İnceleme xDrive Akdeniz/Kumaş

Herkese iyi forumlar arkadaşlar,

Öncesinde yaklaşık 2 ay araştırma yapıp karar verdiğim oyuncu koltuğu 22 kasımda aldım. Karar verme safhası ayrı zor çünkü markaların ürünleri birbirine çok yakın öte yandan bugün baktığınız şey yarın daha pahalıya satılıyor. O yüzden fazla da bekletmeyip almaya karar verdim. Öncelikle şunu söyleyeyim önceden "Oyuncu Koltuğu" ürününe çok sıcak bakmıyordum. Bilgisayarda çok vakit geçiriyorum ve sandalye yerine berjer alıp kullanmıştım şimdiye kadar. Ancak rahatlığı karşısında keşke önceden alsaymışım diyorum. Youtube'ta videolarda zaten pek çok şey var ben farklı şeylere değinmeye çalışacağım. İncelemeyi aşamalara bölmeyi mantıklı buluyorum ve haydi başlayalım:

1. Kargo
Ürünün Kumaş modelini arıyordum ancak xdrive.com.tr sitesinde tükenmişti ben de bu yüzden bayiisi olan gamemar.com üzerinden siparişimi verdim. 1859 tl ödeme yaptım. Teslimat kısmında MNG Kargoyu görünce bir üzülmedim değil. Ülkemiz standartlarında sadece Yurtiçi kargoya güveniyorum. O da bir nebze tabii ki. 18 inde sipariş verdim ve 22 sinde teslim aldım (Kendim gittim). Kargo kutusu biraz ezilmişti görselleri aldım ardından zarar görmemiş olmasını umarak kutuyu açtım.

IMG_20211122_080806.jpgIMG_20211122_080750.jpgIMG_20211122_080848.jpg

2. Koli İçeriği
IMG_20211122_081257.jpgIMG_20211122_081327.jpgIMG_20211122_081504.jpgIMG_20211122_082452.jpgIMG_20211122_082534.jpgIMG_20211122_082654.jpgIMG_20211122_082923.jpg
Ürün sağlam gibi görünüyordu. Zaten fazla kırılacak bir parça da yok. Ancak kargo şirketi buna rağmen kırmayı başarabilecekleri bir yer bulmuşlar. Kolçağın birleşme noktasına estetik açıdan logo basılı bir plastik yerleştirmişler. Sanırım orası kolinin kenarına denk gelmiş ve kırılmış. Bunu xdrive a bildirdim. Sağolsunlar ertesi hafta bana plastik parçayı gönderdiler. (Aksesuar ve küçük parçaların olduğu koli de ezik geldi.)
Kırık:
IMG_20211123_082511.jpg

3. Kurulum
Arkadaşlar kurulum konusunda videolar var, ona değinmekten ziyade zor kısımları söyleyeyim. Öncelikle tek başınıza rahatlıkla kurabilirsiniz zaten birkaç şeyi birleştiriyorsunuz sadece. Koltuğun oturulan kısmıyla yaslanılan kısmını birleştirmek biraz zor ancak birkaç dakika içerisinde çözebilirsiniz diye düşünüyorum. Beni en çok zorlayan şey tekerlekleri takmak oldu. Yeni aldığım bir şeyi kurarken fazla güç uygulamaktan çekinirim genelde ve 15dk düşündüm nasıl yaparım bu işi diye. Çözüm basitmiş: güç kullanıyorsunuz. Olabildiğince sert bir şekilde ayakları metal kısma oturtuyorsunuz.

IMG_20211122_082153.jpgIMG_20211122_082226.jpgIMG_20211122_082252.jpg

4. Bahsedilmeyen Birkaç Özellik
a. Kolçaklar sert değil arkadaşlar. Yumuşak plastik bir maddeden üretilmiş. Kolunuzu acıtmıyor ama aşırı da yumuşak değil içine gömülme olmuyor yani.
b. Ürünün tamamı kumaş değil, yaslanılan yerin bir bölümü ve oturma kısmının büyük bölümü kumaş (görsellerden ayırt edebilirsiniz.).
c. Kolçakların ne derece hareket ettiği gösterilmiyor bunu da anlatmak istedim. Öncelikle 3D denilen şey 3 farklı hareket kabiliyeti demek oluyor. Bu koltukta yukarı-aşağı, sağa-sola ve ileri-geri kolçak hareketleri mevcut. Bu hareketler şöyle

İleri-Geri: En ileri konumdan en geri konuma 6cm oynama oluyor. 6 aşaması var.
IMG_20211204_182029.jpgIMG_20211204_182035.jpg

