Workstation ile gaming laptop arasındaki farklar nedir ve iş istasyonu ile oyun oynanır mı?

MOSESSS

Decapat
Merhabalar ilk önce daha önce 4 sene kadar olan Casper Excalibur G700 serısı laptopum ıle SolidWorks ve Solid cam kullanıyorum işim geregi. İş için aldım aslında ama oyun oynamayı da cok seviyorum ve devamlı iş dısında oyun oynuyorum. Bilgisayarımdan memnundum fakat temızlık ve bakımlarını yaptırmamama ragmen (fan ve termal macun) eskısı kadar ıyı performans alamıyorum oyunlarda ve kullanmıs oldugum programlarda özellıkle yapmış oldugum meslek geregı kendımı gelıstırmem ıle Solid cam üzerinde daha yenı ve bilgisayarı yorucu olan seylerı kullanmam ıle bırlıkte bazı gereklı işlemleri yapmıyor ya da cok zorluyor. Zaman alıyor. Ben de artık yenı bır laptopa gecme geregı goruyorum. 10.000TL - 15.000 TL arası Gaming laptop ya da tavsiyeler üzerine bu endüstrideki tecrubelı kışılerın tavsıyesi üzerine workstation iş istasyonu almamı öneriliyor. Fakat aynı zamanda bir oyun tutkunu olarak bu iş istasyonlarındaki oyun performansı nasıldır? Oyun oynayabılır mıyım? Oynadıgım oyunlar PUBG Mobile, PUBG Steam versıyonu, LoL, CS:GO, GTA gibi oyunlar. Eger kı laptop alırsam fıyat performans olarak degerlerı esas alırsak Monster Tulpar serısı laptoplar cazip geliyor. Oyun performansı ve gerek solidcam SolidWorks için 17.3 inch tercihimdir. Bilgili arkadasların yardım etmesını rica ediyorum. Eger kı oyun oynanırsa workstatıon veya baska bır Gaming laptop onerılerınızı de beklıyorum. Şu anki sistem özellıklerım aşagıdakıler.

Sistem özellıklerı;
  • Ekran boyutu: 17.3 inç.
  • Ekran çözünürlüğü:
  • Işlemci modeli: Intel Core i7-6700HQ.
  • Bellek (RAM): 16 GB.
  • Ekran kartı modeli: NVIDIA GeForce GTX 960M.
  • bellek frekansı 2133 MHz.
  • bellek türü DDR4.
  • sabit disk (SSD) boyutu256 GB
  • sabit disk (HDD) boyutu1 TB
  • işlemci temel frekans2.60 GHz Boost ıle 3.4
  • ekran kartı çekirdek hızı1096 MHz.
  • ekran kartı bellek miktarı4 GB
  • ekran kartı bellek türüGDDR5
  • ekran kartı bellek arayüzü128 bit
  • ekran kartı azami bellek hızı2500 MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslinda olay GPU da bitiyor. Workstation GPU daha yuksek VRAM, ECC memory ve TFLOPs optimize processor dan olusuyor, driver buna gore optimize ediliyor. Gaming kart AAA oyunda yuksek FPS verecek sekilde farkli konfigure ediliyor ( daha fazla shader unit, OC edilmis GPU vs ). Workstation GPU ile de oyun oynarsin ama parasinin hakkini alamazsin. Ayni paraya alacagin gaming GPU FPS/para oraninda daha tatmin edicidir. Ayrica gaming laptoplarda single thread performansi yuksek islemci tercih edilirken workstation laptoplarda multi thread optimize CPU kullanilir.

Geri
Yukarı