Çözüldü Windows'un RAM frekansını doğru göstermemesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

jeunesturcs

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Sosyolog
Herkese merhaba,
Zamanında 4 GB RAM'e sahip notebook'uma 8 GB RAM takviyesi yapmıştım (tabii neden Dual Channel 4+4 yapmadığımı ben de bilmiyorum). Aynı zamanda M.2 SSD portu olduğu için de SSD takıp oraya Windows kurdum. Şu an bilgisayarda hem HDD'de hem de SSD'de Windows mevcut ancak HDD'de olanı sırf yedekler nedeniyle silmiyorum ve depoladığım şeyler hep belge olduğu için yer sıkıntısı yaşamıyorum.

Gelelim sorunuma: Sorun şu ki bellek frekansım 2133 MHz ve HDD'deki Windows'ta da öyle gözükmekte ancak aktif olarak kullandığım SSD'de 1866 MHz olarak çalışmakta. Ubuntu'da açtığımda da yine 2133 MHz gözüküyor fakat Windows üzerinde bir türlü değiştiremedim. BIOS üzerinde RAM frekansıyla alakalı bir bölüm bulunmuyor ve aynı şekilde XMP yok. RAM'lerin frekansları, SO-DIMM olması, enerji frekansları vs. hep aynı. Bu durumun üstesinden nasıl gelebilirim?

Not: wmic memorychip get speed komutunda 2133 MHz olarak gözüküyor.

ramfrekans.png

Ekran görüntüsü 2021-03-24 00-55-56.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet hocam. Laptolarda BIOS kısıtlıdır. Bellekler 2133 MHz fakat 1866 olarak çalışıyorlar. Daha öne 3200 MHz olup da bu frekansta çalışanına rastladım. Sorun olmaz.
Evet hocam. Laptolarda BIOS kısıtlıdır. Bellekler 2133 MHz fakat 1866 olarak çalışıyorlar. Daha öne 3200 MHz olup da bu frekansta çalışanına rastladım. Sorun olmaz.

Çözüm

Geri
Yukarı