Yukarı-Aşağı: En aşağıdan en yukarıya 7cm. 6 aşaması var.
IMG_20211204_181732.jpgIMG_20211204_181829.jpg
Sağa-sola: 3 aşamalı.
IMG_20211204_181914.jpgIMG_20211204_181921.jpgIMG_20211204_181931.jpg

5. Eksiklik & Eleştiri
İnternette ve birkaç videoda bel yastığının hareket edebilmesinden bahsetmişler. Böyle bir şey yok arkadaş. Bel yastığı sabit kalıyor ve size bu incelemeyi yapmak için fotoğraf çekerken bel yastığını tutan plastik diş kırıldı. İnternetteki görseller bel yastığını koltuğun yaslanma bölgesine yukarıdan aşağıya doğru tutturmanız gerektiğini gösteriyor ancak böyle yapınca yastıktaki lastikler öyle geriliyor ki lastiği tutan plastik diş yanından geçseniz açılıyor. Fotoğraf çekerken de bu diş kırıldı zaten. Ben yukarıdan aşağıya bir bağlama şeklinde değil direkt koltuğun arkasına doğru sarkıtıyordum bu lastikleri. Kırılma konusunda da xdrive a yazacağım ayrıca. Buna ek olarak bel yastığı üzerindeki marka logosu biraz daha kaliteli bir baskı olsaydı daha güzel olurdu bence.

IMG_20211204_183302.jpgIMG_20211204_183348.jpgIMG_20211204_183416.jpgIMG_20211204_183440.jpgIMG_20211204_183453.jpg

6. Kumaş Yüzeyin Kirlenme veya Terletme Durumu
6-7 saat oyun oynadığım oluyor, Warzone gibi oyunlardaki gerilimle zaten ben kendim terliyorum. Bu yüzden ekstra bir terleme olduğunu söyleyemem. Kirlenme konusunda ise kumaş yüzey hafif tüy tutmuş gibi ama çok da önemli bir şey değil temizlenir.

Son olarak diyebilirim ki xDrive ın o kadar çakması var ki beni esas bu markaya iten de bu çakmalar oldu. Adamlar başına x koyup sallamış geçmiş ardını ve marka yaratmışlar. Koltuk bana gerçekten çok rahatlık sağladı ve yaşam kalitem arttı diyebilirim. Hafta sonu neredeyse zamanımın tamamını bilgisayarda geçirdiğim için en çok kullandığım ürün sanırım bu koltuk oluyor. Bu konuyu da ilerleyen zamanlarda güncelleyeceğim. Bir sorun vs. çıkarsa mutlaka yazarım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Herkese iyi forumlar.

Hayırlı olsun, güzel inceleme.

Bende de aynısının deri olanı var ona da ben inceleme yazmıştım.(xDrive Atak)

Gerçekten çok memnunum konforu ve genel kullanımından ama çok terletme yaptığından kumaş bir modele geçsem mi diye düşünüyorum bazen.

Hocam bu koltuk insanı dik oturmaya sevk ediyor mu ?
Aralık da almışsınız uzun kullanım deneyimleriniz nelerdir ?
Merhaba, foruma bakamadım bir süredir, yeni gördüm mesajınızı

Kısmen evet, fps oyunlarında dik oturuyorum, hikaye oyunlarında daha yatık kullanıyorum. Tercihe bağlı aslında ama rahat ettiriyor

1400 1500 liraya çakma ürünler ve onlar hakkında ne düşünüyorsunuz idareten 2 3 yıl götürsün diye alınır mı?

Ben de ilk defa böyle bir ürün kullanıyorum sizi yanlış yönlendirmek istemem, youtube a genelde şikayet vs olduğunda atıyorlar araştırın derim. Satış sonrası destek kötüyse de baş ağrıtır epey.

Kumaş alarak güzel bir tercih yapmışsın. 2 belki 3 yıl oluyor Akdeniz'i alalı fakat ben aldığımda kumaş seçeneği olduğunu hatırlamıyorum (sanırım yeni gelmiş) dolaysıyla deri almıştım ve her yaz delirtiyor resmen. Normalde günlük hayatımda çok terleyen biri değilim fakat yazları odamda vantilatör olmasına ve bilgisayarımın soğutma sisteminin iyi olmasına rağmen oluşan sıcaklıkla birlikte inanılmaz bir ter ve onun getirdiği koku oluyor. Her gün duş alıp üstümdeki kıyafetleri değiştiriyorum koltukta geçirdiğim zamandan dolayı. İlk fırsatta kurtulup kumaş düzgün bir koltuğa geçeceğim deri koltuk pişmanlıktır.

Geri
Yukarı