X Yaşıma Gireceğim Algısı

Makaleler
6
Yer
İstanbul
İnsanlarda neden böyle bir şey var anlamıyorum. 1-2 ay önce 17 yaşını doldurmuş, 17 yaşında birisi 18'ime girdim diyor. Girmek nedir? Siz elinizdeki bir sayıyı bu şekilde artırıyor musunuz? Elinde 1100 lira olan birisi 2000 liram var diye ortalıkta gezmeli mi? Ya da pi sayısı 3,14 diye bunu 4'e girmiş hadi 4 diyelim mi demeliyiz? Anne karnından çıkıldığı süreden kaç yıl geçtiğini hesaplamak, bunu ifade etmek niye bu kadar zor geliyor insanlara?

Genel küçük yaştaki kızlarımızın ya da kendini büyük göstermeye çalışan bireylerimizin söylediği cümle şekli kendisi. "... yaşına 10 ay var ... yaşımdan gün aldım." Gerek yok 26 yaşındayım.

Ben de doldurdum, boşalttım, içine girdim ama "U" dönüşü yapıp geri çıktım muhabbetinden nefret ediyorum. Kaç yılında doğdun? Şu yılda. Kaç doğum günü gördün yani? Şu kadar. Tamam yaşını buldun.

Ben neredeyse her hafta en az 1 kere duyuyorum hocam. "Kaç yaşındasın?" sorusuna "18 yaşıma girdim" diye cevap veriyorlar. E kardeşim o zaman banka kartı çıkart, onun için doldurmak lazım. Oy ver, ona da doldur diyorlar. E ehliyet al o zaman, inanır mısın onda da doldur da gel dediler.

@Juke, unutmuşum. Bir de "gün almak" var. Vahiy geliyor sanki.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı