Windows'a erişilmiyor

howart

Hectopat
Merhaba Windows bozuldu, onarma seçenekleri fayda etmedi. İçindeki bilgiler benim için önemli. Harddiskin boş olan kısmına Windows 10 kursam dosyalarıma erişebilir miyim? Daha önceden şifre kullanıyordum benden şifre ister mi?

Dosya Ekleri

• IMG_20201203_192246.jpg
    IMG_20201203_192246.jpg
    84,1 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemi silip formatlarsanız, şifre istemeyecektir. Ancak doğru sürücüyü sildiğinizden emin olun ki, dosyalarınız kaybolmasın.

Aynı diskte boş olan yere kurmak için bölüm oluşturmanız gerekecektir ama resimde Windows kurulu olan bölüme yeni bölüm oluşturmaya müsaade etmiyor. Dolayısıyla aynı sürücüye kur derseniz onun bulunduğu yere kuracak eskisine Windows old adını verecek. Dosyalarınızı eskisinin içerisinden bulabilirsiniz zannedersem. Ya da CMD komut istemini kurulum başlarken açıp diskparttan Windows kuracak yer kadar alan ayırmak sonra kuruluma gelip oraya kurmak yeterli.

Tek disk takılı 126gb yerim var bu kısımda direk Windows 10 u kurabilirmiyim?
Hayır. Windows'un kurulum mantığı öyle değil. O 126 GB'lık yere kuramazsınız. O diski seçtiğinizde o diski komple formatlamış olursunuz. Yani verileriniz kaybolur. Ama üstteki yazarın dediği gibi, o sistemi silmeden direkt formatlarsanız, o zaman eski dosyalarınızı bulmanız mümkün olur. Benim tavsiyem, önce sistemi silmeden üzerine format atın. "Windows.old" klasörü oluşsun. Daha sonra verilerinizi yedekleyerek başka zaman sistemi silerek tekrar formatlayın. Çünkü Windows.old klasörü, sisteme ekstra yük bindirecektir.

Aynı diskte boş olan yere kurmak için bölüm oluşturmanız gerekecektir ama resimde Windows kurulu olan bölüme yeni bölüm oluşturmaya müsaade etmiyor. Dolayısıyla aynı sürücüye kur derseniz onun bulunduğu yere kuracak eskisine Windows old adını verecek. Dosyalarınızı eskisinin içerisinden bulabilirsiniz zannedersem. Ya da CMD komut istemini kurulum başlarken açıp diskparttan Windows kuracak yer kadar alan ayırmak sonra kuruluma gelip oraya kurmak yeterli.
Böyle yaptım bilgilerimi alabildim. Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı