X3440 voltaj ayarları nasıl olmalı?

• Konuyu başlatan Touh
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 242

Touh

Hectopat
Daha fazla  
Sistem:
Anakart: ASUS p7p55D.
İşlemci: Xeon X3440 3.8 GHz OC.
RAM: 2x4 1600 MHz.
Ekran kartı: NVIDIA GT1030.
PSU: Aerocool 400W.
Depolama: Apacer 240 GB SSD.

Voltaj ayarları:
CPU: 1.3125v
RAM:1.5v
CPU pll: 1.8v
Imc:1.21v

İşlemci voltajını 1.3 ve llc açtığımda PC mavi ekran vermeden sorunsuz şekilde kullandım. Çok uzun sentetik testler yapmadım ama bayağı oyun oynadım ve bir sorun yaşamadım ve sıcaklıklar da 70 dereceyi geçmiyordu. Yaptığım araştırmalar sonucu llcnin pek de iyi bir şey olmadığını gördüm. Llcyi kapattığımda da yukarıda yazdığım voltaj ayarları ile test yaptığım zaman hemen mavi ekran alıyorum. Onun haricinde zaten voltaj ayarını hiç kendim yapamadım. 1.3v llc açık yaptığım zaman işlemci 1.288 ile çalışıyor sorunsuz kullanıyorum. 1.3125v llc kapalı yaptığım zaman da işlemci 1.296 ile çalışıyor ve mavi ekran alıyorum. Sizce ne yapmalıyım, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

OC için önemli ayarlardan biri olan LLC yani load line calibration ayarından bahsedeyim biraz.

İşlemci yüke girdiğinde işlemciye giden voltaj düşer. E biz işlemci frekansını 4 GHz'e ayarladığımız için sistem frekansı düşürmez ve sonuç: Bum, mavi ekran! Bunun kaçarı yok maalesef. Mesela 1.35V'a ayarlanan işlemci yük altında 1.3V düşer. Bu düşüşü azaltmak veya önlemek içinse bu LLC ayarı gerekir. Şimdi bu LLC arkadaşımız PWM oranını arttırarak voltaj düşüşünü engeller ancak işlemcideki yük durumu bittiği zaman bu bileşenler olayın geç farkına vardığı için anlık bir voltaj patlaması gerçekleşir ve anlık olarak ayarlanandan çok daha yüksek voltaj oluşur. Bu olay sensörlerce algılanamaz. İşte LLC ayarının kademeleri de bu yüzden var. Mesela benim anakartımda LLC'nin 4 kademesi var: Regular, normal, high ve Extreme. Bu ayarı yükselttikce voltaj düşüşü azalır ancak sonunda oluşan voltaj patlamasının şiddeti de bir o kadar artar. Normalde sağlam anakartlar bu olayla kolayca başa çıkabilir sonuçta üreticiler de bu olayın farkında ve önlemi alıyorlar ancak işin bo*unu çıkarırsak ciddi zararlar verebilir anakarta. Giriş seviyesi anakartlarda ise daha önemli zararlara neden olabilir? Ve altta belirttiğim kanalın sahibinin güzel bir sözü var: "asla, asla ve asla, hiçbir koşulda, ne olursa olsun Extreme LLC kullanma! O fazladan 100 MHz'den vazgeç ama asla ve asla, sakın Extreme LLC kullanma."

İngilizce biliyorsan YouTube'da Actually Hardcore Overclock adlı bir kanal gayet güzel açıklıyor paint kullanarak 🙂

Edit: Kullandığım 1.3V, 4 GHz gibi değerleri örnek olması açısından salladım.

Ancak şöyle bir durum var benim llc ayarım kademeli değil açık veya kapalı seçenekleri var sadece. İşlemciye yük bindirdiğim zaman voltaj değişimi neredeyse olmuyor yani buradan anlıyorum ki llc ayarım yüksek seviyede. Bu şekilde yaptığım zaman mavi ekran almasam bile anakarta zararı olacağını düşünüyorum.

Bilen birinden

Ancak şöyle bir durum var benim llc ayarım kademeli değil açık veya kapalı seçenekleri var sadece. İşlemciye yük bindirdiğim zaman voltaj değişimi neredeyse olmuyor yani buradan anlıyorum ki llc ayarım yüksek seviyede. Bu şekilde yaptığım zaman mavi ekran almasam bile anakarta zararı olacağını düşünüyorum.

Modlu BIOS yükledin mi?

BIOS araştırın o zaman. Genelde bu tarz kartlarda Xeon işlemci vs. kullanırken daha fazla seçenek sunmak için O.C. Ayarlarını detaylandırıp yeni bir BIOS modluyorlar. O tarz bir modlu BIOS bulabilirseniz fazladan onlarca ayarın açıldığını görürsünüz. Muhtemelen aradığınız şey de içinde olacaktır. Gene de riskli iş dikkat edin derim.

BIOS araştırın o zaman. Genelde bu tarz kartlarda Xeon işlemci vs. kullanırken daha fazla seçenek sunmak için O.C. Ayarlarını detaylandırıp yeni bir BIOS modluyorlar. O tarz bir modlu BIOS bulabilirseniz fazladan onlarca ayarın açıldığını görürsünüz. Muhtemelen aradığınız şey de içinde olacaktır. Gene de riskli iş dikkat edin derim.

Modlu BIOS'a gerek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü birçok kişi stock BIOS ile bu işlemciyi OC yapıyor. Biraz daha voltaj verip kararlı hale getirmeye çalışacağım. Olmazsa da işlemciyi 3.6 seviyesine çeker orada kararlı hale getirmeye çalışırım.

Anakartın VRM'i iyi zaten.

Anakartın VRM'i iyi zaten.

Evet anakartın VRM yapısı kaliteli ancak eski parçalar olduğu için insan yine bi' tereddüt ediyor. Şu an 3.61 GHz'de 1.272 voltajda çalışıyor llc açık bir şekilde. Stres testlerinde voltaj her zaman sabit şu anlık bir sıkıntı yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı