Windows yanına Ubuntu kurmak

yunusilk

Hectopat
Merhaba.
Bugün yeni aldığım bilgisayarda Windows'un yanına Ubuntu D'de dağıtımı kurdum. Kurulumdan sonra bazen grub ekranı açılıyor bazen grup ekranı gelmeden Ubuntu açılıyor. Ubuntu açıldığında da parola ekranı iki üç saniye göründükten sonra kayboluyor ve bilgisayar siyah ekranda kalıyor. Yeniden başlattığımda da bazen parola ekranı bir iki saniye kaybolup geri geliyor. Bu durumda bilgisayar açılıyor ve kullanabiliyorum.
Yani bir yerlerde sorun var ama ben anlamadım nerede olduğunu. Kod çalıştırmam gerekirse bilgisayar açılınca çalıştırıp sonuçları paylasabilirim, yüzde 30-40 ihtimalle açılıyor, birkaç denemede açarım :)

Yardımcı olursanız sevinirim.

Huawei 13.
Kurduğum dağıtım en üstteki: Download - UbuntuDDE
Bilgisayarım: Huawei matebook13 2021 ryzen7 vega8

Öncelikle Ubuntu DDE resmi bir türev değil, bunun yerine resmi türevlerden Ubuntu Budgie gibi bir sürümü kurabilirsin.

Sorunu çözmek istersen, önce inxi paketini kur, ardından aşağıdaki komutun çıktısını paylaş.

Kod:
inxi -SGMCxx

Öncelikle Ubuntu DDE resmi bir türev değil, bunun yerine resmi türevlerden Ubuntu Budgie gibi bir sürümü kurabilirsin.

Sorunu çözmek istersen, önce inxi paketini kur, ardından aşağıdaki komutun çıktısını paylaş.

Kod:
inxi -SGMCxx
Selamlar.
ilk olarak sizce bu dağıtım güvenli değil midir? Çekinmeye gerek var mı güvenlik açısından?
Güvenlidir derseniz inxi paketini nasıl kurabilirim öncelikle?

Eski bilgisayarımda Manjaro Kde kullanıyorum. Bu dağıtımda çok fazla ağ soruu yaşıyorum. İso'su duruyor ama aynı sorunları yeni bilgisayarda da yaşatır belki diye kullamak istemedim. Ayrıca elimde bir de Manjaro dde iso'su da var. Onu Resmi manjaro web sayfasından indirmiştim. Gerçi Ubuntu dde'yi de resmi ubuntu sayfası içindeki bi linkten indirdim diye hatırlıyorum, link vermiş olmaları resmi yapmıyordur tabi ama paylaşmak istedim bu bilgiyi de.

Son düzenleme:
ilk olarak sizce bu dağıtım güvenli değil midir? Çekinmeye gerek var mı güvenlik açısından?

Güvenlik olarak sorun olacağını sanmam, ama resmi bir türev olmadığını yine de bilin. Ubuntu tabanlı, türev olmayan diğer dağıtımlar gibidir (PopOS, Linux Mint, Zorin ya da EOS gibi yani).
Gerçi Ubuntu dde'yi de resmi ubuntu sayfası içindeki bi linkten indirdim diye hatırlıyorum, link vermiş olmaları resmi yapmıyordur tabi ama paylaşmak istedim bu bilgiyi de.

Resmi Ubuntu türevleri şunlar. Ubuntu flavours | Ubuntu

Ubuntu adını kullanan diğer kalıplar resmi türev değiller. Ama kullanım açısından bir sakınca olacağını da sanmam.

@OzgunP inxi dosyası yüklendi mi anlamadım açıkçası
Yüklenmemiş, verdiğiniz kodla yükleniyor şimdi.
Sol alttaki sayaç her saniyede bir artıyor. Kurulum devam mı ediyor anlamadım
[CODE title="LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt install inxi"]Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic).Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic)
Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic).Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic)
Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic).Waiting for cache lock: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock-frontend. It is held by process 7014 (synaptic)
[/CODE]

[CODE title="inxi -SGMCxx"]ommand 'inxi' not found, but can be installed with:
sudo apt install inxi
[/CODE]
Olmadı sanırım. Resmi sürümü indirip onu kuracağım. Yalnız şu an windows yanında açtığım boş alana ubuntu dde kurmuş durumdayım. Bu ubuntunun kurulduğu alanı windows üzerinden silip gene alan açabilir miyim acaba?

Dosya Ekleri

• 20211027_002426.jpg
    20211027_002426.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 28
  • 16352844458558161858503154513350.jpg
    16352844458558161858503154513350.jpg
    229,8 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleme:

Geri
Yukarı