X Kullanıcılarını Türk hükümeti sansüründen korudu ve davayı kazandı

Makaleler
2
Yer
Ankara
Başlık biraz agresif veya tarafçı gözükebilir lakin haber içeriğini doğrudan yansıtan başlık benim için buydu.

Olay:
Türk hükümeti daha önce, üçü bir muhalefet partisi liderine(Ümit Özdağ- Zafer Partisi) ait olmak üzere, hükümetin trajik bir heyelan(Hatırladığım kadarıyla 6 Şubat depremi) olayındaki rolünü eleştiren yaklaşık 45 paylaşımın kaldırılmasını talep etmişti. Hükümet, içeriğin kaldırılması yönündeki emirlere uyulmaması halinde X'i yüklü miktarda para cezasına çarptırmakla tehdit etmişti.

Mahkeme kararı:
X mahkemeye itiraz etti ve bu hafta Mahkeme söz konusu paylaşımların ifade ve basın özgürlüğü hakları kapsamında korunduğunu kabul ederek hükümetin taleplerini geçersiz kıldı.
Bu sonuç, X'in kullanıcılarının ifade özgürlüğü haklarını dünya çapında koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etmektedir ve kullanıcılarımızın ifadelerini savunmak için mevcut tüm yasal yolları kullanmaya devam edeceğiz.

Elon Musk: "Politikamız, her ülkenin yasaları çerçevesinde azami ifade özgürlüğüdür." dedi.

Kaynaklar:
a.jpg

b.jpg

Son düzenleme:
Çok anlamlı bir duruş gerçekten tebrik ediyorum. Hakaret içermeyen halkın bilgilenmesini sağlayan her bilgi bir altın değerinde. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu kurallar çerçevesi içinde kurulduğunu ve yaşadığını biliyorum.

Bitik ortadoğu ülkeleri gibi olmamak için bazı çizgilerimizden asla taviz vermemiz gerekiyor. Kadın hakları, hayvan hakları, barınma ve insanca yaşama, işçi hakları gibi temel hak ve özgürlüklerimize asla perde çektirmemeliyiz.

Ülkemiz gerçekten hür ve hukuksal olarak insanların haklarına gasp etmeden yaşamak isteyen her birey için bir cennet. Hukukun üstünlüğünü tanımayıp yaşamak isteyenler ise din - ırk fark etmeksizin 'kötü insan' niteliğinde ve cezasını çekmelidir.

Umarım yaşayacağımız yıllar boyunca ileriye daha güzel bir ülke bırakabiliriz, çünkü her canlı ölümü tadacak ve bu dünyadan bir toz zerresini yanımızda götüremeyeceğiz. :)

Çok anlamlı bir duruş gerçekten tebrik ediyorum. Hakaret içermeyen halkın bilgilenmesini sağlayan her bilgi bir altın değerinde. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti'nin de bu kurallar çerçevesi içinde kurulduğunu ve yaşadığını biliyorum.

Bitik ortadoğu ülkeleri gibi olmamak için bazı çizgilerimizden asla taviz vermemiz gerekiyor. Kadın hakları, hayvan hakları, barınma ve insanca yaşama, işçi hakları gibi temel hak ve özgürlüklerimize asla perde çektirmemeliyiz.

Ülkemiz gerçekten hür ve hukuksal olarak insanların haklarına gasp etmeden yaşamak isteyen her birey için bir cennet. Hukukun üstünlüğünü tanımayıp yaşamak isteyenler ise din - ırk fark etmeksizin 'kötü insan' niteliğinde ve cezasını çekmelidir.

Umarım yaşayacağımız yıllar boyunca ileriye daha güzel bir ülke bırakabiliriz, çünkü her canlı ölümü tadacak ve bu dünyadan bir toz zerresini yanımızda götüremeyeceğiz. :)
Hocam iyi konuşmuşsunuz ama bu konu için konuşacaksak burada özgür konuşma hakkımızı elimizden almaya çalışanlar Twitter değil ülkeyi yönetenler. Aksine Twitter, burada özgür konuşma hakkını savunan taraf oldu. Öyle ki başka bir siyasi parti liderinin paylaşımlarını bile sildirmeye çalışacak kadar kısıtlayıcı bir zihniyet yönetiyor bizi.

Aman ne özgürlük 😄kendilerinin uyguladıkları LGBT ile ilgili bir şey söyleyince veya Covid ile alakalı yaptıkları sansürleri unutmadık YERSENİZ!
Yorumlara ufak göz gezdirince Elon Musk'ın hükümetleri sevmezken LGBT vb. topluluklara pek bir sevecen olduğunu görebiliyoruz. Açıkçası Instagram'ın tamamen ırkçı, faşist ve alaycı yorum yapan kitlesini ve neyi engelleyeceğine karar veremediği için yanlış şeye yaş kısıtlamalı içerik etiketi koyan dandik Instagram algoritması daha çok hoşuma gidiyor benim. Twitter daha çok siyasi iş konuşacaksan dayanağının olduğu yer oluyor.

Hocam iyi konuşmuşsunuz ama bu konu için konuşacaksak burada özgür konuşma hakkımızı elimizden almaya çalışanlar Twitter değil ülkeyi yönetenler. Aksine Twitter, burada özgür konuşma hakkını savunan taraf oldu. Öyle ki başka bir siyasi parti liderinin paylaşımlarını bile sildirmeye çalışacak kadar kısıtlayıcı bir zihniyet yönetiyor bizi.
Hayır net olarak anladım, ben hükümet için konuşmadım anayasa çerçevesinde konuştum. Bunu isteyebilir hükümet en doğal hakkı, "Siyasette muhabbet? Hepsi yalan, palavra!" Net şekilde demek istediğim bu hakkımızı kaybetmemek için toplum olarak zaten bu tip yurtdışı kaynaklı "hak savucusu" şirketlere de destek vermeliyiz tabii ki onların maşası olmama koşuluyla.

Fikir aynı, zikir aynı, yol belki farklıdır aynı düşüncedeyiz kardeşim. :)

Gerçekten ifade özgürlüğüne önem verseler "TCK 216"'dan dolayı IP isteyen savcılara IP vermezlerdi. Ama erişim engeli korkusu yüzünden veriyorlar. 2-3 sene önce hükümetin "burada ofis kuracaksınız istediğimiz IP'yi"de vereceksiniz yoksa erişim engeli koyarız" tehditine ofis kurup, milletin IP'lerini dağıtarak cevap verdiler.
Bıraksınlar bu işleri. Bunlar ancak ifade özgürlüğü olan ülkelerde ifade özgürlüğünü desteklerler. Yarın öbür gün bir islam ülkesi kendi kanununda suç olan "dine hakaret"ten bunlardan IP isteyecek, bunlarda verecek ve bu yüzden birisi idam edilecek. Belki o zaman bunların ikiyüzlülüğü dünyada dikkat çekecek.

Geri
Yukarı