Xbox Series S satıp PS4 Pro veya bilgisayar almak

Mainstein

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 4650G -- Sapphire Pulse RX6600 -- Asus Prime B450M-K II -- Corsair Vengeance LPX 3200Mhz 8X2GB -- Kingston A2000 240GB -- Sandisk SSD Plus 240GB -- Intenso TOP 512GB -- High Power +80 500W -- Sharkoon SK3-RGB ATX Kasa -- MSI MAG301CR2 30" 2560X1080P /// HyperX Cloud Core Wireless -- Razer Blackwidow V3 TKL (Modlu) -- Razer Deathadder V2 X Hyperspeed -- PS4 Dualshock -- Klasse Longteng Tiger
Arkadaşlar merhaba. 1 yıl önce Amazon Germany üzerinden 3500'e Xbox Series S aldım. PSP haricinde aldığım ilk konsolumdu, hep bilgisayar kullandım 6 yaşımdan beridir ve elimde Xbox haricinde AMD 3500U içeren bir laptop var (Vega 8) bu laptop artık hiçbir AAA oyunu açmıyor o yüzden AAA oyunları konsoldan, ana oyun türüm olan strateji ve Factorio tarzı management oyunlarını bilgisayardan oynarım diye düşünüyordum aldığımda (bilgisayara bütçem yetmiyordu)

Millet Game Pass diye önerirken Xbox'u, ben 12 aydır Game Pass almama rağmen 1 tane bile oyun oynamadım Game Pass üzerinden ve hep oyun satın aldım. Satın aldığım oyunların sayısı 50'yi bulmuş durumda ve Total'de 2500TL civarı harcadım sadece oyunlara. Elden Ring dışında seve seve konsolu açtırtan bir oyun olmadı şimdiye kadar. Asıl sorun ise konsolun beni hiç sarmaması. Xbox'un kendi özel oyunlarını bir türlü getirmemesinde, j-RPG olarak çok az içeriğin olmasından ve platformun daha çok shooter/online ve indie oyunlar üzerine oluşmuş olmasından, FPS oyunlarını kolla oynamaktan nefret etmem, oyun fiyatlarının yüksek olması (başlarda nasılsa koleksiyon yapıyorum diye aldırmıyordum ama Steam bir oyunu 20TL'ye satarken konsolda o oyuna 70-80TL vermek son zamanlarda koymaya başladı) ve en önemlisi konsolda hiç arkadaşımın olmamasından adam gibi oyun oynayamıyorum. Son zamanlarda satmayı düşünüyorum ama hesap çok dolu ve hesap satmak ayrı dert. Satsam hesapla beraber elime Total'de 6500-7000TL maksimum geçer. Bu paralara 1650'li PC zor alıyorsun zaten. PS4 Pro ile kafa kafaya takasa girmeyi düşündüm (hesabı turuncu siteden satarım ekstradan diye) çünkü PlayStation tarafında çok istediğim exclusive oyunlar var ve j-RPG çok çeşitli orada. Başka bir ihtimal dizüstü bilgisayarımla beraber satıp en azından 1660'lı falan bir sistem toplamak olabilir ama zamanında çok girdim elektronik satma işlerine ve ikinci el satışlarla uğraşmak cidden adamı kanser ediyor bu ülkede.

Bu hafta indirimle beraber 3 aylık GeForce NOW aldım ve bilgisayarda istediğim oyunu oynamayı ne kadar özlediğimi fark ettim, bilmiyorum çok kararsızım bu yüzden. Sizce ne yapsam? Xbox özel oyunları gelene kadar sabretmeli miyim yoksa ikinci el satış işlerine girmek istemesem bile satıp PS veya daha iyi bir bilgisayara geçmeli mi?

Yeni nesil bir konsoldan eski nesil bir konsola geçmeyi düşünmek. Yeni nesil olduğu için bile Xbox'ta kalmanı öneririm. Xboxs dünyada son yılların en iyi oyuncu konsolu olarak gösteriliyor. Belkide birçoğumuzun ilk ve son konsolu olacak (konsol devri bitiyor).

Konsol geleli oyun piyasası berbat durumda, adam gibi AAA oyun çıkmıyor neredeyse. Bu yüzden hep Xbox one ve 360 döneminde çıkan oyunları oynuyorum ve potansiyeli bu performansın 2-3 katı olabilecek olmasına rağmen xbox one oyunlarını 900p 30fps veya 1080p 30fps oynamak aşırı yordu. Bu yeni nesil-eski nesil işleriyle uğraşmamak için sıcak bakıyorum aslında bilgisayar tarafına. Türkiye mağazasında lisans yüzünden alamadığın ve oynayamadığın çok sağlam exclusive 360 oyunlarını saymıyorum bile. Gamepass oyunlarının asla ilgimi çekmiyor olması cabası. Bunları dikkate aldığımda cidden negatif yanları çok ağır basmaya başladı son zamanlarda o yüzden yeni nesil olması hiç umrumda değil artık ki yeni nesil oyun göremedik bile.

Ben yeni nesil ucuz bir konsol kullanmak istediğim için Series S aldım. Multiplayer FPS ağırlıklı oyunlar oynadığım için açıkcası Gamepass' te beni de içine çeken oyunlar yok. Genellikle indie yapımlar var. Bethesda ve EA oyunları da fena değil. Halo Infınıte ve R6 oynuyorum Gamepass üzerinden sadece. Ps4 almak şuan yeni bir sistem getirdikleri için mantıklı olabilir fakat ileride PS4' e oyun gelmeyecek. PC toplamakta çok pahalılaştı. Şuan ki ekran kartı fiyatları akıl kârı değil. Bence şuan elindekiyle devam et. Sonradan yeni nesil bir konsolu sattığına pişman olabilirsin.

İşin ekonomik tarafını düşününce PS4 Pro'ya geçmek mantıksız ama önemli olan sizin beklentileriniz. Bir liste yapın ve hangi oyunları oynamak istediğinize bakın, PS Plus kataloğuna bakın. Ortalama ne kadar bir oynama süresi sunacaklar onu hesaplayın. Aklınızda son 1-2 Sony oyunu geleceğini ve elinizde uzun süre tuttuktan sonra eski nesil bir konsolun değer kaybının daha fazla olacağını bulundurun. Sonrasında verim hesabını kendiniz yapabilirsiniz. Bir süre Xbox oyunları beklemek, stok sorunları çözülene kadar ya da gerekliyse bütçe arttırıp Series S'ten PS5 Dijital versiyona vs. geçmek de bir alternatif ama konsol tarafından devam edip etmemeyi de düşünmeniz gerek, bilgisayarla arasında seçimi siz yapabilirsiniz.

Sizin bileceğiniz iş, eğer PS4 oyunlarını mutlaka oynamak istiyorum diyorsanız takas yapın ancak Resident Evil 4'ün remake'i gibi son zamanlarda duyurulan oyunların PS4 desteği kesiliyor. Ve desteği kesilen oyunları hızlanarak görmeye devam edeceğiz. Öte yandan Xbox ilk defa Japon piyasasında PS4-PS5'den fazla satıyor ki bunun etkilerini getirilen oyunlarda görüyoruz. Persona serisi, Yakuza ve ne kadar artık uluslararası işleriyle ünlü olsa da Hideo Kojima ve son sızıntılara göre Final Fantasy oyunlarından birkaçının Xbox'a gelmesi dediğim gibi bu olayın etkilerini gösteriyor. Xbox'un kendi özel oyunlarını getirmemesinden kast ettiğinizi anlayamadım bu arada. Gamepass'e kendi özel oyunlarının çoğu Day One olarak geliyor. Bana kalırsa PS4'e geçmek de PC'ye geçmek de Series S varken saçma çünkü PS4 alt nesil, oyunların desteği giderek kesiliyor. PC'de de 7500 liraya alacağınız ya da dediğiniz gibi laptopunuzla beraber satıp alacağınız 1660'lı PC bile bundan 4-5 sene sonra Series S'in optimize edilmiş oyunlarla verdiği performansı veremeyecektir. Günümüzde 2013 yılında çıkmış olan PS4-Xbox One bir şekilde de olsa Elden Ring'i açıyor ama her ne kadar gücü Xbox-PS gpularından fazla olsa da o dönemin amiral gemisi GTX 780 Elden Ring'te çöküyor. Optimizasyon konsolları aldırır, eğer uzun ömürlü oyun oynamak isterseniz Series S'te kalmanızı tavsiye ederim.

Arkadaşlar merhaba. 1 yıl önce Amazon Germany üzerinden 3500'e Xbox Series S aldım. PSP haricinde aldığım ilk konsolumdu, hep bilgisayar kullandım 6 yaşımdan beridir ve elimde Xbox haricinde AMD 3500U içeren bir laptop var (Vega 8) bu laptop artık hiçbir AAA oyunu açmıyor o yüzden AAA oyunları konsoldan, ana oyun türüm olan strateji ve Factorio tarzı management oyunlarını bilgisayardan oynarım diye düşünüyordum aldığımda (bilgisayara bütçem yetmiyordu)

Millet Game Pass diye önerirken Xbox'u, ben 12 aydır Game Pass almama rağmen 1 tane bile oyun oynamadım Game Pass üzerinden ve hep oyun satın aldım. Satın aldığım oyunların sayısı 50'yi bulmuş durumda ve Total'de 2500TL civarı harcadım sadece oyunlara. Elden Ring dışında seve seve konsolu açtırtan bir oyun olmadı şimdiye kadar. Asıl sorun ise konsolun beni hiç sarmaması. Xbox'un kendi özel oyunlarını bir türlü getirmemesinde, j-RPG olarak çok az içeriğin olmasından ve platformun daha çok shooter/online ve indie oyunlar üzerine oluşmuş olmasından, FPS oyunlarını kolla oynamaktan nefret etmem, oyun fiyatlarının yüksek olması (başlarda nasılsa koleksiyon yapıyorum diye aldırmıyordum ama Steam bir oyunu 20TL'ye satarken konsolda o oyuna 70-80TL vermek son zamanlarda koymaya başladı) ve en önemlisi konsolda hiç arkadaşımın olmamasından adam gibi oyun oynayamıyorum. Son zamanlarda satmayı düşünüyorum ama hesap çok dolu ve hesap satmak ayrı dert. Satsam hesapla beraber elime Total'de 6500-7000TL maksimum geçer. Bu paralara 1650'li PC zor alıyorsun zaten. PS4 Pro ile kafa kafaya takasa girmeyi düşündüm (hesabı turuncu siteden satarım ekstradan diye) çünkü PlayStation tarafında çok istediğim exclusive oyunlar var ve j-RPG çok çeşitli orada. Başka bir ihtimal dizüstü bilgisayarımla beraber satıp en azından 1660'lı falan bir sistem toplamak olabilir ama zamanında çok girdim elektronik satma işlerine ve ikinci el satışlarla uğraşmak cidden adamı kanser ediyor bu ülkede.

Bu hafta indirimle beraber 3 aylık GeForce NOW aldım ve bilgisayarda istediğim oyunu oynamayı ne kadar özlediğimi fark ettim, bilmiyorum çok kararsızım bu yüzden. Sizce ne yapsam? Xbox özel oyunları gelene kadar sabretmeli miyim yoksa ikinci el satış işlerine girmek istemesem bile satıp PS veya daha iyi bir bilgisayara geçmeli mi?

Hocam bence eski nesil gecmeyin. Ya Xbox'ta kalin ya da PC cunku PS4 eski nesil birkaç yila oyun cikmayacak. Xbox'tan da memnun degilseniz PC sizi memnun edebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı