Windows'tan MacOS'a geçmek mantıklı mı?

Sueqraa

Hectopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Harry Potter'a tapıyorum.
Selamlar.
Matebook dizüstü bilgisayarımın yanında gelen orijinal Windows lisansını kullanmaktayım, aslında bir problemim yok ama nedense macOS bana çok cazip geliyor. Sizce Windows'a göre + ve - yönleri neler? İşletim sistemleri konusunda ileri düzey bir cahil olarak sizi soru yağmuruna tutmazsam olmaz.
Mükemmel sorularım:
1 -
Ryzen 7 3700u işlemci destekler mi ve stabil performans alır mıyım?
2 - Windows'ta kullandığım tüm uygulamaları indirebilir miyim? Spotify, Netflix, Steam, Opera vesaire.
3 - Windows'ta yapabileceğim ama MacOS'da yapamayacağım ne gibi şeyler var ya da öyle işlemler var mı?
4 - Windows'ta olduğu gibi bir lisans alma durumu var mı? İşletim sistemini kurduktan sonra tüm güncellemeleri alacak mıyız?
5 - Güvenlik ile ilgili sorunları var mı?
6 - Bildiğim kadarıyla MacBook'ların klavyeleri normal klavyelere göre biraz farklı, normal dizilimdeki bir klavye ile kullanırsam sorun yaşatır mı?
7 - Kullanımı rahat mı? Alışması zor mu?
9 - Telefonumu vesaire bağlamak istediğimde rahatlıkla bağlayabilir miyim? İlla Apple telefon kullanmak mı gerekiyor?
10 - Wi-Fi'ya da Bluetooth bağlantıları ile ya da HDMI ile dışarıdan monitör bağlama ile ilgili sorunlar yaşatır mı?
11 - Güncelleme yaparken çökmesi ve her şeyi silmesi gibi bir durum yaşayabilir miyim?
12 - Windows'un ve MacOS'un birbirine göre avantajları ve dezavantajları nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
APU desteği yok diye biliyorum.

2. Evet hepsi var ve kullanabiliyorsun.
3. Çoğu oyunun MacOS desteği yok. Eğer oyun oynayan biriysen BootCamp üzerinden Windows kurman gerekir.
4. Hayır. Mac bilgisayarın olduğu için zaten lisans sahibi oluyorsun. Bütün güncellemeleri alıyorsun.
5. Hiç yaşamadım. Hatta Windows’a göre kat kat iyi bence. Çünkü her şeye izin vermiyor sistem.
6. Farkı yok pek. CTRL yerine CMD var o kadar. Farklı klavye takarsan da çalışıyor bir sorun olmuyor.
7. Kullanımı baya rahat ama alışma süreci var tabii ki. En basitinden pencere kapatma tuşları farklı yerlerde:) İnsan şaşırabiliyor:)
9. Android telefonu en son görmüyordu. Ama o sorun çözüldü demişlerdi. Deneyemiyorum şu an Android olmadığı için.
10. Hepsini kullanıyorum hiçbir sorun yok.
11. Hiç başıma gelmedi hiç gelene de denk gelmedim. Çökse bile hard reset özelliği ile son haline geri getirebiliyorsun zaten.
12. Oyunların çoğu MacOS’ta yok. Programların neredeyse hepsi var ama. Kullanımına bağlı bu durum yani.

Selamlar.
Matebook dizüstü bilgisayarımın yanında gelen orijinal Windows lisansını kullanmaktayım, aslında bir problemim yok ama nedense macOS bana çok cazip geliyor. Sizce Windows'a göre + ve - yönleri neler? İşletim sistemleri konusunda ileri düzey bir cahil olarak sizi soru yağmuruna tutmazsam olmaz.
Mükemmel sorularım:
1 -
Ryzen 7 3700u işlemci destekler mi ve stabil performans alır mıyım?
2 - Windows'ta kullandığım tüm uygulamaları indirebilir miyim? Spotify, Netflix, Steam, Opera vesaire.
3 - Windows'ta yapabileceğim ama MacOS'da yapamayacağım ne gibi şeyler var ya da öyle işlemler var mı?
4 - Windows'ta olduğu gibi bir lisans alma durumu var mı? İşletim sistemini kurduktan sonra tüm güncellemeleri alacak mıyız?
5 - Güvenlik ile ilgili sorunları var mı?
6 - Bildiğim kadarıyla MacBook'ların klavyeleri normal klavyelere göre biraz farklı, normal dizilimdeki bir klavye ile kullanırsam sorun yaşatır mı?
7 - Kullanımı rahat mı? Alışması zor mu?
9 - Telefonumu vesaire bağlamak istediğimde rahatlıkla bağlayabilir miyim? İlla Apple telefon kullanmak mı gerekiyor?
10 - Wi-Fi'ya da Bluetooth bağlantıları ile ya da HDMI ile dışarıdan monitör bağlama ile ilgili sorunlar yaşatır mı?
11 - Güncelleme yaparken çökmesi ve her şeyi silmesi gibi bir durum yaşayabilir miyim?
12 - Windows'un ve MacOS'un birbirine göre avantajları ve dezavantajları nedir?
MacOS'u kısaca özetlersem:
  1. Aynı iOS gibi kolay ve akıcı.
  2. Crack uygulamaları kurmak için terminal kullanman lazım.
  3. Çok güvenlikli.
  4. Steam ve Steam'daki çoğu oyun indirilebiliyor.
  5. Apple telefonlarla çok daha stabil bağlanıyorsun ama Android'de de sorun olmaz.
  6. Evet Mac klavyeleri biraz farklı ama çok sorun yaşamazsın.
Kısaca özetledim fakat senin soruları sorma sıranla aynı değil yazdığım sıra.

Yeni konular

Geri
Yukarı