Wine nasıl çalıştırılır?

Makaleler
8
Daha fazla  
Arkadaşlar sanırım Wine'ı kurdum ancak nasıl çalıştıracağım bu programı ben?

Ekran görüntüsü_2021-02-01_11-30-12.png

Sanırım kurulmuş, eğer kurulmasaydı daha farklı bir şeyler derdi diye umuyorum. Herhangi bir uyarı da vermedi.
Ben bu programı nasıl çalıştırabilirim?

Wine niçin lazım? Bir de hangi dağıtımı kullanıyorsunuz? Wine yüklü ise uygulamaya sağ tık birlikte çalıştır ve Wine'ı seçin.
League Of Legends çalıştırmam lazım hocam. Amacım oyun oynamak değil daha çok internet istatistiği için. Bir de belki ilerleyen günlerde bir Wİndows programı kurmam gerekirse şimdiden hazır olsun diye.

Hocam, Wine'ı pek bilmiyorum ama ".exe" dosyasına sağ tıkladığınız zaman Wine ile aç diye bir seçenek olması gerekiyor sanırım. Ya da uygulama menüsünden çalıştırabilirsiniz.
Wine niçin lazım? Bir de hangi dağıtımı kullanıyorsunuz? Wine yüklü ise uygulamaya sağ tık birlikte çalıştır ve Wine'ı seçin.
Zorin OS sanırım hocam.

@erengore LOL için önerim Lutris olur.
Tamamdır hocam ona da bakacağım. Bu arada şimdi .exe dosyasını yükledim. Dosyayı direk açabiliyorum. DOS/Windows çalıştırılabilir diye bir şey yazıyor. Dosyayı çalıştır'a basınca. Wine'sız da açabiliyor mu yani? Çünkü Açma türü olarak Wİne gibi bir şey yazmadı hocam.
Hocam, Wine'ı pek bilmiyorum ama ".exe" dosyasına sağ tıkladığınız zaman Wine ile aç diye bir seçenek olması gerekiyor sanırım. Ya da uygulama menüsünden çalıştırabilirsiniz.

Zorin OS sanırım hocam.
Evet Zorin OS hocam.

Tamamdır hocam ona da bakacağım. Bu arada şimdi .exe dosyasını yükledim. Dosyayı direk açabiliyorum. DOS/Windows çalıştırılabilir diye bir şey yazıyor. Dosyayı çalıştır'a basınca. Wine'sız da açabiliyor mu yani? Çünkü Açma türü olarak Wİne gibi bir şey yazmadı hocam.
Wine olmadan açılmaz hocam, sadece dosya türünü belirtiyor.

Evet oldu hocam sağ olun. Keşke konuyu soru biçiminde açsaydım. Aklıma gelmemiş.
Wine olmadan açılmaz hocam, sadece dosya türünü belirtiyor.
Sağ olun hocam. Bakalım bir çalıştıracağım. Ping ve istatistikleri görsem yeterli benim için. İnternetteki Lol ping ölçer'leri çok sorunlu. Aynısını Valorant içinde yapmayı planlıyorum. Yurtiçi server'lerde pingim fırlamış gibi gözüküyor ama teyit edeceğim. Çünkü aynı yer farklı sunucu 10ms hemen yanındaki Lol TR serverine 50ms diyor. Akıl sağlığımı yitireceğim böyle bir şey olamaz yani.

Güncelleme: Wine LOL'ü çalıştıramadı. Bilinmeyen Hata dedi kapattı :(. Lutris kullanacağım.
Hocam Lutris'i PC'ye kuruyorum. Yine aynı şekilde Wine'ı çalıştırdığım gibi mi çalıştıracağım?

Son düzenleme:
@erengore Lutris'i kur ardından Lutris üzerinden kur.
Hocam kuramadım. Ekran kartım unsupported'mış. Kurulumu iptal ettim çünkü zaten terminalde sürekli birkaç hata kodu yazıyordu. Bende programı kapattım. İndirilmiş dosyaları da kaldırdım. Başka bilgisayarda bakacağım demek ki :(.

Geri
Yukarı