Windows'un kendiliğinden lisanslanması

darudevy

Hectopat
Makaleler
2
Yeni format attım ve çok garip bir şey fark ettim, hemen anlatıyorum:
  1. Masaüstü bilgisayar kullanmadan önce Windows 8.1 lisanslı bir notebook kullanıyordum. Yani anakarta gömülü Home Single Language lisansı idi.
  2. Bu notebooka Windows 10 kurmak istemiştim fakat kurulum sırasında seçenek olmadığı için buradaki rehberi yaptım, sonrasında Pro versiyonu seçtim. Kurulum bittiğinde mail adresimi girdim ve bir baktım ki Retail Professional lisansı var. Bir bug olmuştur ve düzelir dedim fakat 1 yıl boyunca hiçbir sorun çıkmadı.
  3. Masaüstü bilgisayar aldığımda ise sadece Windows'u kurup mail adresimi girdim. O da aynı şekilde Professional Retail lisansına sahipti.

Şimdi bu yaptığım şey nasıl oluyor? Windows'u cracklemedim veya KMS kullanmadım. Bu nasıl oluyor anlamadım ve bu yaptığım şey yasal mı onu bile bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mail hesabınızı girdiğiniz için o hesaba kayıtlı bir anahtar varsa otomatik etkinleşir.

Mailimde anahtar yoktu, zaten yeni kurmuştum o maili
Ana kartınıza gömülü bir lisans var ise otomatik lisanslanmıştır.

Masaüstü bilgisayarda gömülü anahtar olacağını sanmıyorum. Notebookda da Home Single Language lisansı vardı

Anakarta gömülü olan 8 lisansını etkinleştirmek için kullanmış olabilir. Windows 8'den beri lisans anakarta gömülüyor diye biliyorum.
Ben windows 8 lisansımı hem 8.1 de hemde 10 da kullanmıştım hocam 8in lisansını kullanmıştır
Mailimde anahtar yoktu, zaten yeni kurmuştum o maili

Masaüstü bilgisayarda gömülü anahtar olacağını sanmıyorum. Notebookda da Home Single Language lisansı vardı
Masa üstü ana kartlara lisans gömülebiliyor 8 ile birlikte gelen bir günceleme

Anakarta gömülü olan 8 lisansını etkinleştirmek için kullanmış olabilir. Windows 8'den beri lisans anakarta gömülüyor diye biliyorum.

Ben Windows 8 lisansımı hem 8.1 de hem de 10 da kullanmıştım hocam 8'in lisansını kullanmıştır.

Masa üstü ana kartlara lisans gömülebiliyor 8 ile birlikte gelen bir güncelleme.

Hocam galiba öyle ama benim merak ettiğim Home lisansı nasıl Pro oldu yine Home olması gerekmez miydi? Üstelik ilk başta OEM anahtarıydı bu Retail olması garip değil mi?
Şunu da denedim, seçenek seçme ile ilgili ayarı Windows 8'de yapıp Pro sürümünü seçince mail adresim olsa bile aktifleşmiyor. Home sürümünü seçmem gerekiyor. Windows 8 üstünde bu sorun yok. Ne seçersem seçeyim otomatik lisanslanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı