Xbox 9.nesil gamepad için şarjlı pil ve şarj aleti önerisi

Xbox 9. nesil kol ile birlikte Duracell'in Amazon.com.tr şarj cihazını ve ekstra 2 adet Amazon.com.tr pilini sipariş ettim. Hepsi yarın elimde olacak, denedikten sonra unutmazsam buraya bir edit düşerim arkadaşlar.
Hocam kolu nerden aldınız nasıl bu kadar çabuk geliyor?

Enteresan bir durum o zaman.

Xbox Gamepad kollarının içinde standart olarak Duracell'in yukarıdakine tip olarak benzeyen ama kullan at pilleri geliyor. Aldığım 2 kolda da benzer piller geldi bana. Belki sizin aldığınız yer (tahminim yurt içinden alınmış bir cihaz) bir kampanya falan yapmıştır ama şarjlı bir pilin 2.şarjda patlaması da tuhaf. Ya pil size geldiğinde büyük oranda fonksiyonunu kaybetmiş halde gelmiştir ya da şarj cihazında uzun süre yüksek akıma maruz kalmıştır.

Şarjlı piller kullanılmadan ve şarj edilmeden uzun süre boşta durursa zamanla şarj tutma özelliklerini kaybedebilir Bu yüzden pili yeniden şarj etmeden önce yenileme yapılması gerekir. Bunu da standart şarj cihazları yapamıyor daha üst seviye şarj cihazlarında bu özellik oluyor ama yine garantisi yok pil tamamen ölmüş de olabilir çünkü.

Hocam 1 veya 2 tane 2450 mAh'lik pili şarj ederseniz bu durumda yaklaşık 4 saat,

3 tane 2450 mAh'lik pili şarj ederseniz 6 saat civarı,

4 tane 2450 mAh'lik pili şarj ederseniz 8 saat civarı.

Evet akım kestiği için teoride bir sorun olmaz ama ben yine de ilk birkaç şarj sırasında özellikle evdeyken ve gündüzken ara sıra pillere dokunarak ısılarını kontrol etmeye çalışırdım. Çünkü bozuk pil vs denk gelirse aşırı ısınabilir. Baktınız bir sorun yok hepsi dengeli ısınıyor o zaman problem yok demektir. Gece koyarsınız sabah kalkınca da prizden çekersiniz.

Stenkol şarj cihazının kullanım kılavuzuna bakarsanız 1 veya 2 pil takıldığında 700 mA akım uyguluyor pillere yani 2450'yi 700'e bölerseniz yaklaşık kaç saat olduğunu bulabilirsiniz.

Bu arada şarjlı pillerin ilk başlardaki gerçek kapasitesi genellikle pakette yazanın biraz üstündedir. Bendeki 2450 mA'lık Ladda piller mesela 2600 mA'ya yakın bir kapasiteyle geliyor aslında. Bu yüzden tam bir saat dakika verilemez ama yaklaşık olarak hesaplanabilir. Ayrıca şarj esnasında ısı kaybı da oluşur bu yüzden bir miktar vakit uzayabilir.

Örneğin 2100 mA kapasiteli bir pili tek başına (ya da 2'li) Stenkol şarj aletinde şarj etmek isterseniz 700 mA akım vereceği için 3 saatte dolmasını bekleriz ama bu 3 saati aşar kayıp sebebiyle.
Hocam size bir sorum daha olacak. Ben genelde hafta içleri pek oyun oynayamıyorum yoğunluktan dolayı. Bir oyun oynama seansımdan sonra 4-5 gün kol kapalı halde boş duracak sizce kolun içindeki pilleri çıkarmalı mıyım yoksa kalsın mı?

Son düzenleme:
Hocam kolu nerden aldınız nasıl bu kadar çabuk geliyor?

Hocam size bir sorum daha olacak. Ben genelde hafta içleri pek oyun oynayamıyorum yoğunluktan dolayı. Bir oyun oynama seansımdan sonra 4-5 gün kol kapalı halde boş duracak sizce kolun içindeki pilleri çıkarmalı mıyım yoksa kalsın mı?

Kalsın hocam bir şey olmaz.

Hocam kolu nereden aldınız? Nasıl bu kadar çabuk geliyor?

Amazon'dan aldım, 13'ü gecesi söyledim bugün elime ulaştı. Şarj cihazını da bugün söyledim yüksek ihtimalle yarın elime ulaşacak.

Ben de 12'si akşamı Amazon Germany'den sipariş verdim hocam 22 şubat diyor teslim tarihi siz Amazon TR'den aldınız galiba.

Evet ben TR'den sipariş ettim beklemek istemediğim için. Taksit ile alınca uyguna geliyor.

Geri
Yukarı