Xbox Series S'i satıp Series X almak mantıklı mı?

PS+ ileride daha eli yüzü düzgün bir sistem olursa düşünebilirim ama ileride de fiyatı ne olur orası muamma, bilemedim yani. Yeni çıkacak oyunlara da 700 TL veresim yok açıkçası. Her şeyi boşversem, ikinci elleri arasında 2.000 TL oynuyor Series X ve PS5'in.

Depolama konusunda kesinlikle haklısınız, zaten 500 GB depolama almak istesem 2.000 TL vermem gerekecek. Onun yerine 2.000 daha koyar Series X alırım diye düşünüyorum. Parayı bir derleyip toparlayıp tez zamanda almak gerek o zaman bu cihazı.

Ray Tracing Series S'te de bazı oyunlarda var ama 30 FPS'e düşürüyor. Aslına bakarsan salt RT performansı için konsol alınmaz çünkü konsolların RT performansı RTX 2060'dan bile biraz kötüye denk geliyor, fakat saf güç olarak 2080Ti deniyor. Benim için oldukça yeterli, cihazı 9.000 civarına alacağım düşünülürse.
Usta var ama sadece göstermelik gibi neredeyse çoğu oyunda yok. Minecraft a getirseler fena olmaz ama hala getirmediler S|X e

Usta var ama sadece göstermelik gibi neredeyse çoğu oyunda yok. Minecraft a getirseler fena olmaz ama hala getirmediler S|X e
RT sistemi çok yorduğu için Series S'nin altından kalkması çok zor zaten hocam. AMD RDNA2 APU'lar normal RTX kartlara göre düşük performans sergiliyorlar. Buna Series X'in GPU'su da dahil.

Minecraft'a RT gelse güzel olur ama cidden.

Yeni konsollar 4k oynatmıyor zaten.2k oynatıyor ama 1080p monitörde bile 2k daha gözükür 1080den.Series s satın bence direk series x alın yeni oyunlarda 60fps veremicek cünkü.

Yeni konsollar 4k oynatmıyor zaten.2k oynatıyor ama 1080p monitörde bile 2k daha gözükür 1080den.Series s satın bence direk series x alın yeni oyunlarda 60fps veremicek cünkü.
2K'dan upscale 4K oynatıyor bildiğim. Misal RTX 3080 dahi 4K 60 FPS oynatamıyor (RDR2'de).

Series S'in 60 FPS vereceğini düşünüyorum ama 900p'ye düşmeler, low-medium texturelar da olacaktır bununla birlikte. Yine konsol optimizasyonu cart curt derken göze güzel gelir de, Series S ve X arası fiyat farkı bu denli azken maceraya gerek yok. Series S'e 500 GB SSD alsam 2K para çıkıyor cebimden en az. Onun yerine biraz daha koyup Series X alırım. PC de olur ama çok pahalı maalesef. Konsoldaki oyun fiyatlarından dolayı sürekli PC ve Series X arasında gidip geliyorum.

Eve gidince de Series S'i satışa koyacağım. 5000-5250 TL'den satabilirsem iyi olur.

Son düzenleme:
2K'dan upscale 4K oynatıyor bildiğim. Misal RTX 3080 dahi 4K 60 FPS oynatamıyor (RDR2'de).

Series S'in 60 FPS vereceğini düşünüyorum ama 900p'ye düşmeler, low-medium texturelar da olacaktır bununla birlikte. Yine konsol optimizasyonu cart curt derken göze güzel gelir de, Series S ve X arası fiyat farkı bu denli azken maceraya gerek yok. Series S'e 500 GB SSD alsam 2K para çıkıyor cebimden en az. Onun yerine biraz daha koyup Series X alırım. PC de olur ama çok pahalı maalesef. Konsoldaki oyun fiyatlarından dolayı sürekli PC ve Series X arasında gidip geliyorum.

Eve gidince de Series S'i satışa koyacağım. 5000-5250 TL'den satabilirsem iyi olur.

Maceraya gerek yok kısmı doğru cevap. Ben Series S kullanırken 3 tane sürekli konsolda yüklü oyun 250-260 GB yer kaplıyordu, kalan alanı konsol-HDD arası aktararak kullanıyordum. Bu boyutlara ulaşan oyun sayısı artmaya başlayacak, bunların yanına +1 oyun sığmayabiliyordu.

Bir de grafikleri tamamen next gen oyunlar gelecek ama optimizasyonu nasıl olacak vs. düşündürüyor, Series X'te 60 FPS yapmak için çözünürlüğün 1080P-1440P'ye çekilmesi mümkün ve günümüz için makul ama Series S'te 60 FPS için dinamik 1080P olarak altına düşmesi can sıkıcı olacak, özellikle 3. parti firmaların oyunlarında.

PC-Series X tamamen ne kadar ve nasıl oyunlar oynadığınıza bağlı. Ben her zaman en iyi grafikler için high end bir PC toplanmayacaksa ve o setupta PC'ye özel oyunlar oynanmayacaksa konsol alınması taraftarıyım. Hele ki yine Gamepass + 3. parti AAA oyunları oynarım gibi bir niyetiniz varsa. Ama online PC oyunları, steamdeki indieler vs. artık çoğu laptopta dahi sıkıntısız olsa da bilgisayar gerektiriyor tabii ki.

Oyun fiyatlarında da kardeşlik ve oyun alım-satımı yöntemlerini mutlaka kullanın. Oyunun mutlaka kütüphanemde durması lazım gibi bir düşünce yoksa oyun fiyatlarını pek dert etmeyin konsol için. Playstation tarafında daha aktif olsa da ben Xbox kullanırken de hikayeli oyunları alıp oynayıp çok az fiyat farklarıyla satıyordum, PC'ye göre legal kullanımda çok karlı. Bunlar dışında alıp satmayacağım FIFA, NBA gibi her platformda hemen hemen aynı fiyattaki oyunları kardeşlikle aldığım için PC'den daha uygun oluyordu zaten.

Kardeşlik nasıl oluyor, hiçbir bilgim yok hocam. Ev konsolu olarak ayarlayarak mı yapıyoruz? Detaylı bilgi nereden edinebilirim?

Xbox P1-P2 nedir diye aratırsanız Youtube içerikleri var hocam. Oyunları da bazı forumlardaki konulardan referanslı üyelerden alıp satmanızı öneririm.

Xbox tarafında P1-P2 şekliyle geçen sistemde bir oyunun 2 kullanıcısı olabilir. Örneğin Elden Ring için bir mail hesabı açılıp oyun bu hesaba alınıyor olsun. P1 kullanıcısı oyunun olduğu hesabı açıp bu hesap için kendi konsolunu "giriş Xbox'ım yap" olarak tanımladıktan sonra bir daha bu hesapta oturum açmadan oyunu kendi kişisel hesabından oynayabiliyor.

P2 kullanıcısı ise öncelikle oyunun olduğu hesapta oturum açar ve daha sonra bunu kapatmadan kendi hesabına geçiş yapar, yine ödüller vs. için ilerlemesini kendi hesabından yapabilir. Yani oyuna gireceği her defasında Elden Ring'in olduğu hesapta oturum açar, sonra kendi hesabına geçiş yapar. Bu şekilde oyun 2 kullanıcının da kütüphanesine eklenebilir ve herkes kendi hesabından oynamış olur. Basitçe bu şekilde. Playstationda çok uzun yıllardır bu var zaten, ben tek başıma en son ne zaman oyun aldığımı bile hatırlamıyorum. Xbox'a geçtikten sonra yine var olduğunu, etkileşim popüler olmayan oyunlarda az olsa da ana akım oyunlar için gayet yeterli. AC Valhalla, RE Village, It takes Two gibi hikayeli oyunların hepsini oynayıp satmıştım.

Ayrıca bu Gamepass için de yapılabilir, ben 3 yıllık Gamepass hesabımın yarı hakkını satmıştım mesela, geçen yıl 580 TL olan 3 yıllık Gamepass'in bana maliyeti 290 TL idi. Donanımhaberde detaylı konuları ve alım satım konuları da var bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı