Windows yanına kurulan Ubuntu'nun alanını genişletme

mustafa.old

Hectopat
2 hafta önce sistemime Ubuntu işletim sistemini deneme amaçlı sistemime kurmuştum. Kurulumu Windows'un yanına yaptım. 2 hafta içinde Ubuntu'dan çok memnun kaldım. Ubuntu üzerinde verilerim silinmeden Ubuntu'ya verdiğim alanı genişletmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Windows'a geçip disk yönetiminden bakmıştım. 39 GB'lık bir alan var. Ama sağ tıklayıp birimi genişletemiyorum. Mutlaka farklı bir yolu vardır. Lütfen yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
2018-10-19 17-21-58 ekran görüntüsü.png

Paketi consol ile yüklemiyor. Manuel olarak nasıl indirebilirim?
2018-10-19 17-24-58 ekran görüntüsü.png

Yüklenmiyor ise .Iso kalıbını indirip USB'ye yazıp oradan kullanabilirsin. Yada ubuntunun kurulum USB'si duruyorsa onu boot et ve kurulum yapmadan deneme bölümüne gir, live çalışma bölümü. Ubuntu açıldığında Gparted yüklüdür büyük ihtimal. Oradan kullanırsın.

Terminale sırasıyla şu iki kodu yazıp enterlayın.

Kod:
sudo apt-get update
sudo apt-get install gparted

Bunlar GParted'ı yüklemek için. Sonrasında programı açıp ext4 bölümüne (Ubuntu'nun kurulu olduğu bölüm) sağ tıklayıp resize/move demeniz gerek. Sonrasında bölümü mevcut ayrılmamış alan kadar genişletebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı