Windows'u OEM key ile etkinleştirmek mantıklı mı?

Evet korsan değildir, bu kodlar sızdırılımıştır microsoftan. YouTube'da birçok videosu bulunuyor bununla alakalı.

Çalıntı keylerden bahsetmiyoruz, OEM keyler legal yollarla temin edilip satılabilir ve piyasada uyguna bu kodları satanlar da bu şekilde yapıyor zaten. Aşağıda Microsoft forumunda da birçok kişi bunu belirtiyor.

Yani OEM keyi gidip ne olduğu belirsiz bir şahıstan almıyorsanız, yıllardır OEM key satan bir siteden alıyorsanız bu keylere korsan demek yanlış çünkü öyle olsa bu siteler açık kalamazdı.

Merhaba,

Sağlamlisans sitesinden Windows 11 Retail key aldım Microsoft hesabına ekledim sıkıntısız kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla format attıkça Microsoft hesabını girdiğin sürece keyin aktif olur. Yani Retail keyler Microsoft hesabına eklenir.

Windows 11 Microsoft sitesinde fiyatı pahalı olduğu için insanlar bu tarz sitelere teşvik ediyor. OEM key alırsan anakartına gömülür, anakartı değiştirmediğin sürece ömür boyu format atsan da kalır.
Hocam retail key için sağlamlisansa sordum microsoft hesabına kayıt oluyor mu diye hayır, tek kullanımlık dediler.

Hocam retail key için sağlamlisansa sordum microsoft hesabına kayıt oluyor mu diye hayır, tek kullanımlık dediler.

Retail key aldığınızda bu keyi kurduğunuz bilgisayarda aktifleştirip gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

Daha sonra yeni bir bilgisayar aldınız diyelim bu durumda eski aktivasyonu iptal ederek bu kodu yeni bilgisayarda da kullanıp etkinleştirebilirsiniz. (Toplamda bunun bir sınırı olabilir onu tam bilmiyorum yani 10 kez bu işlemi yapabilmek vs gibi). Çünkü Retail keyi bir anda sadece 1 bilgisayarda aktifleştirerek kullanabilirsiniz.

OEM keyi ise aldığınızda anakarta gömülür ve başka bir bilgisayara aktaramazsınız, ama o bilgisayara format attığınızda otomatik olarak kodu görür yeniden aynı Windows sürümünde kurarken, başka bir Windows sürümünde geçerli olmaz doğal olarak.

Microsoft keriz binlerce liraya satıyor değil mi?

Denemesi bedava, hangi çağda yaşıyoruz elinizi tutan var mı? Arayın Microsoft'u bir kötüye kullanım bildiriminde bulunacağım deyin.

"Sizin binlerce liraya sattığınız Windows'u falanca site 100 TL'ye satıyor, haberiniz var mı?" deyin ve "Keriz misiniz?" diye eklemeyi de unutmayın lütfen. Bilinçli vatandaş olmak bunu gerektirir :)

Retail key aldığınızda bu keyi kurduğunuz bilgisayarda aktifleştirip gönül rahatlığıyla kullanırsınız.

Daha sonra yeni bir bilgisayar aldınız diyelim bu durumda eski aktivasyonu iptal ederek bu kodu yeni bilgisayarda da kullanıp etkinleştirebilirsiniz. (Toplamda bunun bir sınırı olabilir onu tam bilmiyorum yani 10 kez bu işlemi yapabilmek vs gibi). Çünkü Retail keyi bir anda sadece 1 bilgisayarda aktifleştirerek kullanabilirsiniz.

OEM keyi ise aldığınızda anakarta gömülür ve başka bir bilgisayara aktaramazsınız, ama o bilgisayara format attığınızda otomatik olarak kodu görür yeniden aynı Windows sürümünde kurarken, başka bir Windows sürümünde geçerli olmaz doğal olarak.
Hocam ama sağlamlisansta retail diye satılan kodlar öyle değilmiş dediklerine göre 3.000 tl verilip kutulu alınan windows lisansları sizin dediğiniz gibiymiş.

Hocam ama sağlamlisansta retail diye satılan kodlar öyle değilmiş dediklerine göre 3.000 tl verilip kutulu alınan windows lisansları sizin dediğiniz gibiymiş.

Hocam OEM ve RETAIL keylerin hepsine çalıntı demenin yanlış olduğunu söylüyorum ve bu iddiamda ısrarcıyım. Kimse göz göre göre kendi ürününün 100 TL'ye satılmasına müsaade etmez. Bazen bazı büyük firmalar yüzlerce binlerce key alıyor Microsoft'tan çalışan bilgisayarlarında kullanmak için mesela. Ancak hepsini kullanamadan ya Windows değişiyor ya şirkette durumlar değişiyor ve bu tip keyleri key satan sitelere yüksek adetlerle veriyorlar. Dolayısıyla bu keylerin hepsine çalıntı muamelesi yapmak bence doğru değil.

Ama herkes kendi bilir ben 3 yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım yani kullandığım key bir süre sonra kara listeye falan girmedi.

Ancak mesela eskiden öğrenci olduğum yıllarda key generatörlerle oluşturulan kodlar ya da ortalıkta dolanan keyler vardı onları kurardık bir süre sonra kara listeye düşerdi ve aktivasyon isterdi çünkü çalıntı ya da sızıntı keyler oluyordu onlar ve çok fazla kişi kullanınca kara listeye düşüyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı