Windows XP vs Windows 10

Dönemine göre hangisi daha iyidir?

• Oy verenlerin toplamı
    85
Cevabım Windows 7.
Sebebi ise az RAM yemesi, herkese hitap etmesi, XP gibi 64bit sistemde sadece 64 bit uygulama kullanma zorunluluğu olmaması.
Hala kullanılmasının sebebi belli ama miladı doldu.
Windows 10 ise hem 8.1 güncelliğini hem 7 stabilliğini almaya çalışıyor.
Başarılı olmaya çok yakın bence.
Eğer başarılı olırsa Microsoft harika bir iş başaracak.
Açık kaynak ve Linux sanal makinesi özellikleriye de geleceğin işletim sistemi olmaya hazırlanıyor.
Linux taraftarıyım ama Microsoft harika bir iş yaptı Windows 10 ile.
Fakat hala genç olduğu için Windows 7.
7 Gibisi yok gereksiz bir ton saçma sapan şeyler yok 10 numara stabil işletim sistemi.
Onun için LTSC sürümü var.
Zamanla düzelecek umarım.

Şahsen ben Vista derdim normalde ama listede olmadığı için 7'yi işaretledim. Vista'nın zamanında hiç sevilmemesinin iki sebebi vardı: o zamanın bilgisayarlarının Vista için "eski" kaçması ve insanlardaki "geri kafalılık". XP'nin ilahlaştırılmasından sonra Vista gibi bir işletim sisteminin çıkması XP "hayranları" tarafından hoş karşılanmadı. Ardından ise Vista'nın neredeyse aynısı olarak piyasaya çıkan ve tek farkın yeni işletim sisteminin Vista'nın eski diye(haklı) çalıştır(a)madığı bilgisayarlarda da çalışması olan Windows 7 çıktı. Ha arkadaşım o kadar övmüşsün Vista'yı, 7 kullanıyorsun; Vista kullansana diyenler için:
1. Dönemine göre karşılaştırma yaptım.
2. Yukarıda da dediğim gibi, ikisi birbirinin aynısı neredeyse; PC'm eski.
3. 7 daha çok tutulduğu için Microsoft da haklı olarak güvenlik güncelleştirmelerini falan 7'ye yoğunlaştırdı. 2020 yılındayız.

Fakat hala genç olduğu için Windows 7.
1634333985925.png

Windows 7'yi XP'den daha çok severim ancak 7 Vista SP3 gibidir ki ikisi de radikal değişiklik olmamış sürümlerdi XP 2000 altyapısını kullanirdi 7 ise Vista yani radikal değişiklik olupta stabil olan bir sürüm hiç olmamıştır 10 ise W8'in görsel manada değiştirilmiş halidir ancak hepsinin altyapısı Vista'dir 7'den itibaren.

Döneme göre tabii ki Windows XP.👍
Fakat bu zamanda en iyisi olduğu için XP kullanılmaz yani bence, sıkıntılar çıkabilir.
Döneme göre en iyi 2. olan Windows 7 kullanılabilir.🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı