Wireless mi yoksa Ethernet kablosu mu kullanmalıyım?

carved7P

Hectopat
Merhaba, internetten pek anlayan birisi değilim ve İnternet'imin özellikleri aşağıdaki fotoğrafta yer almaktadır;
Adsız.png

Şuan da masaüstü bilgisayarımda wireless kullanıyorum ve ethernet kablosu yok. CS:GO'ya girdiğim zaman 70 ping civarı alıyorum ve birden pingim 300-400 civarı oluyor. Dolayısıyla oyun oynayasım gelmiyor. Bugün müşteri hizmetlerini aradım ve kullandığım internetin üstüne ek para ekleyip Mbps'i yüksek bir internet almak istediğimi belirttim. Onlar ise Altyapının fiber desteği olmadığını ve şuan bu internetten daha iyisini kullanamayacağımı söylediler. Ben de düşündüm, yeni bir internete geçiş yapamayacağım malum taahhüt var. Ethernet kablosu ile wireless arasında ki farklar nelerdir? ethernet kablosu taktığım zaman, pingimde ani yükselmeler meydana gelir mi, daha az ping alabilir miyim, ne önerirsiniz?

Not: Wireless bağdaştırıcım ''TP-LINK TL-WN722N 150Mbps''

Ping olmasının internet hızı ile çok ilgisi yok. Kablolu bağlamanız iyi olur. Kablolu internet daha stabil olur ve büyük ihtimalle ping sorununu çözer veya azaltır.

Ethernet ile daha stabil bağlantı alabilirsiniz. Hem ethernet kablosu ile de pinginiz yüksek olsa bile stabil olacağından çok fark ettirmez size.

Mümkün olduğu sürece ethernet ile kullanmak her zaman daha iyidir. Mümkün değilse el mecbur WiFi ile kullanacaksınız zaten. WiFi'da ping spike yaşamanız çok normal, özellikle modem/routerınız iyi değilse ve sizden başka interneti aktif kullanan varsa.

Pekala, dediğiniz gibi kabloluya geçiş yaptım diyelim. Hangi kabloyu önerirsiniz, nereden almam gerekir? Ve sadece kablo alarak İnternet erişimi sağlayabilir miyim yoksa yanında başka şeyler almama gerek de var mı?
Ether
Mümkün olduğu sürece ethernet ile kullanmak her zaman daha iyidir. Mümkün değilse el mecbur WiFi ile kullanacaksınız zaten. WiFi'da ping spike yaşamanız çok normal, özellikle modem/routerınız iyi değilse ve sizden başka interneti aktif kullanan varsa.
Ethernet kablosu çektiğim zaman, başkalarının wifi girmesi İnternet hızımı yavaşlatır mi?

Peki aynı evde iki bilgisayar kullanan ve oyun oynayan kişi için bu ethernet olayını nasıl dağıtabiliriz?

Pekala, dediğiniz gibi kabloluya geçiş yaptım diyelim. Hangi kabloyu önerirsiniz, nereden almam gerekir? Ve sadece kablo alarak İnternet erişimi sağlayabilir miyim yoksa yanında başka şeyler almama gerek de var mı?
Ether
Ethernet kablosu çektiğim zaman, başkalarının wifi girmesi İnternet hızımı yavaşlatır mi?
CAT6 deniyor, en kalitelisine. 5 metresi 15 lirayı geçmez, ben wifi den kurtulduğuma bin şükür diyorum. Abim bir şey indirirken oyun falan oynama imkanım asla yoktu. Artık o 4.5 mb hızla oyun indiriyorken 40 - 50 pingle CS GO oynuyorum. Direkt kurtul Wi-Fi den.

Ether
çok fazla bi azalma olmaz sende ama diğerlerinkini azaltır çünkü yaklaşık internetin yüzde 70i sana geliyor

Geri
Yukarı