Rehber Xbox Series X Alınır mı? 2 Yıldır kullanıyorum, neler yaşadım? Genel bilgi paylaşımı!

Buroro

Hectopat
Biraz uzun bir yazı olacak ama bu cihazları almayı düşünen veya hali hazırda sahibi olanlar için önemli bilgiler içerecek. Xbox Series X Konsolu çıkışından hemen sonra Media Markt'tan aldım. Aynı tarihlerde bir de Ps5 ve Switch de aldım merak eden olursa onları da anlatabilirim.

Öncelikle kısaca 2 yıldır nasıl bir deneyim edindim, bu alet bana neler sağladı bahsettikten sonra asıl can alıcı nokta olan: Eğer cihazının başına bir şey gelirse ve garantiden faydalanmak isterseniz veya en azından Xbox destek ekibinden bilgi almak isterseniz yaşayacağını olası senaryolardan bahsedeceğim.

Açıkcası, Microsoft beni konsol çıkmadan hemen önce yaptığı sunumlarla ve gösterdiği exclusive oyunlarla ikna etti. Tabii, bir de Gamepass

Arkadaşlar aşağıdaki oyunlar konsol çıkmadan gösterildi ve aralarından sadece Halo çıkış yaptı! onun da nasıl bir oyun olduğunu çok fazla anlatmaya gerek yok sanırım. Diğer oyunların çoğundan haber bile yok.

Halo
Starfield
Senua'a Sacrifice 2
Forza Motorsports
Everwild
Stalker 2
Fable 4

Gamepass tarafına gelirsek, zaten burası konsol aldırmak için tek neden olmamalı. Mevcut durumda bir önceki nesil bir Xbox veya orta düzey bir PC sahibiyseniz Gamepass'in çoğu içeriğinden faydalanabileceksiniz. Açıkcası iyiki Xbox Series X sahibiyim ve Gamepass abonesiyim dediğim tek bir dönem oldu, o da konsol çıktıktan 2 sene sonra Atomic Heart ile (Sonrasında başıma neler geldi yazacağım) Onun dışında açıkcası eğer online oyunlarla aranız iyi değilse Gamepass sizin için tam bir japon pazarı, bir milyoncu olacaktır. İçerisinde onlarca oyun var ama bakar bakar geri çıkarsınız. Çok fazla indie ve küçük oyun, arada bir gelen büyük oyunlar, ama muhtemelen o büyük oyunları da daha önce oynayıp bitirmiş olacaksınız. Dediğim gibi çıkış gününde gelmesiyle beni etkileyen bir tek Atomic Heart oldu. Onun dışın starfield fln kaç sene oldu hala çıkacak. Sözün özü; ne konsol özel oyunları ne de Gamepass bu cihazı almak için kesinlikle yeterli ayrıcalıklar sunmuyor.

Tasarım, ergonomi, uzun süreli kullanım gibi konuları çok fazla detaylandırmayacağım, çünkü çok fazla içerik var zaten. Konsolun şekli güzel, sessiz çalışıyor, taa ki siz konsolun gücünden faydalanmaya çalışacak iyi grafiklere sahip oyunlar oynamayı deneyene kadar. Sonrası devamlı çökmeler, oyundan atmalar ve ani konsol kapanmaları.

Ben Forza Horizon 5 çıkana kadar pek bi oyun oynayamadım, zaten oynadığım oyunlar ya Ps5 ya da Switch için elimde vardı. Ne zamanki Forza Horizon 5 geldi, şöyle bir kalite modunda grafiklere bakayım dedim sorunlar başladı zaten. Önce sesle ilgili sorunlar, sonra çökmeler, Ne Forza oynayabildim ne Atomic Heart. Hatta bırakın bunları, Cities skylines oynarken bile çöküyor alet.

Bu kısım gerçekten Önemli!: Eğer bu konsolu almayı düşünüyorsanız arıza durumunda başınıza ne gelebileceğini gerçekten iyi araştırın derim. Öncelikle Microsoft'un kendi sitesinde paylaştığı onarım önerileri başlıyorsunuz ki bu öneriler konsolunuzu yeniden başlatın, hesabınızdan çıkıp girin gibi son derece faydasız aşamalardan oluşuyor.

Sonra Xbox'ınız için destek almayı deneyebilirsiniz ama o da ne? nereden destek alacaksınız. Canlı chat üzerinden, gönüllü bir Xbox oyuncusuna bağlanabilirsiniz. Evet bu kişiler öyle sertifikalı, profesyonel Xbox çalışanları fln değil, bayağı senin benim gibi, sadece bu topluluğa dahil olmuş oyuncular. Ve uzunca bir bilgi alma mücadelesinden sonra aşağıdaki gibi yanıtlar alabilirsiniz;

1677597392058.png

Bu arkadaş bana ısrarla, cihazımı lokal bir tamircide onartabileceğimi söyledi, yani mesela Yazıcıoğlu hanına gidip bir elektirikçi veya tamirciden sizin Xbox sorununuzu çözmesini isteyin. Ne kadar güzel di mi. Garanti dışında kalmak bir yana başınıza başka neler gelir sayısız varyasyon var sanırım.

Diğer taraftan Konsol satan satıcılara gidip teknik ekiplerinden destek alabilirsiniz diyor. Tabiki böyle bir şey yok arkadaşlar. Ben Media Markt destekle görüştüm, onlarda beni konsolu satın aldığım mağazaya yönlendirdi ama orada çalışanlar kesinlikle böyle bir işlem olmadığını hatta kendinilerinin asla Microsoft ile iletişimde bile olmadıklarını söyleyip beni geri yolladılar. Sonra şu aşağıdaki fotodaki gibi, elinizde aletin kutusu, istanbul trafiğinde bir dünya yol gelmiş olarak kalı veriyosunuz;

1677597988635.png

Xbox Destek sayfasında bir de "arama yapma" seçeneği var, arama fln görünce öyle telefonda biriyle görüşcem, soru sorcam yanıt vercek fln gibi düşünmeyin sakın. Ne zaman denerseniz fark etmiyor aşağıdaki sonucu alıyorsunuz. Yani sizi arayan falan yok! "Please Try Again Later" istediğin kadar dene, ben merak ettim denedim, sonuç bu!

1677598128321.png

Buraya kadar bayağı bir şey denedik aslında ama sonuç sıfır. Tabii tweet atmayı fln da deneyebilirsiniz. Ben denedim, Microsoft Azure Fransa hesabı döndü, ordan bir arkadaşın biri epey yardımcı olmaya çalıştı ama sonuçta, tahminimce Sosyal Medya ekibinde, moderasyon süreçleri ile ilgilinen bu arkadaşımızın detaylı bilgisi yok ve beni yukarıda faydasız olarak paylaştığım süreçlere tekrar yönlendirmekten ileriye gidemiyorlar. Orayla da biraz sohbet edip, insani şekilde helalleştikten sonra elimde hiç bir şey olmadan noktalandırmış oldum.

Ve ve ve... En son nokta tüm bilgi alma ve süreç öğrenme denemelerinden başarısız ayrıldıktan sonra tek aktif hizmet olan "cihazım için servis talebi oluştur" butonuna tıklayabilirsiniz. Burada karşılaşacağını bilgilendirme ekranı aşağıdaki şekilde olacak.

1677598408807.png

Arkadaşlar gerçekten cihazı alıp yerine 2. el, yenilenmiş bir cihaz yollayacaklarını söylüyorlar ve resmi sayfalarda bu ürünleri kozmetik kusurlar içerebileceğini vs yazıyor. Ayrıca Youtube'da videoları var, kozmetik kusurdan daha önemlisi bu cihazlar açılıp tamir görmüş ve azcık donanımdan anlıyorsanız Manuel işlemlerle toparlanmış bu gibi cihazlarda nasıl sorunlar oluşabileceğiniz deneyelimlemişsiniz. Bilmiyorsanız da araştırın derim. Örneğin el ile uygulanmış işlemci macunu ve veya doğru şekilde yerine sabitlenmemiş soğutma bloğu çok kısa süre sonra konsolu kullanılmaz hale getirecektir. Denemesi bedava.

Yukarıdaki uyarıda ayrıca farklı renk, modelde, eğerelde series x yok ise en yakın performansı veren cihazı yollayacaklarını yazıyor. Bilinçsizce oluşturulmuş veya kötü çeviri sonucu yayınlanmış bu bilgilendirme, sizin Series X model cihazınızı alıp elimizde bundan yok al sana Series S veya One X diyebilmenin önünü açar. Ve bu yazılı metni onaylayıp işleme devam ettiğiniz için tüm bunları kabul etmiş olursunuz.

Arkadaşlar, benim konsolum çalışmaz hale geldi. Günlerdir her yolu denedim ama maalesef oyunlarda sürekli çöken konsolu servise yollamaktan başka çarem kalmadı. Emin olun konsolu almadan tüm bunları okumuş olsam kesinlikle bir Xbox ürün sahibi olmazdım. Bir PC toplayıp kafanız çok daha rahat kullanabilirsiniz. Forumlar benzer konularla dolu ama kimseye çözüm sunulmuyor!

Dipnot: Oran olarak Ps5'de 10 birim zaman geçirdiysem Xbox'da 2 birim zaman geçirmişimdir. Bunu 1.5 birimi zaten Elden Ring, onu da diğer platformlarda kafanız rahat oynayabilirsiniz. Keşke PS5 için alsaydım diyorum açıkcası.

Sorularınız olursa mümkün olduğunca detaylı yanıt vermeye çalışacağım. Kısa sürede yazıyı toparlamaya çalıştım, umarım faydalı olur.

Çökme videoları da şuradan;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
İlk çıkan modeller çoğunlukla sorunludur bu Ps5 konsolu içinde geçerli. Şansınıza sorunlu bir konsol denk gelmiş diye konsolu tamamıyla gömmenize gerek yoktu aslında. Dün bende müşteri hizmetleri sorununu yaşadım fakat internetten direk bulduğum müşteri hizmetleri numarasını aradım ve ulaştım. 3-4 yıldır sıkı bir şekilde konsol kullanıcısıyım ve Xbox One S, Series S kullandım hiç bir sorun başıma gelmedi ayrıca gayette memnunum.

Garanti kapsamında yenilenmiş ürün göndermelerinde aslında bir problem yok çünkü bir çok firma aynı şeyi yapıyor. 20 iş servis gününü geçtiğinde ancak yeni ürün talebinde bulunabilirsiniz.

Hocam, hele bir cihaz çalışsa. Bir süre çökmeden oyun oynatsa stabilite konusuna da geliriz zaten ama fırsat vermiyorki :):) Ben ilk defa Xbox aldım, gerçek anlamda pişman oldum. 20 Yıllık oyuncuyum, bir sürü konsol, PC vs sahibi oldum. Bu yaşadığım süreç benim için en üzücü ve yıpratıcı süreç oldu. Bu yazıda Media Markt iletişimine değinmedim bile, bir de orası varki gerçekten konuşmaya bile gerek yok. "Sadece ürünü aldın beni, tanıma kardeşim" tavrını takınmaktan ibaretler.

@Buroro

0850 390 2777

Bu numarayı aradınız mı hocam? Microsoft Türkiye müşteri hizmetleri.

İlk çıkan modeller çoğunlukla sorunludur bu Ps5 konsolu içinde geçerli. Şansınıza sorunlu bir konsol denk gelmiş diye konsolu tamamıyla gömmenize gerek yoktu aslında. Dün bende müşteri hizmetleri sorununu yaşadım fakat internetten direk bulduğum müşteri hizmetleri numarasını aradım ve ulaştım. 3-4 yıldır sıkı bir şekilde konsol kullanıcısıyım ve Xbox One S, Series S kullandım hiç bir sorun başıma gelmedi ayrıca gayette memnunum.

Garanti kapsamında yenilenmiş ürün göndermelerinde aslında bir problem yok çünkü bir çok firma aynı şeyi yapıyor. 20 iş servis gününü geçtiğinde ancak yeni ürün talebinde bulunabilirsiniz.

Hocam, ben ilk konsolumu 96 senesinde edindim, ondan sonrada neredeyse her sene bu benzeri ürünlerim oldu, olmaya devam edecek. Ben yaşadığım deneyimi aktarıyorum.

Sen sorun yaşamayan şanslı kitleye dahil olabilirsin. Keşke kendin sorun yaşamadığın için platformu yüceltmeye çalışmasaydın.

Ben gayet normal bir şekilde neslin aktif tük platformlarına sahibim. Diğerleriyle ilgili paylaşma gereği duyduğum tecrübeler yaşarsam onları da paylaşırım. Bu gibi "fanboy" tutumlarınız yüzünden, bu ürünlerin marketing çalışmalarında hep "eldeki kitle" kategorisinde değerlendiriliyorsunuz, o yüzden de satış sonrası hizmet için ayrılan bütçe azalıyor aslında. Biraz tüketici haklarından, parasını verdiğiniz üründen ne beklemeniz gerektiğinden haberiniz olsa, emin ol hepimiz için faydası olacak.

@Buroro

0850 390 2777

Bu numarayı aradınız mı hocam? Microsoft Türkiye müşteri hizmetleri.
Aradım hocam, birkaç kez ama ses kaydı siteye yönlendirip, aradığını için teşekkürler diyip kapatıyor. Hatta ekran kaydım da var ama sanırım Apple ekran kaydında arama seslerini kaydetmiyormuş. O yüzden eklemedim buraya, sesi almamış yani kayıt.

Aradım hocam, birkaç kez ama ses kaydı siteye yönlendirip, aradığını için teşekkürler diyip kapatıyor. Hatta ekran kaydım da var ama sanırım Apple ekran kaydında arama seslerini kaydetmiyormuş. O yüzden eklemedim buraya, sesi almamış yani kayıt.
Xbox müşteri hizmetleri bölümünde uzun bir süredir erişim sıkıntısı var. Microsoft bileşenleri, cihazları üzerinden destek isteyip Xbox bölümüne bağlamalarını isteyin hocam.

Geri
Yukarı