Çözüldü X570-P 5600X sistemde USB girişleri çalışmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

thebqran

Femtopat
Daha fazla  
RAM
HyperX CL19 4000 Mhz
SSD veya HDD modeli
Corsair MP600 Force
Ekran kartı
Asus 3060 ti rog strix
Anakart
Asus Prime x570-P
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600x
Merhaba, anakartımdaki ve kasamdaki USB'ler çalışmıyor. RGB klavye takıyorum bazı girişlerde ışık 1 saniyeden az bir süreyle yanıp gidiyor bazılarında ise hiç yanmıyor nedeni nedir?

Çözüm
Parçalar tamamlanınca tekrar deneyin. Anakartın BIOS'u da güncel olmalıdır. Yoksa görüntü gelmez. Tekrar konu açabilirsiniz. Sisteminiz güzel. Hayırlı olsun. BIOS'un güncel olduğundan emin olun. Değilse zaten en kötü ihtimalle servisi halleder.
BIOS üzerinden FCLK değerini düşürün, 1800 yapmanız yeterlidir. RAM'ler için ayar yapın çünkü Zen3 işlemcilerin bellek kontrolcüsü genellikle 4000MHz DDR yani 200MHz DRAM frekansını 1:1 modda zor çalıştırıyor. Bu durum sistemin tüm stabilitesini bozabiliyor.

Kullandığınız BIOS sürümü nedir? Bazı AGESA sürümlerinde bu tür hatalar vardı.

BIOS üzerinden fclk değerini düşürün, 1800 yapmanız yeterlidir. RAM'ler için ayar yapın çünkü zen3 işlemcilerin bellek kontrolcüsü genellikle 4000MHz DDR yani 200MHz dram frekansını 1:1 modda zor çalıştırıyor. Bu durum sistemin tüm stabilitesini bozabiliyor.

Kullandığınız BIOS sürümü nedir? Bazı AGESA sürümlerinde bu tür hatalar vardı.

Öncelikle sistemi ben tek tek topladım yani daha üstündeki parçaları kullanamadım bile, sadece M.2 SSD ile monitör kaldı yani bilgisayardan görüntü alamıyoruz hiç şu anda yarın ya da sonraki gün SSD gelecek bana ne önerirsiniz bu durumda.

Öncelikle sistemi ben tek tek topladım yani daha üstündeki parçaları kullanamadım bile, sadece M.2 SSD ile monitör kaldı yani bilgisayardan görüntü alamıyoruz hiç şu anda yarın ya da sonraki gün SSD gelecek bana ne önerirsiniz bu durumda.

Sorun var mı yok mu anlayamayız bu şekilde. Bilgisayarın parçalarını tamamladıktan sonra denemenizi tavsiye edeyim.

Buna benzer sıkıntı bende de var gen3.2 portuma klavye faremi takamıyorum çalışmıyor 3600MHz RAM'lerim islemci Ryzen 7 3700X bütün BIOS sürümlerinde var düzeltilmedi.
Buna benzer sıkıntı bende de var gen3.2 portuma klavye faremi takamıyorum çalışmıyor 3600MHz RAM'lerim islemci Ryzen 7 3700X bütün BIOS sürümlerinde var düzeltilmedi.

Işıkları yanıp sönüyor sadece anakartım ASUS ROG STRIX B450F Gaming II.

Parçalar tamamlanınca tekrar deneyin. Anakartın BIOS'u da güncel olmalıdır. Yoksa görüntü gelmez. Tekrar konu açabilirsiniz. Sisteminiz güzel. Hayırlı olsun. BIOS'un güncel olduğundan emin olun. Değilse zaten en kötü ihtimalle servisi halleder.

Çözüm

Öncelikle teşekkür ederim sizlere de nasip olur inşallah, M.2 SSD geldiğinde deneyeceğim.

Anakartım Ryzen 3000 ile uyumlu olduğu için 3000 serisi işlemci taktık ve USB'ler çalıştı BIOS güncellendi. Teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı