Çözüldü X3440 O.C işlemi nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Selamlar, X3440 işlemci, Snowman X6 fanı ile full yükte 2.6 GHz hızında 60 derece oluyor maksimum. @288313 bu değerler iyi midir? Nasıl ve ne kadarlık bir O.C imkanımız var? Desteklerinizi bekliyorum, format atıp geliyorum. :)
İşlemci neden kendini boost frekansına getirmiyor? 2.6 hızında kalıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS'a girin. Turbo Boost'u kapatın. Ai Tweaker kısmından dediğim ayarları yapın.

CPU Ratio Setting [20.0]

BCLK Frequency [185]

CPU Voltage Mode [Manual]
Fixed Voltage 1.280

Bu ayarları yaptıktan sonra işlemciniz 3.7 GHZ olacaktır. AIDA 64 Extreme ile CPU'yu stres testine sokun. 10 dakika civarı yeterli olacaktır. Mavi ekran almazsanız stabil olmuş demektir. Sıcaklıklar da yüksek olmazsa BCLK Frequency'i yavaş yavaş yükseltirsiniz. Mavi ekran yediğiniz zaman da voltaj değerini yükseltmeniz gerekir.
Size BIOS üzerinden Turbo Boost'u kapatın demiştim ama araştırdığım kadarıyla anakartın BIOS'unda Turbo Boost ayarı yokmuş. Benim anakartımda vardı o anakartta da vardır diye tahmin ediyordum. ASUS'un koymaması saçma olmuş gerçekten. BCLK Frequency ayarını 150 yapın. Bir de öyle deneyin.
Kapatmıştım, Turbo Enchented gibi bir şeydi. Emin misiniz?

Kapatmıştım, Turbo enchented gibi bir şeydi. Emin misiniz?

Turbo enchented ile Turbo Boost aynı şey mi onu bilmiyorum. Benim anakartımda dümdüz Turbo Boost yazıyordu. Tahminimce değildir ama. Dediğim gibi bir de BCLK Frequency'i 150'ye çekip öyle çalıştırın.

Tamamdır sistem stabil bir şekilde açıldı. Şu an sabit olarak 2.99 GHz hızında. Teste sokuyorum. Testte 2.99 hızında, ve mavi ekran vermedi.

3 GHz hızdayken teste sokmanıza gerek yok hocam. Voltaj değeri şu anda zaten 3.8 GHz için stabil olacak şekilde ayarlı. Şimdi şu videodakileri uygulayıp Turbo Boost'u kapatın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3 GHz hızdayken teste sokmanıza gerek yok hocam. Voltaj değeri şu anda zaten 3.8 GHz için stabil olacak şekilde ayarlı. Şimdi şu videodakileri uygulayıp Turbo Boost'u kapatın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaptım, 2.99 GHz gösteriyor hala. Şimdi ne yapmalıyım?

Geri
Yukarı