X3430 bilgisayar kapandı ve açılmıyor

M Utku KURNAZ

Centipat
Daha fazla  
RAM
Kingston 4+4=8 GB DDR3 1600 MHz
SSD veya HDD modeli
Yerel: JamesDonkey 120 GB SSD Yedek:320 GB Samsung
Ekran kartı
Nvidia GeForce GT 640 1gb 128bit DirectX-11
Anakart
Esonic H55 Kell-LGA 1156 pin
İşlemci
Intel Xeon X3430 2.40-2.80
Merhaba. Bugün film izlerken bilgisayar aniden kapandı sonra açtım açıldı ardından birkaç dakika sonra bilgisayar tekrar kapandı ve tekrar açılmadı. Anakartın ışıkları falan yanıyor. Hard disklerin güç kablolarını ardından egzoz fanlarını, LED'leri falan söktüm ekran kartını da söktüm belki ondandır diye ancak nafile. Düğmeye bastığım zaman fanlar açılıyor, ardından tekrar duruyor fanlar. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

IMG_20221013_225816.jpg

IMG_20221013_225835.jpg

IMG_20221013_225904.jpg

PSU'dan bileşenlere giren soketleri kontrol ettiniz mi? HP OEM kasada bu sorunu yaşıyordum, PSU kablolarının yaptığı temassızlık yüzünden sistem kısa devreye düştüğü için olduğunu fark ettik. Bazen de RAM'ya da ekran kartı üzerinde statik elektrik birikmesi sonucu olabiliyor. RAM ve ekran kartının soket temas yüzeylerini yani sarı renkli uç kısımlarını silgi ile silebilirsiniz.

Merhaba. Bugün film izlerken bilgisayar aniden kapandı sonra açtım açıldı ardından birkaç dakika sonra bilgisayar tekrar kapandı ve tekrar açılmadı. Anakartın ışıkları falan yanıyor. Hard disklerin güç kablolarını ardından egzoz fanlarını, LED'leri falan söktüm ekran kartını da söktüm belki ondandır diye ancak nafile. Düğmeye bastığım zaman fanlar açılıyor, ardından tekrar duruyor fanlar. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Eki Görüntüle 1543275

Eki Görüntüle 1543274

Eki Görüntüle 1543273
Psu arızası veya arkadaşın dediği gibi temassızlık veya statik elektirikten kaynaklandığını düşünüyorum.

PSU'dan bileşenlere giren soketleri kontrol ettiniz mi? HP OEM kasada bu sorunu yaşıyordum, PSU kablolarının yaptığı temassızlık yüzünden sistem kısa devreye düştüğü için olduğunu fark ettik. Bazen de RAM'ya da ekran kartı üzerinde statik elektrik birikmesi sonucu olabiliyor. RAM ve ekran kartının soket temas yüzeylerini yani sarı renkli uç kısımlarını silgi ile silebilirsiniz.
Bütün her şeyi söktüm. Kontrol edip tekrar geri taktım. Güç kaynağını söktüm ve hasarlı bir kapasitör veya mosfet var mı diye baktım sıkıntı yoktu harddiskleri söktüm gene olmadı. En son sadece işlemci kaldı sökmedik.

Aynı sorunu yaşadım anakart üzerinde güney chipset kısmı arızalanmıştı fanlar dönüp bir süre sonra duruyordu ve gücü kesmediğim sürece bunu sürekli tekrarladı bir süre sonra tamamen tepki vermemeye başladı. Muhtemelen bu tarz bir şey yaşıyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı