Wine'da ne kadar FPS kaybı olur?

Tulpar Blood

Centipat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar size sormak istediğim bir soru var.
Benim elime çok eski bir laptop geçti ve orjinalinde bu laptopa Windows vista kuruluymuş fakat kullanıcısı bu bilgisayara Windows 7 kurmuş ve Windows 7 sistemi biraz zorluyor açıkçası. Ben bu bilgisayara hafif bir Linux dağıtımı kurmayı düşünüyorum (büyük ihtimalle lubuntu kuracağım). Şimdi asıl soruma gelecek olursak ben bu bilgisayara Linux kurarsam ve wine ile eski oyunları oynamaya çalışırsam Windows 7'ye göre gözle görülür bir fark olur mu?

Merhaba arkadaşlar size sormak istediğim bir soru var.
Benim elime çok eski bir laptop geçti ve orjinalinde bu laptopa Windows vista kuruluymuş fakat kullanıcısı bu bilgisayara Windows 7 kurmuş ve Windows 7 sistemi biraz zorluyor açıkçası. Ben bu bilgisayara hafif bir Linux dağıtımı kurmayı düşünüyorum (büyük ihtimalle lubuntu kuracağım). Şimdi asıl soruma gelecek olursak ben bu bilgisayara Linux kurarsam ve wine ile eski oyunları oynamaya çalışırsam Windows 7'ye göre gözle görülür bir fark olur mu?
Benim kaybım %10-%20 civarı.

Ben lutris kurdum ama onunla oynamıyorum. Lutris kurmak için gerekli WineHQ'yu kurdum. Lutris de bazı wine yazılımları kurdu. Başlat menüsünde wine diye bir seçenek var oradan açıp oynuyorum. Sana şöyle söyleyebilirim en düşük ayarlarda stabil 56 FPS oynayabildiğim bir oyunu kalabalık yerlerde 45 FPS civarı oynayabiliyorum anca ama o da stabil değil, takılmalara yol açıyor. Kalabalık olmayan yerlerde 53 FPS felan alıyorum ama 51'e felan düştüğü için sorun oluşuyor. FPS limiti koyunca işe yaramıyor FPS daha da düşüyor 30'lara. Benim anladığım kadarıyla bu Wine işlemciyi sömürüyor. Oyundayken alta alıp görev yöneticisinden bakınca işlemci kullanımı %90-95'e felan dayanıyor ki daha da fazla neyse, ayarları kısmak işe yaramıyor. Yük GPU'ya binsin diye arttırıyorum ama zaten GPU güçsüz olduğu için fazla arttırınca da GPU gücü yetmediği için FPS düşüyor yani anlayacağın o ki ben kısır döngüye girdim. :D

Bilgisayarınız eski demişsiniz ne kadar eski bilmiyorum ama benimki şöyle:

HD 4550
2 GB DDR3 RAM
Pentium Dual Core E6500

Sizin de buna benzer ya da bundan kötü bir sisteminiz varsa siz de sıkıntı çekebilirsiniz. Tabii burada şunun da etkisi var eğer oyun Linux destekliyse belki FPS kaybınız olmaz denemediğim için bilmiyorum. Bir de oyundan oyuna değişir.

Sizin de buna benzer ya da bundan kötü bir sisteminiz varsa siz de sıkıntı çekebilirsiniz. Tabii burada şunun da etkisi var eğer oyun Linux destekliyse belki FPS kaybınız olmaz denemediğim için bilmiyorum. Bir de oyundan oyuna değişir.

Eğer Linux kuracaksam oyundan vaz geçmem gerekiyor onu anladım. Ya oyundan vaz geçeceğim ya da Windows 7'ye katlanacağım.

Yok hocam tam olarak öyle değil. Oyuna göre değişiyor. Ben kendi oynadığım oyun üzerinden misal verdim. Ama yani şöyle söyliyim oynamak istediğiniz oyunları Windows'ta zar zor oynuyorsanız geçmeyin.

Geri
Yukarı