Windows'u silip tekrar kurma

Jteve Sobs

Centipat
Fabrika ayarlarından bahsetmiyorum tamamıyla silmek istiyorum. Sorun ne bilmiyorum ama ağır oyunlar oynadığımda mavi ekran yedim birkaç kez. Bir mavi ekran yediğimde ekranda 'Windows'unuz düzgün kurulmamış' gibisinden bir yazı vardı. Onun için her şeyi silip tekrardan kurmak istiyorum. Windows 10'un son sürümünü indirebileceğim bir link verebilir misiniz?
Bir de Windows Key almasam ne olur? Artılar eksileri neler ve almalıysam da nereden almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Goz at.

Bilgisayarımda Windows kurulu iken yapabilir miyim bunları? Yani direkt kurulum yapabilir miyim yoksa halihazırda kurulu olanı silmem mi gerekiyor?
Kurulum yapabilirsiniz, Yeni Windows'u kurduğunuzda. Bu bilgisayar kısmından SSD-HDD'nize girip Windows.old klasör'ünü silebilirsiniz, Daha sonra Oem Key alıp aktif hale getirebilirsiniz.

Tavsiyem ISO olarak indirin.
Rufus programı ile en az 8 GB'lık bir flash diske önyükleme oluşturun.
Yedeklerinizi Harici bir diske alın.
Ön yükleme oluşturduğunuz flash diski anakartın arka portlarından birine takın ve yeniden başlatın.
Yeniden başlama açıldığında Boot Key'e tıklayarak çıkan pencerede önyüklemeli flash diski seçin.
Daha sonra Windows kurulum ekranı gelicek. Şimdi yükleye tıkladıktan sonra lisans soracak yoksa atla seçeneği var ona tıklayın.
Yükleme ekranı gelecek yükseltme ve özel kurulum olarak. Özel kuruluma tıklayın. Sistem depolama birimlerinizin olduğu alan çıkacak. Hepsini silin. Daha sonra yeni birin oluşturun. Oluşturduktan sonra yeni açılan birimlerin hepsini "biçimlendirin". Yükleme yapacağınız diski seçin ve kurulum başlasın.

Kurulum bitene kadar internet bağlantınızı kesmeyin. Ta ki ilk masaüstü ekranı gelene kadar. Masaüstü erkanı geldikten sonra internet bağlantınızı kesin. Daha önceden indirmiş olduğunuz güncel sürüleri manuel olarak yükleyin. Her sürücü yüklemesinden sonra yeniden başlatın. Sürücüler tamamlandıktan sonra internet bağlantınızı takın ve Windows Update çalıştırın. Güncellemeleri tamamladıktan sonra sistemin kurulu olduğı diske sağ tıklayıp özellikler diski temizle kısmına tıklayın. Sistem özelliklerini temizleye tıklayın. Mevcut bütün seçenekleri işaretleyip diski temizleyin. Eğer Windows kurulumu HDD'ye yapılıyorsa herşey bittikten sonra Disk Birleştirme Aracı ile diski birleştirin.

Ben sözlü olarak anlattım ama anlattığım şey 2-3 dakikalık bir video ile özetlenebilir. Hem benim yazımı hemde bir video izleyerek çok kolayca temiz bir kurulum yapabilirsiniz.

MEGA hesap oluşturup indirin.
Mail'e onay gelmiyor :(

Tavsiyem ISO olarak indirin.
Rufus programı ile en az 8 GB'lık bir flash diske önyükleme oluşturun.
Yedeklerinizi Harici bir diske alın.
Ön yükleme oluşturduğunuz flash diski anakartın arka portlarından birine takın ve yeniden başlatın.
Yeniden başlama açıldığında Boot Key'e tıklayarak çıkan pencerede önyüklemeli flash diski seçin.
Daha sonra Windows kurulum ekranı gelicek. Şimdi yükleye tıkladıktan sonra lisans soracak yoksa atla seçeneği var ona tıklayın.
Yükleme ekranı gelecek yükseltme ve özel kurulum olarak. Özel kuruluma tıklayın. Sistem depolama birimlerinizin olduğu alan çıkacak. Hepsini silin. Daha sonra yeni birin oluşturun. Oluşturduktan sonra yeni açılan birimlerin hepsini "biçimlendirin". Yükleme yapacağınız diski seçin ve kurulum başlasın.

Kurulum bitene kadar internet bağlantınızı kesmeyin. Ta ki ilk masaüstü ekranı gelene kadar. Masaüstü erkanı geldikten sonra internet bağlantınızı kesin. Daha önceden indirmiş olduğunuz güncel sürüleri manuel olarak yükleyin. Her sürücü yüklemesinden sonra yeniden başlatın. Sürücüler tamamlandıktan sonra internet bağlantınızı takın ve Windows Update çalıştırın. Güncellemeleri tamamladıktan sonra sistemin kurulu olduğı diske sağ tıklayıp özellikler diski temizle kısmına tıklayın. Sistem özelliklerini temizleye tıklayın. Mevcut bütün seçenekleri işaretleyip diski temizleyin. Eğer Windows kurulumu HDD'ye yapılıyorsa herşey bittikten sonra Disk Birleştirme Aracı ile diski birleştirin.

Ben sözlü olarak anlattım ama anlattığım şey 2-3 dakikalık bir video ile özetlenebilir. Hem benim yazımı hemde bir video izleyerek çok kolayca temiz bir kurulum yapabilirsiniz.
O linkten indireceğim. Sanırım diskteki Windows'u silmenin bir yolu yokmuş o an onu kullandığımız için. Direkt format atacağım sanırım ona da internetten bakarak yaparım.
Teşekkür ederim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı