Çözüldü X3440 O.C işlemi nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eren AK

Kilopat
Makaleler
21
Selamlar, X3440 işlemci, Snowman X6 fanı ile full yükte 2.6 GHz hızında 60 derece oluyor maksimum. @288313 bu değerler iyi midir? Nasıl ve ne kadarlık bir O.C imkanımız var? Desteklerinizi bekliyorum, format atıp geliyorum. :)
İşlemci neden kendini boost frekansına getirmiyor? 2.6 hızında kalıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
BIOS'a girin. Turbo Boost'u kapatın. Ai Tweaker kısmından dediğim ayarları yapın.

CPU Ratio Setting [20.0]

BCLK Frequency [185]

CPU Voltage Mode [Manual]
Fixed Voltage 1.280

Bu ayarları yaptıktan sonra işlemciniz 3.7 GHZ olacaktır. AIDA 64 Extreme ile CPU'yu stres testine sokun. 10 dakika civarı yeterli olacaktır. Mavi ekran almazsanız stabil olmuş demektir. Sıcaklıklar da yüksek olmazsa BCLK Frequency'i yavaş yavaş yükseltirsiniz. Mavi ekran yediğiniz zaman da voltaj değerini yükseltmeniz gerekir.
@Erkandanotesi @Umut 77 BCLK ayarını 180 yapıp 1.3 ile denedim ve oldu. 3.6 GHz yazıyor. CPU ratio X21 olmuyor, 21 yazdığımda 20 yapıyor kendiliğinden. Şu an ne yapayım?

AIDA 64 Extreme ile CPU'yu 10 dakika boyunca test edin. Maksimum sıcaklık değerlerini söyleyin.

@Umut 77 @Erkandanotesi mavi ekran almadım ancak CPU ara ara 30-40 saniyeliğine 1.61 hızına sabitlenip %47 kullanılıyor. Maksimum 77 dereceyi görmüş.

Hız düşmesi sabitlenmediği için öyle. Biraz işim var 30dakika sonra size bir fotoğraf atacağım. Fotoğraftaki ayarları yaparsanız hız sabitlenir.

@Umut 77 @Erkandanotesi mavi ekran almadım ancak CPU ara ara 30-40 saniyeliğine 1.61 hızına sabitlenip %47 kullanılıyor. Maksimum 77 dereceyi görmüş.

İşlemci hızına CPU-Z üzerinden bakın. 77 derece çok yüksek bir rakam değil. 85'lere kadar overclock yapabiliriz isterseniz. Ama işlemci zaten ekran kartınızı %100 besliyorsa daha da yapmamızın bir anlamı yok.

İşlemci hızına CPU-Z üzerinden bakın. 77 derece çok yüksek bir rakam değil. 85'lere kadar overclock yapabiliriz isterseniz. Ama işlemci zaten ekran kartınızı %100 besliyorsa daha da yapmamızın bir anlamı yok.
Besliyor mu bilemiyorum. Tek isteğim Apex Legends 60 FPS Bir şekilde oynamak. GTX 960 var.

Besliyor mu bilemiyorum. Tek isteğim Apex Legends 60 FPS bir şekilde oynamak. GTX 960 var.

GTX 960'ı 3.6 GHz'de AAA oyunlarda rahat besler. Sadece CS:GO, Valorant gibi oyunlarda besleyemez. Dolayısıyla işlemciye ne kadar overclock yaparsanız ekran kartı kullanımı da artacağı için daha fazla FPS alırsınız. İsterseniz 85 dereceye kadar devam edebiliriz. İsterseniz durabiliriz.

GTX 960'ı 3.6 GHz'de AAA oyunlarda rahat besler. Sadece CS:GO, Valorant gibi oyunlarda besleyemez. Dolayısıyla işlemciye ne kadar overclock yaparsanız ekran kartı kullanımı da artacağı için o kadar fazla FPS alırsınız. İsterseniz 85 dereceye kadar devam edebiliriz. İsterseniz durabiliriz.
85 dereceye kadar devam edelim hocam. En azından 5vs5 fightlarda kasmasın.

85 dereceye kadar devam edelim hocam. En azından 5vs5 fightlarda kasmasın.

BCLK Frequency'i 185'e çıkartarak başlayabiliriz o halde :). Daha sonra 10 dakikalık AIDA 64 Extreme testi yaparsınız sıcaklıklara göre düşürürüz veya arttırırız. Mavi ekran yerseniz de voltajı yükseltiriz.

BCLK Frequency'i 185'e çıkartarak başlayabiliriz o halde :). Daha sonra 10 dakikalık AIDA 64 Extreme testi yaparsınız sıcaklıklara göre düşürürüz veya arttırırız. Mavi ekran yerseniz de voltajı yükseltiriz.
10 Dakika şart mı? 5 dakika yapsak olur mu? Ayrıca hız bazen 1.61'e falan düşüyor demiştim. O neden?

Geri
Yukarı