Xbox Series X stuttering var mı?

Bir de hocam bu Xbox'ları kapatmak için ayarlara girip tam kapat demek gerekiyormuş.
Normal kapat değince cihaz kendini dinlenme modu gibi bir şeye sokuyormuş. Bu durum güncellemelerle düzeltildi mi? Birçok Xbox kullanıcısı kapat değince cihazının kapandığını ve direkt logoya basınca zank diye açılınca "vaov ne hızlı açılıyor bu " diye biliyor da oysa cihaz dinlenme modundan çıkıyor
Evet öyle. Bu durum güncellemeyle düzeltilmesi gereken bir şey değil ki. Xboxun diğer konsolları da aynı şekilde tamamen kapanmıyor. Uyku moduna geçiyor diyebiliriz. Uyku moduna girmesi güzel bence. Yani kullanıcı için ne kadar hızlı açılırsa o kadar iyi. Dinlenme moduna girmesinin kötü bir yanı yok. Benim de düğmesine basıp çalıştırmam 2-3 sn alıyor. Ps5de her seferinde beklemek mi gerekiyor? Ben onda da bu şekilde bir mod var diye düşünüyordum.

Quick resume sayesinde de konsolu açtıktan sonra oyuna girmem 2 sn alıyor. Yani çok kısa sürede girebiliyorum.

Evet öyle. Bu durum güncellemeyle düzeltilmesi gereken bir şey değil ki. Xbox'un diğer konsolları da aynı şekilde tamamen kapanmıyor. Uyku moduna geçiyor diyebiliriz. Uyku moduna girmesi güzel bence. Yani kullanıcı için ne kadar hızlı açılırsa o kadar iyi. Dinlenme moduna girmesinin kötü bir yanı yok. Benim de düğmesine basıp çalıştırmam 2-3 sn alıyor. PS5'de her seferinde beklemek mi gerekiyor? Ben onda da bu şekilde bir mod var diye düşünüyordum.

Quick resume sayesinde de konsolu açtıktan sonra oyuna girmem 2 sn alıyor. Yani çok kısa sürede girebiliyorum.

Hocam bizde de dinlenme modu var ama en azından kapat değince konsol kapanıyor. İsterse dinlenme moduna alıyor kullanıcı ve aynı sizdeki gibi PS tuşuna bastığımızda 3-4 sn içinde ekran geliyor hesap seçip kullanmaya devam ediyor kullanıcı. Ama kapatmak istediğinde ayarlara girmesine gerek yok her şey derli toplu alt alta bizde :)

Bizim yazılımda quick resume yok bence bu kötü. Geçiş yapma aracına quick resume özelliği eklenmeliydi veya umarım en kısa sürede eklenir. Ben mesela bu özelliği arıyorum çünkü bende 8-9 tane oyun yüklü ve oyun için oturduğumda 1 saat birini diğer saat ötekini gibi çeşit çeşit oyundan oyuna geziyorum bazen geri dönmek istediğimde can sıkıcı oluyor PS4 oyunlarında bu durum. Malum konsollarda çok güçlü SSD var ama bu yeni nesil oyunlarda farkını ortaya koyuyor dolayısıyla PS4 oyunları öyle çok da hızlı açılmıyor ve en azından hafızada tutsa Xbox'taki gibi güzel olur :)

Uyku modunda oyun indirmeye devam ediyor. Çok güzel bir şey bu. Ayrıca oyun inerken mesela 40 GB lık bir oyun diyelim. Önce oyunun açılması için gerekli olan dosyalar iniyor. 4 GB felan. Oyunun tamamının inmesini beklemeden oynayabiliyorsunuz..
Bu arada arayüzü beğenmiyorum xboxta. Yakında değiştirirler güncellemeyle. İnternette gezinirken bütün ps5’lerde coil whine olduğunu okumuştum. Doğru mu bu?

Son düzenleme:
Xbox, PS5'e göre çok daha güçlü bir cihaz olsa da.
Bu biraz yanlış bir bilgi.
Oyun motoruna göre avantajları değişiyor. PS5'ın GPU saat hızı daha yüksek mesela. Bunun eksisi de var elbette. Coil whine ihtimalini yükseltiyor.
Veya SSD'nin daha hızlı olması RAM kullanımını düşürüyor.

Hocam bizde de dinlenme modu var ama en azından kapat değince konsol kapanıyor. İsterse dinlenme moduna alıyor kullanıcı ve aynı sizdeki gibi PS tuşuna bastığımızda 3-4 sn içinde ekran geliyor hesap seçip kullanmaya devam ediyor kullanıcı. Ama kapatmak istediğinde ayarlara girmesine gerek yok her şey derli toplu alt alta bizde :)

Bizim yazılımda quick resume yok bence bu kötü. Geçiş yapma aracına quick resume özelliği eklenmeliydi veya umarım en kısa sürede eklenir. Ben mesela bu özelliği arıyorum çünkü bende 8-9 tane oyun yüklü ve oyun için oturduğumda 1 saat birini diğer saat ötekini gibi çeşit çeşit oyundan oyuna geziyorum bazen geri dönmek istediğimde can sıkıcı oluyor PS4 oyunlarında bu durum. Malum konsollarda çok güçlü SSD var ama bu yeni nesil oyunlarda farkını ortaya koyuyor dolayısıyla PS4 oyunları öyle çok da hızlı açılmıyor ve en azından hafızada tutsa Xbox'taki gibi güzel olur :)
Yani bence çok büyük bir eksiklik değil tam kapatmanın ayarlar kısmında olması. Kapatma ekranında olsa iyi mi olurdu evet ama ben aramadım.

Bu biraz yanlış bir bilgi.
Oyun motoruna göre avantajları değişiyor. PS5'ın GPU saat hızı daha yüksek mesela. Bunun eksisi de var elbette. Coil whine ihtimalini yükseltiyor.
Veya SSD'nin daha hızlı olması RAM kullanımını düşürüyor.

Coil Whine güç kaynağının yanlış konumlandırılmasından kaynaklanmıyor muydu hocam?
Coil Whine'sız PS5 yok :)

Uyku modunda oyun indirmeye devam ediyor. Çok güzel bir şey bu. Ayrıca oyun inerken mesela 40 GB lık bir oyun diyelim. Önce oyunun açılması için gerekli olan dosyalar iniyor. 4 GB felan. Oyunun tamamının inmesini beklemeden oynayabiliyorsunuz..
Bu arada arayüzü beğenmiyorum xboxta. Yakında değiştirirler güncellemeyle. İnternette gezinirken bütün ps5’lerde coil whine olduğunu okumuştum. Doğru mu bu?
Ayarlardan "Xbox kapatıldığında depolamayı da kapat" seçeneğini devre dışı bıraktın değil mi? Onu yapman gerekiyor.
Coil Whine güç kaynağının yanlış konumlandırılmasından kaynaklanmıyor muydu hocam?
Coil Whine'sız PS5 yok :)
Güç kaynağındaki kapasitörden geliyor. Ps4 Proda da var aynı sorun. Aynı kapasitörü kullanmışlar.

Ben işin tamir edilebilirlik kısmına da baktığım için teardown ve arıza videolarını da izledim. Hatta arızalı bir PS4 bulabilirsem alacağım. Tamir edip kullanmayı düşünüyorum.

Ayarlardan "Xbox kapatıldığında depolamayı da kapat" seçeneğini devre dışı bıraktın değil mi? Onu yapman gerekiyor.

Güç kaynağındaki kapasitörden geliyor. PS4 Pr

Güç kaynağındaki kapasitörden geliyor. PS4 Pro'da da var aynı sorun. Aynı kapasitörü kullanmışlar.

Ben işin tamir edilebilirlik kısmına da baktığım için teardown ve arıza videolarını da izledim. Hatta arızalı bir PS4 bulabilirsem alacağım. Tamir edip kullanmayı düşünüyorum.

PS4 Pro'daki kapasitörü kullanmak nedir ya. Ayrıca PS4 Pro döneminde görülen bu sorun için bunu bile değiştirmemiş ki PS5'e kadar gelmiş bu sorun. PS5 güzel bir cihaz ama şu coil whine hep 1 puanı bana kırdırtıyor. İleride Series X de alacağım bakalım o nasıl bir cihaz :)

Bilgisayarımda coil whine var. Bunun nedeni bobinler. Etrafındaki bakır tellerin iyi sarılmamasından dolayı oluyor diye biliyorum. Xbox kapatınca depolamayı kapat seçeceğini devre dışı bıraktım. 20 saat civarı uyku modunda kaldı Xbox(gta5 indi). Çok hafif ısınmış. Şimdi tamamen kapattım. Bu arada aşırı sessiz bir konsol, çalıştığı fark edilmiyor bile.
Microsoft Xbox 360dan ders almış olmalı. Olabildiğince sessiz ve serin bir cihaz yapmışlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı