Windows'un bulunduğu diski bölme

Ali Karaarslan

Kilopat
Daha fazla  
Fotoğrafta gördüğünüz üzere ben bir cahillik edip Windows dahil bütün uygulamaları diski bölümlemeden tek bir parça içinde kurdum. Bunun neticesinde haliyle çok çok fazla performans sorunuyla karşı karşıya kaldım. Sizden istediğim yardım, şu anki diski iki bölüme ayırıp Windows dışında her şeyi ikinci disk bölümüne nasıl aktarabilirim?

Screenshot_2.png

Başlat'a sağ tık.
Disk yönetimi.
C diskine sağ tık.
Küçült.
Alan miktarı belirleyip next next.

Sonra yeni oluşturduğunuz alana sağ tık.
Yeni birim oluştur.
NTFS seç.
Next next.

İstediğiniz verileri artık bu yeni alana kopyalayabilirsiniz.

Bence performans düşüklüğünün sebebi tek bölüm olması değil çünkü iki bölüm yapınca windows performans için birleştirin diyor (emin değilim tahminimce)

İkinci bölüm oluşturmak istiyorsanız 20 gb boş olduğundan biraz uğraşacaksınız daha hızlı olması için/daha fazla alan açmak için Win+R yapın pencereye %temp% yazın ve içindeki bütün dosyaları silin (bunlar önemli veriler değil önbellek vs için kullanılıyor) ve gereksiz dosyalarınızı silin
yapımı:
1-) Başlata tıklayıp disk yönetimi yazın (bir şey çıkmazsa sabit disk bölümleri oluştur veya biçimlendir de yazıyor olabilir)
2-) C: diskine sağ tıklayıp birimi küçült diyin
3-) girilebilecek maksimum değeri girin ve devam diyin
4-)C diskindeki dosyalar ne kadar atılabiliyorsa oluşturduğunuz dizine dosyaları atın
5-)tekrar disk yönetimine girip C:\ diskine tıklayıp birimi küçült diyin...

Ne kadar devam edeceksiniz size kalmış

Bu arada performansta düşüş yaşıyorsanız powershell i açıp
Kod:
powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
yazın
Çıktı olarak powerscheme guid xxxxxxxx... şeklinde yazılar çıkacak bu yazılar çıktıktan sonra
Kod:
powercfg -setactive xxxxxx...(önceki dediğim kod)
girin
Bilgisayarınız hızlanacaktır

Bence performans düşüklüğünün sebebi tek bölüm olması değil çünkü iki bölüm yapınca windows performans için birleştirin diyor (emin değilim tahminimce)

İkinci bölüm oluşturmak istiyorsanız 20 gb boş olduğundan biraz uğraşacaksınız daha hızlı olması için/daha fazla alan açmak için Win+R yapın pencereye %temp% yazın ve içindeki bütün dosyaları silin (bunlar önemli veriler değil önbellek vs için kullanılıyor) ve gereksiz dosyalarınızı silin
yapımı:
1-) Başlata tıklayıp disk yönetimi yazın (bir şey çıkmazsa sabit disk bölümleri oluştur veya biçimlendir de yazıyor olabilir)
2-) C: diskine sağ tıklayıp birimi küçült diyin
3-) girilebilecek maksimum değeri girin ve devam diyin
4-)C diskindeki dosyalar ne kadar atılabiliyorsa oluşturduğunuz dizine dosyaları atın
5-)tekrar disk yönetimine girip C:\ diskine tıklayıp birimi küçült diyin...

Ne kadar devam edeceksiniz size kalmış

Bu arada performansta düşüş yaşıyorsanız powershell i açıp
Kod:
powercfg /DUPLICATESCHEME e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61
yazın
Çıktı olarak powerscheme guid xxxxxxxx... şeklinde yazılar çıkacak bu yazılar çıktıktan sonra
Kod:
powercfg -setactive xxxxxx...(önceki dediğim kod)
girin
Bilgisayarınız hızlanacaktır
Bazen durduk yere sistemde takılmalar oluyor harddisk kaynaklı. Ama görmelisiniz 10 15 saniye takılıyor ve takılırken robotik sesler çıkıyor. Harddisk sağlık uygulamalarından baktım hala durumu iyi gözüküyor. Oyunlarda ise acayip şekilde drop giriyor harddisk kullanımı %100 olduğu için. Üstelik sistem gereksinimlerini hayli hayli karşılıyorum. İnternetten araştırıp bazı windows sistemlerini kapattım masaüstünde kullanım 0'a düştü ama oyuna girince yine %100 oluyor.

Bazen durduk yere sistemde takılmalar oluyor harddisk kaynaklı. Ama görmelisiniz 10 15 saniye takılıyor ve takılırken robotik sesler çıkıyor. Harddisk sağlık uygulamalarından baktım hala durumu iyi gözüküyor. Oyunlarda ise acayip şekilde drop giriyor harddisk kullanımı %100 olduğu için. Üstelik sistem gereksinimlerini hayli hayli karşılıyorum. İnternetten araştırıp bazı windows sistemlerini kapattım masaüstünde kullanım 0'a düştü ama oyuna girince yine %100 oluyor.
en basit çözümü SSD almak paranız varsa SSD almanız iyi olabilir
ve performansı arttırmak için:
bilgisayara sağ tıklayın ve numaralandırdığım işlemleri yapın

1661361084848.png

Bir de görev yöneticisinni açıp oyuna girin oyundayken alt+tab yapın
Oyununuzu seçin ayrıntılı bilgilere git diyin
Oyun adı.exe yazısına sağ tıklayın
Önceliği değiştir diyin
Gerçek zamanda diyin
CPU ve HDD önceliği ona verecektir

Son düzenleme:
en basit çözümü SSD almak paranız varsa SSD almanız iyi olabilir
ve performansı arttırmak için:
bilgisayara sağ tıklayın ve numaralandırdığım işlemleri yapın

Eki Görüntüle 1494597

Bir de görev yöneticisinni açıp oyuna girin oyundayken alt+tab yapın
Oyununuzu seçin ayrıntılı bilgilere git diyin
Oyun adı.exe yazısına sağ tıklayın
Önceliği değiştir diyin
Gerçek zamanda diyin
CPU ve HDD önceliği ona verecektir
Bir önceki önerinizi gerçekleştirdim şu an performansım daha iyi oldu çok teşekkür ederim.

Bir önceki önerinizi gerçekleştirdim şu an performansım daha iyi oldu çok teşekkür ederim.

PowerShell ile olanına diyorsanız internete gördüm boşta RAM kullanımını 1.1GB'tan 750 MB'a düşürdü artı bir de Ghost Spectre Windows kurdum 550 MB yiyor boşta (Ghost Spectre Custom ROM güvenli değil istersen Win Defender kapatıyorsun ve 200 MB sana salıyor sistem)

Geri
Yukarı