X4 860K ve HD7950 Darboğaz Sorunu

FairyTale

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar eski ekran kartım olan R7 240 yerine ikinci el HD7950 aldım. Fakat oyunlarda GPU kullanımı %20-%50 arası gidip geliyor. İşlemci kullanımı ise %80 civarı oluyor. GPU kullanımını bende olan oyunlar içerisinde sadece GTA 5 üzerinde %100 yaptım. Bunu da bütün ayarları MSAA dahil en yüksek yaparak çözdüm. Sizce işlemciyi değiştirme vakti gelmiş mi dersiniz ? Ben Lol ve CS:GO'da 300 FPS falan alırım sanıyordum oysa Cs:GO en yüksek ayarlarda GPU kullanımı %20-%30 arası falan oluyor ve 80 FPS alıyorum.
Sistem özelliklerim ;
  • F2a68 anakart,
  • 2x4 8GB RAM
  • x4 860k işlemci,
  • HD7950 ekran kartı.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.375V'u geçmeyecek şekilde 4.3'e OC yapmayı deneyebilirsiniz. Turbo özelliğini kapatıp sadece çarpan ve işlemci saatini değiştirip deneyin. 4.3Ghz çok zor değil. Testlerde AIDA 64 ile kuzey köprüsü sıcaklığını kontrol edin 70-80 dereceler kabul edilebilir. 85-90 dereceleri görüyorsa sıkıntılı olabilir.
Hocam onu denemeden önce aida ile cpu stres testini açıp lole girdim oyundaki fps hiç değişmedi gpu kullanımı yine aynı işlemci kullanımında tüm çekirdekler %100 kafam karıştı işin içinden çıkamıyorum. Kart ikinci el olmasa dert etmem ama bozuk olsa GTA V ultrada o kadar yüksek fps vermez kafayı yemek üzereyim ayrıca benim işlemci Hepsiburada.com' da ucuza satılan işlemcilerden bir sıkıntı yoktur inşallah şimdi dediğinizi yapıcam yapmadan önce bu haliyle voltaj değeri aidada 1.440 gözüküyor ben hiç ellemedim voltaja.

Sorun darboğaz gibi görünmüyor. Dediğim gibi A68H chipsete sahip anakartlar default ayarlarda işlemci voltajını çok fazla veriyor. OC sorununuzu çözmeyecektir muhtemelen. Ekran kartının ayarlarını değiştirmeyi deneyin MSI Afterburner ya da hangi üretici firmaya aitse ona göre bir yazılım kullanın. Bir de oyunlarda eğer sizi rahatsız edecek değerlerde değilse FPS değerleri mesela LoL'de 60FPS ortalama alıyorsanız takılmalar olmuyorsa bence endişe etmeniz gereken bir durum yok.

Sorun darboğaz gibi görünmüyor. Dediğim gibi A68H chipsete sahip anakartlar default ayarlarda işlemci voltajını çok fazla veriyor. OC sorununuzu çözmeyecektir muhtemelen. Ekran kartının ayarlarını değiştirmeyi deneyin MSI Afterburner ya da hangi üretici firmaya aitse ona göre bir yazılım kullanın. Bir de oyunlarda eğer sizi rahatsız edecek değerlerde değilse FPS değerleri mesela LoL'de 60FPS ortalama alıyorsanız takılmalar olmuyorsa bence endişe etmeniz gereken bir durum yok.
Hocam voltaj ayarı karışıktı ben de otomatik yaptım sonra ets2 denedim değişen bir şey olmadı. Daha sonra CS:GO denedim açılırken ekran dalgalanıyordu siyah yatay şeritler halinde ama masaüstünde sorun yoktu. Kapatıp işlemi geri aldım sorun çözüldü. Ben eski kartı söküp driverı silmeden bunu takmıştım sonra güncelleme gelmişti güncelledim. Direk tanımıştı kartı. Şimdi silip yeniden kurucam sonucu yazarım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Baktımda benim sorunum ondan değil kartta sorun var heralde aklıma başka bir şey gelmiyor. İlla kartı zorlayacak oyun lazım yoksa kart gücünü göstermiyor çok saçma darboğaz da değil. @Recep Baltaş

Zaten işlemcin o ekran kartını tamamen besleyebilecek seviyede değil. Tamam diğer şeylerde az çok darboğaz oluyor, ama LoL oyununda bambaşka bir şey oluyor.

Zaten işlemcin o ekran kartını tamamen besleyebilecek seviyede değil. Tamam diğer şeylerde az çok darboğaz oluyor, ama LoL oyununda bambaşka bir şey oluyor.
Tamam ama arkadaş yukarda rx460 ile tam performans aldığını söyledi benim kart daha eski bende neden yapsın zaten yapsa %100 olurdu CPU kullanımı.

Her zaman %100 olması gerekmiyor darboğaz olması için ve ayrıca sendeki ekran kartı RX 460'ı çiğner.

Yazılım kötüyse işlemciden de tam verim alamazsın, bu yüzden %100 olmadan da darboğaza neden oluyor.

Intel Extreme Tuning Utility yazılımını indir ve sonra ne yapacağını anlarsın.

Sonradan DirectX 12 API yaması almamış, doğruda DirectX 12 API'si ile geliştirilen oyun ile test gerçekleştir. Bak o zaman işlemci kullanımı nasıl %100'e dayanıyor.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı