WordPress Sitesi Yavaşlığı

Orthros

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, bir WordPress websitem var. Sitemi Google page insight ve gmetrix de test ettiğimde bayağı yavaş çıkıyor sonuçlar. Toplamda 15 eklenti var, bunlar zaten resim optimizasyonu, önbellek alma, AdBlock engelleme, bildirim gönderme, post düzenleme gibi basit eklentilerim var. Bazı videolarda izliyorum çok daha fazla eklentiye sahip ama hızlı siteler var. Önbellekleme yapıyorum resimleri sıkıştırıyorum ama hızlanmıyor bir türlü. Google'ın önerdiği kaldırmam gereken şeylere bakıyorum, Google ads vs gibi kaldıramayacağım şeyleri gösteriyor. Nereyi atlıyorum ne yapmam gerekiyor. Nasıl hızlandırabilirim bu siteyi?

Otomatik hiz denetimi yapan sitelere cok kafayi takma, bu Google bile olsa. Sitene yuk testi yap, belirledigin senaryolarda ortalama cevap suresi 1-2 saniyeyi gecmiyorsa kullanici acisindan sorun yok demektir. Kimse cacheledigin statik dosyalara expire header'i ekleyip eklemedigine bakmaz, site akici calisiyor mu ona bakar. Bu tarz siteler otomatik cevap suresine gore degerlendirdigi icin yaniltici olabiliyor.

Boyle diyorum ama otomatik kontrol edilen cevap sureleri de onemsiz degil %100 olarak. TTFB ve avg response time hesaplayan yerler sana problemin varligini daha net soyleyecektir.

Web sitesinin hiz optimizasyonu karmasik bir problem, once yavasligin varligindan emin olmalisin ( cevap surelerine bak dedigim gibi, sacma sapan header eksiklikleri response suresini etkilemez ) ; eger yavaslik varsa neden kaynaklandigini analiz et ( processing mi uzun suruyor, database mi yavas calisiyor, statikler mi gec yukleniyor vs ) ki en zor kisim burasi. Sonra da cozmek basit.

Temanızdan kaynaklı da olabilir belki.
Belki de CDN lerden kaynaklıdır.
Zibilyon tane şeyi var bunun. Kendiniz gizli sekmeden (cache falan manipüle etmesin diye)
girerek ağ kısmını izleyin tarayıcı üzerinden.
Bakın bakalım en çok zamanı ne yiyor.
Hosting konumunuzdan bile kaynaklı olabilir.

Otomatik hiz denetimi yapan sitelere cok kafayi takma, bu Google bile olsa. Sitene yuk testi yap, belirledigin senaryolarda ortalama cevap suresi 1-2 saniyeyi gecmiyorsa kullanici acisindan sorun yok demektir. Kimse cacheledigin statik dosyalara expire header'i ekleyip eklemedigine bakmaz, site akici calisiyor mu ona bakar. Bu tarz siteler otomatik cevap suresine gore degerlendirdigi icin yaniltici olabiliyor.

Boyle diyorum ama otomatik kontrol edilen cevap sureleri de onemsiz degil %100 olarak. TTFB ve avg response time hesaplayan yerler sana problemin varligini daha net soyleyecektir.

Web sitesinin hiz optimizasyonu karmasik bir problem, once yavasligin varligindan emin olmalisin ( cevap surelerine bak dedigim gibi, sacma sapan header eksiklikleri response suresini etkilemez ) ; eger yavaslik varsa neden kaynaklandigini analiz et ( processing mi uzun suruyor, database mi yavas calisiyor, statikler mi gec yukleniyor vs ) ki en zor kisim burasi. Sonra da cozmek basit.
Temanızdan kaynaklı da olabilir belki.
Belki de CDN lerden kaynaklıdır.
Zibilyon tane şeyi var bunun. Kendiniz gizli sekmeden (cache falan manipüle etmesin diye)
girerek ağ kısmını izleyin tarayıcı üzerinden.
Bakın bakalım en çok zamanı ne yiyor.
Hosting konumunuzdan bile kaynaklı olabilir.
Teşekkür ederim yorumlarınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı