Witcher serisinde ilk oyun

7 diye hatırlamıştım yanılmışım. Sana şey sorayım o zaman ben 1 ve 2 nin birazını oynadım. 3 4 5le 1 ve 2yi kıyaslar mısın?. Benzer mi daha mı zevkli yoksa kötü mü?

Giriş bölümü var sonra 1-2-3-4-5 var sonra kapanış var yani toplamda 7 oluyor yinede ve tam yanılmamış oluyorsun. Ayrıca her bölümde farklı şeyler yapıyorsun ve farklı mekanlarda geçiyor sadece kötü bir yan ortaya çıkıyor. Önemli karakterler hariç diğer NPC modellemeleri aynı olduğu için çeşitlilik kıtlığından biraz can sıkıcı oluyor. Birde oyun zorlaşıyor mesela tek kişiye küçük bir mekanda 10-15 kişi dalıyorlar hemde güçlü oluyorlar öyle az da vurmuyorlar. Ben defalarca defalarca ve defalarca öldüm ileriki bölümlerde bir yerde. Belkide karakteri yeterince güçlendirmemişimdir bilmiyorum ama garip geldi bu kadar zorlaşması oyunun.

Son düzenleme:
Ben oyunda o kadar boş dolaşıp full yan görevleri yapıyorum ki 20 saat oynamada 2. bölümün sonlarındayım sanırsam. Cidden çok uzun sürüyor ama herşeyide yapmak istiyorum bi yandan :D

Ben oyunda o kadar boş dolaşıp full yan görevleri yapıyorum ki 20 saat oynamada 2. bölümün sonlarındayım sanırsam. Cidden çok uzun sürüyor ama herşeyide yapmak istiyorum bi yandan :D

Bölümleri uzattıkça uzatıyorlar özellikle finalde öyle can sıkıcı ki bit artık diye yalvardım oyuna resmen.

Bazı arkadaşların tam tersine Witcher 1 (Witcher 3'ün daha yarısına bile gelmedim. Bitirmedim yani) hikaye ve hikayenin kurgusu, karakter derinlikleri, mekanlar, müzikler, kerhaneler...Öhö öhö! serinin diğer oyunlarına nazaran çok daha iyi. Kesinlikle 1.oyundan başlamanızı tavsiye ediyorum. Mekanikleri günümüz koşullarında alışmak zor. Bir 5-6 saatin ona gidiyor. Ama alışınca yargılamıyorsun. Alışıyorsun yani. Kayıt aktarma olayı 1 ile 2 arasında var ve 1. oyunun sonunda nasıl bitirdiysen, hangi kılıç ile bitirdiysen onla başlıyor. Bu detay bile benim hoşuma gitmişti. Tam anlamıyla bir katkısı oluyor mu onu bilmiyorum. Youtube'dan diğer insanların başlangıç anlarını izlemek gerek. Ama mutlaka bir katkısı oluyor ki o olayı koymuşlar. Hikaye anlamında kesinlikle 1.oyun çok sağlam. Oynamazsanız çok şey kaybedersiniz. Bir kere direk 3'den başlarsanız "Kaer Morhen evimiz Geralt babamız" ruhuyla başlayamazsınız. Hikayesini okuyup geçmek pek bana göre değildi bende ilk oyundan başladım. Geçen senenin son aylarında bitirdim 1.oyunu. İnanılmazdı. Daha çok çok överim ama bence bu kadarı yeterli.

Tek haz almadığım yeri otomatik savedi. Görevi tamamen bitirmeden istersen görevin %90'ını bitir. Save almıyordu. O yüzden 1 ve 2'de arada bir F5 tuşuna basmak faydanıza olacaktır.

Birde 1 ve 2 oyunda olmayan 3.oyunda olan atı çok aradığınız yerler oluyor. 1'de elinize kılıç alıp Z ile hızlı moda alırsanız ve space ile ileri zıplaya zıplaya giderseniz daha fazla zaman kazanırsınız. (Bu kadar eksikliklerine rağmen seveceksiniz. :))

İşte bu soundtrack'i :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
1. oyunu bitirdim birkaç saattir 2. oyunu oynuyorum. Birkaç açıdan 2. oyunu da beğendim yani grafikleri fizikleri güzel ama optimizasyon sorunu var. Neredeyse hiçbir oyunda kasmayan sistemim Witcher 2 de bol otlu yerlerde kasmalar yapıyor. Grafikleri düşürmeme rağmen yapıyor. Birde çok karışık bir oyun gibi göründü gözüme. Hala çok kısıtlı. Yeteri kadar özgürlük yok. İstediğim yoldan gidemiyorum. Belli yerlerden belli animasyonlarla geçmek dışında başka bir yoldan gitmek istediğimde yüzmek veya tırmanmak olmadığı için boşluğa doğru duvar varmış gibi koşuyor karakter çok saçma bir durum. Envanter ve görev menüleri kötü görünüyor. İlk oyundaki gibi kılıcı elime alınca hızlı koşamıyorum. Fast travel zaten yok. Dövüş sistemi gelişmiş ama biraz geç tepki veriyor hızlıca kaçamıyorum hasar yiyorum. Bir yavaşlık hissediliyor oralarda. Oynarken ilk oyuna göre bile daha bi sıkıldığımı hissettim.

Bugüne kadar oynamadığım bir oyun serisi Witcher. Son zamanlarda forumdaki Skyrim vs Witcher karşılaştırma konusunda görüp ilgimi çekti ve yüzlerce saat Skyrim oynamış biri olarak eğer karşılaştırılıyorsa mutlaka Witcher serisini de oynamalıyım diye düşündüm. Ancak direkt olarak üçüncü oyundan başlayıp hiçbir şey anlamamazlık olmasın seriye yabancılık çekmeyeyim diye ilk oyundan başladım ve bugün birkaç saat oynadım ama açıkçası pek beğenmedim. Dövüş mekanikleri biraz saçma geldi. Alışamadım bir türlü. Ayrıca forumda "ilk iki oyun zaman kaybı, onların hikayelerini okuyup direkt üçüncü oyundan başla" diyenler de kafamı karıştırdı. Ne yapmalıyım bu konuda? Alışmaya çalışmalı mıyım yoksa gerçekten zaman kaybı mı olur?
Bence alışmaya çalış. Ben oyunu oynayıp bitirdim. Oyunun hikayesinin güzelliği yanında dövüş mekanikleri pek batmadı bana. Herkes oyunu zar zor, hızlı hızlı oynayıp bitirmiş. Ben tam tersine oyunu uzun uzun tadını çıkara çıkara oynadım hatta hiç bitmemesini istedim. Yaklaşık 45 saat sürdü ama oyunu 25 saat de de bitirebilirsin. Tamamen sana bağlı.

1. oyunu bitirdim birkaç saattir 2. oyunu oynuyorum. Birkaç açıdan 2. oyunu da beğendim yani grafikleri fizikleri güzel ama optimizasyon sorunu var. Neredeyse hiçbir oyunda kasmayan sistemim Witcher 2 de bol otlu yerlerde kasmalar yapıyor. Grafikleri düşürmeme rağmen yapıyor. Birde çok karışık bir oyun gibi göründü gözüme. Hala çok kısıtlı. Yeteri kadar özgürlük yok. İstediğim yoldan gidemiyorum. Belli yerlerden belli animasyonlarla geçmek dışında başka bir yoldan gitmek istediğimde yüzmek veya tırmanmak olmadığı için boşluğa doğru duvar varmış gibi koşuyor karakter çok saçma bir durum. Envanter ve görev menüleri kötü görünüyor. İlk oyundaki gibi kılıcı elime alınca hızlı koşamıyorum. Fast travel zaten yok. Dövüş sistemi gelişmiş ama biraz geç tepki veriyor hızlıca kaçamıyorum hasar yiyorum. Bir yavaşlık hissediliyor oralarda. Oynarken ilk oyuna göre bile daha bi sıkıldığımı hissettim.

İlk oyunu sevip ikinciyi sevmeyenler kervanına hoş geldin :) İlk oyunun mekaniklerine alışmışsan ikincisinde noluyor ya diye afallıyorsun bir süre ama şu var efsane üçüncü oyunu oynayacaksan ikinci oyun mekaniklerine de alışman gerekecek. Zaten üçüncü oyuna başladığında ilk iki oyunun sadece konusu ve karakterleri aklında kalacak tamamen farklı bir oyun oynadığını anlayacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı