdim. Ama niye kullanırsın ki zaten desteği kalktı, ve aşırı derecede virüslere karşı çok dayanıksız. Muhtemelen virüs indirirsen XP'ye, çoktan işi bitmişdir. XP mi Vista mı derseniz, cevabım XP olurdu :D

Şimdi, Windows XP'nin başarısı sebebi zaten düşük güçte bilgisayarları mükemmel performansla açıldığı için bu kadar başarılı. Pentium 3, Pentium 4 gibi işlemcilere iyi gidiyordu. Vista'nın sıkıntısı ise kullanıcıların bilgisayar güçleri yeterli olmaması. 2007 zamanlarında Pentium 4, 512MB RAM ve en azından 256 MB ekran kartı olan birçok insanda bulunmaktadır ki Vista bundan daha fazlasını istiyordu. O yüzden kullanıcılar Vista'yı kullandıktan sonra kötü performanslarla karşılaşınca direk XP'ye geri geçtiler, bu da Vista'nın itibarı kötüleşmesine sebep oldu. Aslında Vista daha iyi özellikleri var ama tek sıkıntısı Vista gerçekten kötü zamanda çıktığı için itibarı çok kötüydü çünkü kullanıcıların bilgisayarı yeterince performans yapamıyorlardı. Tabii şimdi Microsoft zaten Vista ne kadar iyi olduğunu kanıtladı, o da tabii ki de Windows 7 oldu. Cevaba gelirsek, Vista kullanılması çok zor çünkü zaten itibarı kötü çıktığı için driverların hiç desteği yok bile. Kurmak aşırı derecede zor olduğu söylenebilir. O yüzden XP kullanmanıza tavsiye ederdim. Ama niye kullanırsın ki zaten desteği kalktı, ve aşırı derecede virüslere karşı çok dayanıksız. Muhtemelen virüs indirirsen XP'ye, çoktan işi bitmişdir. XP mi Vista mı derseniz, cevabım XP olurdu :D

Vista'nın sorunu düşük performanslı bilgisayarlar değildi ki. Döneminin en iyi sistemlerinde bile sorunlu çalışıyordu. Adamlar Aero getirmişler, grafikler falan 10 numara. Grafikler için harici ekran kartını kullanmıyordu saçmalığa bak. Sürekli işlemciye yükleniyordu. Oyun oynamaya çalışıyorsun grafik sürücüsü hatası veriyor. İşletim sistemi kafadan ekran kartını yok sayıyordu. Yüzlerce güvenlik açıkları çıktı birini kapattılar, başka yerden patlak verdi. Şirketlerin büyük bir çoğunluğu işletim sisteminin güvenlik zafiyetleri yüzünden XP'ye dönme kararı kaldı. Sorunları kapattıklarını söylüyorlardı. Bu seferde printer, scanner gibi cihazları tanımamaya başladı. Yani işletim sisteminin sorunu yüksek performanslı bilgisayar istemesi değildi. Bildiğin bozuktu hiç bir yeri stabil çalışmıyordu. Zaten işletim sisteminin düşüşünü sağlayan en büyük etken güvenlik açıklarının çok çok fazla olmasıydı. Her yönüyle sıkıntılı olunca piyasada kısa sürede Vista adı çabuk kirlendi. Microsoft'ta kısa sürede Windows 7'yi çıkardı. Windows 7'de zaten Vista'nın güncellenmiş bir versiyonuydu. Vista'nın adı kirlenince, yeni güncellemeyi yeni bir isimle çıkardılar. Ama bence Vista bu kadar kat kat kötü olmasaydı. Windows 7'yi bu kadar iyi yapamazlardı.

Windows XP. Daha önce dakikalık olarak kullanmama rağmen çok hoşuma gitmişti.

Konu dışı olacak ama Athlon 64 Processor 3500+ işlemcili, 5 GB (2+2+1) DDR2 RAM'e sahip, ATI Radeon HD 4830 1 GB 256-BIT ekran kartlı eski bilgisayarım Windows Vista service pack 2'yi sorun olmadan çalıştırır mı?

Konu dışı olacak ama Athlon 64 Processor 3500+ işlemcili, 5 GB (2+2+1) DDR2 RAM'e sahip, ATI Radeon HD 4830 1 GB 256-BIT ekran kartlı eski bilgisayarım Windows Vista service pack 2'yi sorun olmadan çalıştırır mı?

Sorunsuzca çalışır. Ben AMD Athlon X2 250 ve 2 GB RAM ile kullanıydım daha 2 gün önce.

Görünüm olarak Vista çok daha güzel duruyor. Performans olarak XP tabi ki.

Geri
Yukarı