Çözüldü Wine ile oyun açıkken bilgisayar kasıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tensa_zangetsu

Centipat
Wine ile oyun oynadığımda tam ekranda oyun kasmıyor ama mesela tarayıcıya geçince scroll yapıyoruz ve çok kötü kasıyor. Pencere sürüklerken de kasıyor. Eski ve yeni oyunlarda durum böyle. Mesela Fallout New Vegas'ta da durum aynı Marvel's Spider-Man oyununda da.

Sadece Wine yani Windows oyunlarını oynayınca böyle oluyor. Mesela Ryjunix ile RDR Remastered oynuyorum hiç kasmıyor sistem.

Bu neden oluyordur? Nasıl düzeltebilirim? Sanki eksik ayar var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RE4 oyununu dener misiniz?

RE4'te background FPS ozelligi yok ancak oyunu minimize ettigimde tam olmasa da makul miktarda sistemdeki yuk dusuyor ve sicaklik azaliyor.

Soyle bir şey yapabiliyorsun, MangoHud'a oyunu baslatmadan komut vererek farkli duzeylerde FPS limitlemesi yaptirip bunlarin arasinda gecis yapabiliyorsun. Alttaki komutu yazdiktan sonra istersen sol Shift + F1 tusuyla limitler arasinda gecis yapabiliyorsun.

MANGOHUD_CONFIG=fps_limit=10+0 MANGOHUD=1
Lutris ve Steam denedim ayrı ayrı. Zaten oralardan çalıştırdım oyunu.

Ben oyunlarda asla takılma yaşamıyorum hatta Linux'ta fazla FPS aldığım için Linux'ta durmaya meilliyim.

Oyun oynarken sorun yok hani arada YouTube girer müzik değiştirirsin ya da bir iki işin vardır Alt Tab yaparsın ve diğer uygulamalar geçersin ya işte onlar kasıyor oyun asla kasmıyor. Oyunu kapatınca düzeliyor ama.

Sistem kaynak tüketiminden kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Onun haricinde kullandığın arayüzden kaynaklı veya Compositor'den kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Eğer NVIDIA GPU'n varsa ve wayland'deysen X11 geçmek belki çözüm olabilir.

Sistem kaynak tüketiminden kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Onun haricinde kullandığın arayüzden kaynaklı veya Compositor'den kaynaklı bu sorunu yaşıyor olabilirsin. Eğer NVIDIA GPU'n varsa ve wayland'deysen X11 geçmek belki çözüm olabilir.
AMD ve X11 kullanıyorum. WAYLAND kötü performans veriyor oyunlarda.

Mesela Ryjunix ile RDR Remastered yada Bayonetta 3 yada daha sistem gereksinimi gerektiren Monster Hunter Rise'da bir sorun yok sistem çok rahat ama Wine (YAni lutris, Steam ve ProtonGE) fALLOUT new Vegas'ta sistem kasıyor lakin oyun kasmıyor. Oyun çok güzel oynanıyor. mARVEL Spiderman oyunu da güzel oynanıyor mesela, ağır bir oyundur normalder. BEnce eksik config sorunları olabilir.

Bu oyun oynama işini ve Linux'ü benden daha iyi bildiğin ortaya çıktı...
Maalesef KDE'nin o ayaraı var ve Lutris'in genel ayarlarına eklemiş idim. Sonuç diğer Arch-larda değişmemiş idi.
Son kurduğumda henüz denemedim. Şu an W11'deyim.
Eğer vaktin varsa deneyebilir misin?
Oyunu kurdukdan sonra açılışda misafir seçeneği ile giriş yapabilirsin - kısa bir demo anlatım adımı var. Oyun açılırken gelen bir splash ekranında bile donma olabiliyor.
Demo anlatım sonrası, özellikle mouse ile yakın uzak ayarını ve de chat-i deneme imkanın olursa sevinirim.
Oyunun adı "Rise of kingdoms" ve lilith in bir oyunu ve PC için exe download linki de.

Kod:
https://rok.lilith.com/en

https://rgamechannel.lilithcdn.com/rokpclaunch_gb_0807_1.0.2.3.exe

İlk kurulum sonrası 1.5GB'lık dosya indirmesi gerekiyor maalesef.

Deneyip sonucu paylaşırsan sevinirim.
Denedim ilk başta birazcık kasmalar oldu bnce Shader cache yaptığı için oldu. Çünkü vulkan API ile oynatıyor ya oyunu onda. SOnra hiç kasma olmadı. Chat kısmı falan akıyordu gayet.

Bendeki takılma biraz farklı.
Oyundan başka hiçbir şey açık değilken bile oyunda mouse ile yakın-uzak yapmak isterken - oyun chat kısmına girerken takılma/donma oluyor.

Bahsettiğin kasma bende de oluyor ama onu buradaki arkadaşlara sormaya hiç fırsatım olmadı 😇

Önceliğim oyundaki takılmaları sonuçlandırmak olduğu için o kasma olayını hiçgündem yapmadım.

Evet konuya @gen2 başta olmak üzere diğer uzman arkadaşların cevabını bende çok merak ediyorum.

Detayladırınca her şey kolay anlaşılıyor.
Oyunlarda islemci darbogazi falan oluyor mu acaba? Mangohud kullaniyormusun? GPU kullaniminin dustugu islemci kullaniminin %80+ civarlarina ulastigi oluyor mu?

Oyunlarda islemci darbogazi falan oluyor mu acaba? Mangohud kullaniyormusun? GPU kullaniminin dustugu islemci kullaniminin %80+ civarlarina ulastigi oluyor mu?
şimdi Xenoblade X diye bir oyun var. windows ile oynarken pencere modunda 37 FPS gösteriyor ve YOutube'da video falan açınca 30 FPS oluyor.

Linux'ta ise wine ile pencere modunda oynarken 50 FPS hep. İnternete girsende, youtube video açsanda hep 50 FPS.

Bir teori gibi bir şey ama Windows pencere modunda yada alt + tab yaparken iken kaynakları diğer dağıtımlara ayırırken, Linux tüm kaynağı oyuna ayırdığı için olabilir mi?

Galiba sorunun çözümü için bir şey buldum. Bize otomatik çalışan nice-reniced dinleyicisi lazım.

Son düzenleme:
Lutris ve Steam denedim ayrı ayrı. Zaten oralardan çalıştırdım oyunu.

Ben oyunlarda asla takılma yaşamıyorum hatta Linux'ta fazla FPS aldığım için Linux'ta durmaya meilliyim.

Oyun oynarken sorun yok hani arada YouTube girer müzik değiştirirsin ya da bir iki işin vardır Alt Tab yaparsın ve diğer uygulamalar geçersin ya işte onlar kasıyor oyun asla kasmıyor. Oyunu kapatınca düzeliyor ama.

Hocam belki o Proton ile Wine'ın ara elemanlık yaptığından dolayı biraz daha işlemci kullanmasından kaynaklanabilir donmalar.

şimdi Xenoblade X diye bir oyun var. windows ile oynarken pencere modunda 37 FPS gösteriyor ve YOutube'da video falan açınca 30 FPS oluyor.

Linux'ta ise wine ile pencere modunda oynarken 50 FPS hep. İnternete girsende, youtube video açsanda hep 50 FPS.

Bir teori gibi bir şey ama Windows pencere modunda yada alt + tab yaparken iken kaynakları diğer dağıtımlara ayırırken, Linux tüm kaynağı oyuna ayırdığı için olabilir mi?

Galiba sorunun çözümü için bir şey buldum. Bize otomatik çalışan nice-reniced dinleyicisi lazım.
Tesadufen bazi oyunlar Linux uzerinde daha fazla fps veriyor ama tabi iyice irdelemek lazim, bazi oyunlar Windows'da donanimi tamamen kullanmazken linuxta kullanabiliyor cok bir keramet olayi olmayabilir.

Tesadufen bazi oyunlar Linux uzerinde daha fazla fps veriyor ama tabi iyice irdelemek lazim, bazi oyunlar Windows'da donanimi tamamen kullanmazken linuxta kullanabiliyor cok bir keramet olayi olmayabilir.
Windows kaynak kullanımını uygulama geçişlerinde ayırıyor, Linux'ta kendi oyuları için yapıyor bunu yada ama Wİne oyunları için yapmıyor galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı