Windows'un orijinal veya sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Scrapes

Hectopat
Daha fazla  
Windows'la ilgili bir sorun olmuştu yaklaşık bir ay önce kadar, format atmaktan başka çözümü yoktu ve elimde format USB'si olmadığı için bir bilgisayarcıya götürdüm. Format attı ama garip bir ses sorunuyla karşılaşıyorum birkaç gündür ve her yerde "Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir" uyarısı çıkıyor, eskiden yoktu o yüzden sahte Windows mu yükledi diye tereddüte girdim. Laptop kullanıyorum ve aldığımda FreeDOS değildi, Windows yüklerken ürün anahtarı sormamış olması gerek. Orijinal ürün anahtarımı bilmiyorum ve bilgisayarıma sağ tık yapıp özellikler kısmında çıkan ürün anahtarı ile komut istemine "wmic path SoftwareLicensingService GET OA3xOriginalProductKey" kodunu yazdığımda çıkan ürün anahtarı aynı değil. Sizce korsan Windows falan mı bu? Kafam karıştı iyice.

Windows'la ilgili bir sorun olmuştu yaklaşık bir ay önce kadar, format atmaktan başka çözümü yoktu ve elimde format USB'si olmadığı için bir bilgisayarcıya götürdüm. Format attı ama garip bir ses sorunuyla karşılaşıyorum birkaç gündür ve her yerde "bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir" uyarısı çıkıyor, eskiden yoktu o yüzden sahte Windows mu yükledi diye tereddüte girdim. Laptop kullanıyorum ve aldığımda FreeDOS değildi, Windows yüklerken ürün anahtarı sormamış olması gerek. Orijinal ürün anahtarımı bilmiyorum ve bilgisayarıma sağ tık yapıp özellikler kısmında çıkan ürün anahtarı ile komut istemine "wmic path softwarelicensingservice GET OA3xoriginalproductkey" kodunu yazdığımda çıkan ürün anahtarı aynı değil. Sizce korsan Windows falan mı bu? Kafam karıştı iyice.

Korsan olması muhtemel. En iyisi USB'den temiz kurulum yapın.

Windows'la ilgili bir sorun olmuştu yaklaşık bir ay önce kadar, format atmaktan başka çözümü yoktu ve elimde format USB'si olmadığı için bir bilgisayarcıya götürdüm. Format attı ama garip bir ses sorunuyla karşılaşıyorum birkaç gündür ve her yerde "Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir" uyarısı çıkıyor, eskiden yoktu o yüzden sahte Windows mu yükledi diye tereddüte girdim. Laptop kullanıyorum ve aldığımda FreeDOS değildi, Windows yüklerken ürün anahtarı sormamış olması gerek. Orijinal ürün anahtarımı bilmiyorum ve bilgisayarıma sağ tık yapıp özellikler kısmında çıkan ürün anahtarı ile komut istemine "wmic path SoftwareLicensingService GET OA3xOriginalProductKey" kodunu yazdığımda çıkan ürün anahtarı aynı değil. Sizce korsan Windows falan mı bu? Kafam karıştı iyice.
CMD'ye girip slmgr /xpr yazın. Eğer "Makine kalıcı etkinleştirildi." diyorsa orijinaldir. Eğer size bir bitiş tarihi veriyorsa yazılım korsandır. Windows sürümü bir de Warez sitelerden indirilip kurulmuş bile olabilir. En iyisi Microsoft'un sitesinden indirip bir DVD ya da USB'ye yazıp kendiniz format atın.

Evet tarih verdi, korsanmış demek ki. Ve ürün anahtarını değiştir kısmına komut istemindeki orijinal anahtarı yazdığımda kabul etmedi, bu ne demek oluyor? Format atsam sorunsuz bir şekilde orijinal Windows yüklenir mi?

Evet tarih verdi, korsanmış demek ki. Ve ürün anahtarını değiştir kısmına komut istemindeki orijinal anahtarı yazdığımda kabul etmedi, bu ne demek oluyor? Format atsam sorunsuz bir şekilde orijinal Windows yüklenir mi?
Rehberimdeki adımlamaları yaparak korsan etkinleştirme ve etkinleştirme yapılan yöntemin kalıntıları kaldırılabilir. Daha sonrasında orijinal lisans ya da etkinleştirilmemiş şekilde kullanılabilir. Ama Windows'u nereden indirildiğini bilmiyoruz. En iyisi temiz kurulum.

slmgr /xpr cmd ye yaz korsansa bir tarih yazar değilse makine kalıcı olarak etkinleştirildi yazar.
Bunun gibi bir yazı varsa orijinaldir. :)
1604757003892.png

CMD'ye girip slmgr /xpr yazın. Eğer "Makine kalıcı etkinleştirildi." diyorsa orijinaldir. Eğer size bir bitiş tarihi veriyorsa yazılım korsandır. Windows sürümü bir de Warez sitelerden indirilip kurulmuş bile olabilir. En iyisi Microsoft'un sitesinden indirip bir DVD ya da USB'ye yazıp kendiniz format atın.
Hocam foruma hoşgeldiniz. :D
Haberim yoktu. :(

Orijinal değilmiş maalesef. USB belleğe ISO dosyasını yüklüyorum şu anda. Merak ettiğim şey şu. Daha önce format attığımda ürün anahtarı istemeden kendi ürün anahtarıyla direkt olarak yükledi, FreeDOS olmayan bilgisayarlarda böyle oluyor galiba. Şimdi yine öyle olur mu sorunsuz bir şekilde yoksa bir sorunla karşılaşır mıyım?
Şu anda yükleme ekranındayım, 1 harddisk daha takılı onlar için sil tuşuna basmam gerekiyor galiba ama içindeki veriler silinmez değil mi?
Ayrıca C diski üzerine geldiğimde "Seçilen bölümdeki boş alan miktarı önerilen 35480 MB'tan daha küçük. Bölümün en az 35480 MB olmasını veya başka bir bölüm seçmenizi öneririz." yazısı çıkıyor, biçimlendirmem mi gerek?
@184424
Temiz kurulum yaptım, şu anda "Makine kalıcı olarak etkinleştirildi" yazıyor. Ancak bu garip ses problemi geçmedi hala, onun için ayrı konu açacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı