Windows'a geçiş yapma sonrası grup ekranı gelmiyor

Leprosy

Hectopat
Bilgisayarımda Manjaro ve Windows 8.1 kurulu (önce Win sonra Manjaro kuruldu). Manjaro'yu kurduğum zaman grup ekranı sorunsuzdu fakat Windows Boot Manager'a tıklayıp Windows'a geçiş yapınca artık Linux'a geçiş yapamıyorum. Windows'ta takılı kaldım Linux'a geçemiyorum fakat geçmem gerekiyor önemli dosyalarım var ve Linux'ta çalışmam gerekiyor. Sistem UEFI. Lütfen bir çözüm bulalım buna yardım eder misiniz?

Şunu söylemiş olayım bu yöntemlerin hepsini denedim:
-Boot repair disk (hata veriyor)
-Secure Boot kapalı.
-PC açılırken ESC'ye basınca hiçbir şey olmuyor.
-BIOS'ta Boot'la ilgili herhangi bir ayar yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows'ta güç seçeneklerinde "Hızlı Başlatma" kapalı mı? Eğer kapalı değilse bu soruna o sebep olmuş olabilir.

Boot repair diski denemiştim zaten burada sadece komutların oldugu kısmı deneyebilirim fakat Arch tabanlı Manjaro'da da bu komutlar aynı mıdır? Linux kullanımı konusunda çok iyi değilim bir problem çıkarsa sıkıntı yaşarım.
Yöntem aynı. Sadece Manjaro´yu hangi bölüme kurduğunuzdan emin olun. Bütün bölümleri görmek için parted /dev/sda print komutunu kullanabilirsiniz.

Windows'ta güç seçeneklerinde "hızlı başlatma" kapalı mı? Eğer kapalı değilse bu soruna o sebep olmuş olabilir.

Güç seçeneğinde böyle bir seçenek yok bende. Çözüm için araştırma yaptığımda bununla ilgili bir şey bulmuştum CMD üzerinde komut yazmıştım /Power... La başlayan o devre dışı bırakmış olabilir belki.

Yöntem aynı. Sadece Manjaro´yu hangi bölüme kurduğunuzdan emin olun. Bütün bölümleri görmek için parted /dev/sda print komutunu kullanabilirsiniz.

Şu an USB'ye Manjaro'yu atıyorum deneyeceğim teşekkürler.

Maalesef daha ilk komuttan sorun çıktı.
Sudo Mount /dev/sda5 MNT yazdığımda Mount: Mnt: Mount point does not exist. Hatası aldım.
Güç seçeneğinde böyle bir seçenek yok bende. Çözüm için araştırma yaptığımda bununla ilgili bir şey bulmuştum CMD üzerinde komut yazmıştım /Power... La başlayan o devre dışı bırakmış olabilir belki.

Şu an USB'ye Manjaro'yu atıyorum deneyeceğim teşekkürler.

Maalesef daha ilk komuttan sorun çıktı.
Sudo Mount /dev/sda5 MNT yazdığımda Mount: Mnt: Mount point does not exist. Hatası aldım.

Dosya Ekleri

• 20201102_210347.jpg
    20201102_210347.jpg
    262,9 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleme:
Uefi sistemleri bilmiyorum fakat Manjaro kullandığım zaman Kernel veya Grub bağlantılı paketleri güncellemesi sırasında bir hata oluyordu. Grub ekranı gelmeden en son açılan sistemi açıyordu doğrudan, sonra tekrar update-grub komutunu verince düzeliyordu.

Ek: Fotoğraf'taki çıktıda mnt dizinini bulamadığı yazıyor. mkdir /mnt

Arkadaşlar peki grubu kurtarmak yerine Linux'taki dosyalarımı nasıl kurtarabilecegimi söyleyebilir misiniz? Windows'ta disklerde Linux gözükmüyor. Linux'ta belgeler kısmından 1 tane klasörümü almam lazım sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı