Work and Travel için Firma, Eyalet ve İş Seçimi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çalışma izni alınarak -vizenin süresine bağlı olarak- orada yaşanılabilir.

Son düzenleme:
Arkadaşım 2013 yılında gitti Work and Travel aracılığı ile ve şu an orada yaşıyor. İllaki bir yolu vardır.
Green Card başvurusu kabul edilmiştir muhtemelen.

İş olarak Garsonluk bence en tecrübe katacak ve keyif verecek iştir diye düşünüyorum. Burada olduğu gibi mesleğe göre yadırgama yoktur muhtemelen.

İş olarak Garsonluk bence en tecrübe katacak ve keyif verecek iştir diye düşünüyorum. Burada olduğu gibi mesleğe göre yadırgama yoktur muhtemelen.
Yok Green Card başvurusu yoktu çok iyi hatırlıyorum, Work and Travel ile gitti.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yurt dışındaki insanlar, çalışan insanların ne iş yaptıklarına hiç bakmazlar, ki çalışanı çok severler. Çünkü onlar için çalışan insan, bu sistemin bir zinciridir ve ne derece önemli olduğunu bilirler. Bizim ülkede ise, insanlar yaptıkları işe göre birbirlerini sınıflarlar ve kendini bir bok sanan zihniyetle doludur ortalık. Halbuki beş para etmez insanın tekidir birçoğu. Şahsi görüşüm; bizim ülke ne çalışılacak, ne de yaşanacak ülke değildir. (İnsan faktöründen dolayı.)

Genellikle Türkleri bir arada toplarlar, reddet. Sonuçta kültür farklılaşması istediğini söyle sakin yerlere gitmek istediğini söyle. Popüler yerlere gidersen çok uğraşırlar sesini çıkartamazsın.

Eyalet olarak Boston derim. Turnuva için New Jersey'e gitmiştik. Orası da güzel ama gelmişken gezelim derken 5-6 eyalet daha gezdik arkadaşlarla. En güzeli Boston geldi bana. New York'a göre sessiz sakin ama ona göre daha az gelişmiş bir yer. Örnek vereceksek; Antalya, Eskişehir gibi bir yer diyebilirim.

Firma seçimini WestLine International'dan yana yapmayı düşünüyorum. Firma ile görüştükten sonra kesin kararı vereceğim.

İş seçiminde şu anlık bana en uygun gelen cankurtaranlığı seçeceğim sanırım. Çalışma saatlerinin zaman zaman fazla olması, turistik bölgelerde saatlik ücretin yüksek olması ve yüzmeyi seviyor olmam bu karardaki en önemli etkenler.

Eyalet seçiminde net bir kararım yok henüz. 3 eyalet arasında kaldım. New Jersey, Delaware ve Michigan. NJ'nin fazla tercih edilmesinden dolayı bayağı bir Türk oluyormuş yaz aylarında. Bu yüzden onu seçmekte kararsızım. Michigan da kuzeyde olduğu için popüler eyaletlere uzak kalıyor. Delaware içime en çok yatan seçenek şimdilik.

@apesh1t Mesleğinizin veya okulunuzun cankurtaranlıktan farklı olduğunu düşünüyorum, sonuçta yanılıyor olabilirim, mesleğinize ait bir firmayı neden düşünmediniz veya ortada farklı bir problem mi var ?

Tamamen merak ettiğim için soruyorum.

@apesh1t Mesleğinizin veya okulunuzun cankurtaranlıktan farklı olduğunu düşünüyorum, sonuçta yanılıyor olabilirim, mesleğinize ait bir firmayı neden düşünmediniz veya ortada farklı bir problem mi var?

Tamamen merak ettiğim için soruyorum.

Öncelikle umarım sorunuzu doğru anlamışımdır. Programın amacı meslekte veya okunulan bölümde gelişmek değil ki. Zaten o tür işler de mevcut değil seçeneklerde. Garsonluk, cankurtaranlık, oda temizleme gibi sıradan işler yapılabiliyor. Programın amacı hayat tecrübesi kazanmak, kendi ayaklarının üstünde durabilmeyi öğrenmek, farklı kültürler tanımak, dil geliştirmek ve benzeri.

@apesh1t
Selam, konuyu yeni görüyorum. 2015 ve 2016 yazlarında 2 kez Work&Travel yapmış, toplamda 10 ayı aşkın Birleşik Devletler'de yaşamış biri olarak engin tecrübelerimi seninle paylaşabilirim.
Öncelikle soru başlıkların ve yazdıkların içinde oraya gitmeden evvel seçebileceğin işte, gittiğinde seçtiğin işteki başarını etkileyecek kocaman bir etmen var;
Dil.
İngilizce düzeyinden bahsetmemişsin. Türkiye'deki firmanı seçtikten sonra iş fuarına gittiğinde işe alınabilmeni sağlayan şey dil oluyor. A1 seviyesinde çat pat İngilizce konuşuyorum diyorsan garsonluk gibi üst düzey insan iletişimi gerektiren işler senin için hayal olur, bunu net bir şekilde söyleyebilirim.
Buradan garson olarak gitsen bile, oraya vardığında işini housekeeper olarak değiştirip adamın aklını alırlar. Pek çok örneğini yaşadım.

Eyalet seçimi yapmak gereksiz. Oraya 3 ay boyunca çalışmak için gidiyorsun ve çalışırken gezmek diye bir şey yok. En çok "gezeceğin" yer, haftasonu Walmart'a gitmek veya yakınlarındaki 1-2 bara gitmek olabilir, bunu bütün eyaletler sunuyor zaten. Kalan 1 ayını da tek bir eyaleti gezerek değil, koca bir yakayı gezerek geçireceğin için, "Aman Boston'da çalışayım başka yerde yapamam!" gibi bir mentalite çok yanlış.
Eyaletler arasındaki "minimum wage" farkı önemli değil.
İşverenin sunduğu minimum çalışma saati, kalacak yer, yiyecek yemek gibi şeyleri araştır onun yerine.

Firma seçimine gelecek olursak, WAT için "3 Büyükler" olarak tabir edilen firmalardan birini seçmeni öneririm. Ben 2 seferde de Armada Grandee ile gittim. Diğeri United Towers, üçüncüsünün adını unuttum ama bu firmaların ortak noktası işveren firma olarak CIEE ile çalışıyor olmaları. Ne kadar profesyonel olduklarını, sen orada çalışırken seni ziyarete gelip bir derdin var mı diye sormalarından anlayacaksın. Senin bahsettiğin firmayı ilk defa duyuyorum.

Son olarak, iş seçimi. Gittiğim iki seferde de garson olarak çalıştım ve iyi kazandım. Meslek türü olarak getirisi en fazla olan tartışmasız garsonluktur. Bahşiş sistemi olmayan bir otelde bile el altından yüklü bahşiş aldığımı ben biliyorum. :)
Amerika kültürünü birebir yaşayacağın ve insanlarla direkt olarak etkileşime girip bol bol sohbet edebileceğin WAT'ın en iyi işidir. Dediğim gibi, dilin varsa başka işlere bakma.

Üzülerek söylüyorum, Lifeguard olmak temizinden ameleliktir. Nar gibi kızarırsın, gram bahşiş alamazsın. Hayalini kurduğun Baywatch sahneleri de yaşanmaz. :)

Housekeeper'lık yerine göre mantıklı bir tercih. Güzel paralar kaldırılabilir, beraber çalıştığın arkadaşın yabancıysa güzel arkadaşlıklar kurabilir, dilini geliştirebilirsin.

Şimdilik bu kadar yazayım, aklında soru varsa toplu olarak sor, cevaplarım :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı