x64 ne demek?

Quadron

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ben yeni bilgisayar aldım elime bugün geçti, tanıdığım bir bilgisayarcıya format falan attırdım, normalde PC 128 bit ama x64 tabanlı işlemci diye bir şey diyor ne demek bu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    4,5 KB · Görüntüleme: 163
Uzun uzadıya yazmayayım sadece şunu bil yeter. 64bit, 32bit den daha güncel ve daha hızlıdır.

Yani 64bit işletim sistemi daha stabil ve hızlı çalışır. Ayrıca 32bit işletim sistemi en fazla 3GB RAM görür yani 16GB RAM kullanabilmek için 64bit işletim sistemi yüklemek zorundasın. İyi olmuş yani.

Arkadaşlar ben yeni bilgisayar aldım elime bugün geçti, tanıdığım bir bilgisayarcıya format falan attırdım, normalde PC 128 bit ama x64 tabanlı işlemci diye bir şey diyor ne demek bu? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
32Bit ve 64Bit işlemci ve işletim sitemleri oluşturulurken kullanılan altyapının mimari türüdür. Sizin PC'ye yüklenen 64Bit daha hızlı ve 32Bit'e göre sınırları kaldırılmış bir yapıdır. 32Bit artık mecbur olmadıkça ve RAM miktarı az olmadıkça önerilmemektedir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı