Windows'ta klasör koruma nasıl yapılır?

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Windows'ta bir klasöre sadece şu uygulama erişebilsin, diğerleri erişemesin şeklinde ayar yapabiliyor muyuz?

Örneğin FTP programı kullanıyoruz diyelim. Bu uygulama FTP şifrelerini dosyaya kaydediyor. Bu şifre dosyasına sadece FTP uygulaması erişebilsin, diğer uygulamalar erişmeye kalkarsa yetki hatası alsın. Böyle bir ayar mümkün mü Windows'ta?

Linux'ta olduğu gibi kullanıcılar, gruplar vs. var ama tam olarak nasıl yapılandırılır böyle bir amaçla kullanılabilir mi bilmiyorum.

Klasöre tıklayıp özelliklere tıklayın yada alt+enter yapın güvenlik kısmına gelin burdan yetki ayarlarını yapabilirsiniz.
Bu ekranı biliyorum ama tam ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. FTP programı için ayrı kullanıcı açıp, dosya ayarlarından sadece bu kullanıcı için yetki vermem mi gerekiyor. FTP programını belli bir şu kullanıcı olarak çalıştır nasıl yapacağım ki?

Şuan FTP için kullandığınız program nedir ?
Aslında ftp değil ssh için kullanıyorum. FTP daha çok bilindiği için oradan örnek verdim.

Putty ile sunuculara bağlanıyorum. Bir tane key dosyası var. Bu dosya ve sunucunun ip adresi ile sunucuya bağlanılıyor. Bu key dosyasının güvenliği çok önemli. Şifre ile korunuyor ama dosyayı kaptırmamak da önemli onun için sadece putty'nin erişebileceği şekilde yapılandırmak istiyorum.

Defender ile yapabilirsiniz, korumalı klasör özelliğini kullandığınızda hangi uygulamanın erişeceğini siz belirlersiniz.

Defender ile yapabilirsiniz, korumalı klasör özelliğini kullandığınızda hangi uygulamanın erişeceğini siz belirlersiniz.
Bu özelliğin tam adı nedir? Ayarları kurcaladığımda bulamadım.

Antivirüs olarak Kaspersky kullanıyorum, bunu kullanırken korumalı klasör kullanamaz mıyım?

Dutchman arkadaşın belirtiği fikir güzel.

DKE.png

Dutchman arkadaşın belirtiği fikir güzel.

Eki Görüntüle 1624141

Denetimli klasör özelliği Ransomware yani dosyaların virüslerce şifrelenmesine karşı bir önlem olarak anladım. Dosya içerikleri hala okunabiliyor. Aradığım özellik izin verilmeyen uygulamaların korunan dosyalarının okunmasını da engellemesi.

Diyelim ki internetten bir uygulama indirdim. Bu uygulamanın C:\keys klasörüne erişmemesini istiyorum. Sadece benim istediğim uygulamalar bu klasöre erişebilsin. Yapmak istediğim bu.

Şu an kullanıcı ve grup ayarlarına bakıyorum, sanırım en kolay yolu bu olacak. İlk kullanıcıya admin dedim onu kullanmıyorum. User diye günlük kullanımım için bir kullanıcı açtım bunda ele geçirilmesi riskli dosyaları tutmuyorum. Bir de Work diye ayrı kullanıcı açtım. Keys klasörünü bu kullanıcının belgelerim klasöründe tutmayı düşünüyorum böylece User hesabı buna erişemeyecek. Bu yöntem olur gibi ama inanılmaz büyük amelelik yani bunun daha kolay bir yolu olmalıydı.

Bunun dışında ufak tefek kişisel belge dosyaları da var. Bunları da her seferinde Work kullanıcısı altında tutmam mantıklı değil. BitLocker'ı araştırıyorum şu an. İzin problemini yine çözemiyor tabii. Yeni bir disk olarak bağlayacağı için o diske her uygulama erişebilecek muhtemelen :(.

Bilgisayarda tutmayalım kişisel dosyaları telefonda tutalım desek onda da her uygulama dosyalara erişim istiyor :D.

Denetimli klasör özelliği Ransomware yani dosyaların virüslerce şifrelenmesine karşı bir önlem olarak anladım. Dosya içerikleri hala okunabiliyor. Aradığım özellik izin verilmeyen uygulamaların korunan dosyalarının okunmasını da engellemesi.

Diyelim ki internetten bir uygulama indirdim. Bu uygulamanın C:\keys klasörüne erişmemesini istiyorum. Sadece benim istediğim uygulamalar bu klasöre erişebilsin. Yapmak istediğim bu.

Şu an kullanıcı ve grup ayarlarına bakıyorum, sanırım en kolay yolu bu olacak. İlk kullanıcıya admin dedim onu kullanmıyorum. User diye günlük kullanımım için bir kullanıcı açtım bunda ele geçirilmesi riskli dosyaları tutmuyorum. Bir de Work diye ayrı kullanıcı açtım. Keys klasörünü bu kullanıcının belgelerim klasöründe tutmayı düşünüyorum böylece User hesabı buna erişemeyecek. Bu yöntem olur gibi ama inanılmaz büyük amelelik yani bunun daha kolay bir yolu olmalıydı.

Bunun dışında ufak tefek kişisel belge dosyaları da var. Bunları da her seferinde Work kullanıcısı altında tutmam mantıklı değil. BitLocker'ı araştırıyorum şu an. İzin problemini yine çözemiyor tabii. Yeni bir disk olarak bağlayacağı için o diske her uygulama erişebilecek muhtemelen :(.

Bilgisayarda tutmayalım kişisel dosyaları telefonda tutalım desek onda da her uygulama dosyalara erişim istiyor :D.

Sanal disk oluşturmayı deneyin.
Sisteme format atılsa dahi diske erişim şifreli olur.
Windows Defender ile denetimli klasör olarak da belirtirsiniz kullanıcı erişim tanımlarınıda belirtirsiniz.
İstediğiniz bir şekilde olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı