Xbox Series S vs Xbox One X

Tartışmaya ve detaylarda kaybolmaya hiç lüzum yok aslında. Tabi ki de Series S çünkü yeni nesil bir konsol. One X gibi eski jenerasyon konsollara olan oyun desteği geçen sene itibariyle son buldu. Bu zamandan sonra yeni oyunların gelmeyeceği eski nesil bir konsolu satın almak parayı çöpe atmakla aynı anlama geliyor.

Aramızda Xbox One veya One X kullanıcıları varsa alınmasın lütfen ama durum bu. Yeni nesil konsol alma imkanı varken eski nesil konsol alınmaz bu kadar basit.
Benim demek istediğim One X gibi damga vurmuş bir cihaza çöp denmesi.

One X çıkış yaptığı dönemde fiyat/performans anlamında gayet başarılı bir konsoldu. RDR 2 gibi bir oyunda native 4K verebilmiş bir konsol. Ama devri geçti artık. 2026-2027 gibi yeni nesil konsollar geldiğinde PS5 ve Series X/S konsolların da esamesi okunmayacak bu işler böyle.

Çünkü çöp.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Konsollar artık mimari ve işletim sistemi olarak PC'ye benzemeye başladı evet ama One X 4K oyun açıyor diye One X savunmak saçmalıktan başka bir şey değil. O 4K mevzusu yalan bir kere(Zaten konsollar güç konusunda hep kolpada. PS5'in kutusunda 4K 120 veya 8K yazması, PS4 Pro veya Xbox One X'in native 4K çalıştıramamasına rağmen 4K'nın tadına varın reklamları vb.), One X öyle native 4K'da düzgün bir deneyim sunmuyor. Öte yandan konsollar bir oyunu nasıl çalıştırdığı veya kasına göre değil çıktığı yıla, şu anki destek durumuna göre değerlendirilmeli. Yoksa sanki PC'ymiş gibi saf performansa bakacaksak PS4 çok güçsüz bir cihaz ama Last of Us 2 açtı gibi örnekler yüzünden düzgün bir değerlendirme yapamayız.

İşin sonunda boş verin One X'i falan. GTA 6'yı açacak olan Series S olacak çünkü yeni nesil.

Konsollar artık mimari ve işletim sistemi olarak PC'ye benzemeye başladı evet ama One X 4K oyun açıyor diye One X savunmak saçmalıktan başka bir şey değil. O 4K mevzusu yalan bir kere(Zaten konsollar güç konusunda hep kolpada. PS5'in kutusunda 4K 120 veya 8K yazması, PS4 Pro veya Xbox One X'in native 4K çalıştıramamasına rağmen 4K'nın tadına varın reklamları vb.), One X öyle native 4K'da düzgün bir deneyim sunmuyor. Öte yandan konsollar bir oyunu nasıl çalıştırdığı veya kasına göre değil çıktığı yıla, şu anki destek durumuna göre değerlendirilmeli. Yoksa sanki PC'ymiş gibi saf performansa bakacaksak PS4 çok güçsüz bir cihaz ama Last of Us 2 açtı gibi örnekler yüzünden düzgün bir değerlendirme yapamayız.

İşin sonunda boş verin One X'i falan. GTA 6'yı açacak olan Series S olacak çünkü yeni nesil.
One X RDR 2 oyununu 4K Native çalıştırmış bir konsoldur.

One X RDR 2 oyununu 4K Native çalıştırmış bir konsoldur.
İyi madem. Series S alan tayfa GTA 6'nın tadını çıkarırken sen "Xbox one X 1TB 4K UHD" konsolunla RDR2'den devam edersin.

Fanatiklik kötü şey.

İyi madem. Series S alan tayfa GTA 6'nın tadını çıkarırken sen "Xbox one X 1TB 4K UHD" konsolunla RDR2'den devam edersin.

Fanatiklik kötü şey.
Xbox One X Zamanının yani 2018 ötesinde bir konsol.

One X de HDD var bir kere SS de SSD, One X in işlemcisi hem eski nesil hem de işlemci hızı düşük SS 3.6 One X 2.3, RAM One X DDR5 SS DDR6 sadece 2 GB daha fazla One X te, SS işlemci ve ekran kartında güç olarak One X'ten geride olabilir ama ekran kartının mimarisi AMD RDNA 2 islemcinin mimarisi zen 2 ve ayni islemci Series X ve PS5'te kullaniliyor.
Bu özelliklerde PC görseniz hiç düşünmeden çöp dersiniz. Konsol olunca ne fark ediyor? Özellikle de o konsola oyun çıkmıyorsa... Series S çıktığı zaman RTX 3000 serisi çıkmıştı, 2018 de 1060 ve 1080 Ti. 1000 serisi 3000 serisi karşısında nasıl çöpse One X te SS karşısında çöptür.

Xbox One X Zamanının yani 2018 ötesinde bir konsol.
Bir kere one x in karşılığı series x, buna rağmen series s one x ten daha iyi bir konsol. 4k çalıştırması bir şey ifade etmiyor bana. Oyunu oynatıp oynatmaması ve o konsola oyun çıkması asıl önemli olan.

Geri
Yukarı