X5450 işlemciye Windows 11 kurmak

Kaleo

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İzmir
Daha fazla  
RAM
6GB
SSD veya HDD modeli
Apacer 120GB
Ekran kartı
GTX 660
Anakart
Asus P5P41-C
İşlemci
X5450
775 pin modlu işlemciye Windows 10 kurulumu bile BIOS mod ile az önerilirken Windows 11 kurulumu biraz çılgınca olabilir ama mümkün.
Sistem gereksinimleri karşılamıyor gözüktüğü için otomatik olarak kuramıyorsunuz, bu sebepten USB ile kurulum yapılıyor. Kurulum sırasında yetersiz sistem hatası alsam da şu şekilde çözdüm;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Güncel sürücüleri kurdum ve hatasız bir şekilde 3 haftadır kullanıyorum, performans açısından daha verimli oldu diyebilirim.

windows11x5450.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tüm işletim sistemleri sorunsuz kuruluyor. Kim neyi önermiyorsa sallamış.

Mod BIOS ve modlu işlemcinin işletim sistemine etkisi yok. Mod BIOS dosyanın içinde sadece gerekli Xeon işlemcilerin microcode dosyaları var, yani orijinal BIOS ile aynı mantık olarak.

İşlemciye yapılan mod ise pinleri uydurmak için sticker takılmasıdır. 771 ve 775 pin işlemciler aynı chipset ile calışabilir. "G41 gibi chipsetler"

Sorunsuz olarak Windows 10 & 11 macOS kurabilirsin.

Tüm işletim sistemleri sorunsuz kuruluyor. Kim neyi önermiyorsa sallamış.

Mod BIOS ve modlu işlemcinin işletim sistemine etkisi yok. Mod BIOS dosyanın içinde sadece gerekli Xeon işlemcilerin microcode dosyaları var, yani orijinal BIOS ile aynı mantık olarak.

İşlemciye yapılan mod ise pinleri uydurmak için sticker takılmasıdır. 771 ve 775 pin işlemciler aynı chipset ile calışabilir. "G41 gibi chipsetler"

Sorunsuz olarak Windows 10 & 11 macOS kurabilirsin.
BIOS modu herhangi bir işletim sistemi kurmak için kullanılmıyor, ısı değerini azaltmak için kullanılıyor. İşlemci 120TDP değerine sahip soğutması zor bir işlemci.

Windows 10 gibi RAM canavarı değilse geçmeyi düşünebilirim. RAM tüketimi nasıl acaba? Windows 10 boşta 2 GB yiyor. E5430 4 GB RAM sisteme kurmayı düşünüyorum.
Windows 10 ve 11 için min. 6GB öneriyorum yahut 6GB'la bile sırıttığı oluyor.

BIOS modu herhangi bir işletim sistemi kurmak için kullanılmıyor, sıcaklık değerini azaltmak için kullanılıyor. İşlemci 120TDP değerine sahip soğutması zor bir işlemci.

Windows 10 ve 11 için minimum 6 GB öneriyorum yahut 6 GB'la bile sırıttığı oluyor.

@Kaleo BIOS mod işlemciyi soğutmak için yapılmıyor :) microcode olmaz ise işlemci kararlı çalışmadığı için ısınıyor. Gerekli kodlar yüklendikten sonra anakart işlemciyi daha iyi tanıyor.

Çok bilmişlik taslamanın alemi nedir anlayamadım sizi, BIOS mod kurulduktan sonra işlemci daha düşük sıcaklıkta çalışıyor işte. Benim cümlemde soğutuyor gibi bir kelime göremiyorum, her konuda sizden bir tane olmak zorunda mı?

Aynen haklısın +1 :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı