XDSL istatistiklerimdeki aldığım gözüken değerleri alamıyorum

Fallegan

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 ay önce TürkNet'in internet hizmetine geçtim. Bana vaad edilen hız 35 Mbit download ve 4 Mbit upload idi. İlk başlarda hoş olsa da 10 TL fark ile 100 Mbit'e kadar ne kadar alırsan kampanyasına geçtim. Şu an TürkNet Online işlemlerde 84Mbit kesintisiz alıyorum gözüküyor. XDSL istatistiklerimi de ekliyorum aşağıya ve erişilebilir download 110Mbit gözüküyor yanlışsam düzeltin ve aldığım da 88 civarı vs tek sıkıntı ben bu hızları hiç görmedim. Laptopta Wi-Fi ile en çok aldığım hız 50'dir. Bana diyeceksiniz ethernet ile bağla başka cihazları kapat. Denedim ve aldığım 60'a kadar yükseldi. Buna da şükret diyenler varsa ben bu hızı hiç alamıyorum. Son 1 aydır günde 3 4 defa DSL kopuyor internet gidiyor bazen 5 dakika sonra geliyor bazen 2 3 saat sonra. TürkNet ile çok konuştum ve bana hep 88Mbit aldığımı ve onlarda sorun olmadığını söylüyorlar. Ben çok anlamasam da ya modem ya da kablodandır dedim. Modemim Türk Telekom'un bana verdiği VMG3312 B10B ZyXEL modemi, üzerinde Türk Telekom logosu var. Şikayetim ölçtüğümde internetim ya 15 Mbit'ya 20'ya 30 en fazla. 88 Mbit modeme geliyorsa nereye gidiyor geri kalan 40 50 Mbit? XDSL istatistiklerim aşağıda, başka bir şey lazımsa da atabilirim.

Dosya Ekleri

• .__Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz__. - M.png
    .__Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz__. - M.png
    6,5 KB · Görüntüleme: 121
  • .__Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz__. - Md.png
    .__Web Tabanlı Yapılandırıcıya hoş geldiniz__. - Md.png
    40,9 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Şimdi şöyle bir durum var. Altyapınızda görünen hız 100 Mbit de olsa altyapınız bu hızı kaldıramıyor olabilir. Kesinti yaşanması da bu durumun işaretlerinden biri olabilir. Wi-Fi ile aldığınız hız zaten objektif bir sonuca işaret etmez. 1 aydır bu sorunu yaşıyorsanız daha öncesinde hızınız 60'ı görmüşse TürkNet Online işlemlere yazarak teknik destek isteyebilirsiniz. Ancak koronavirüs ve getirilen yasaklar neticesinde altyapılara fazla yüklenme olduğundan özellikle akşam saatlerinde ping değerlerinde ve hızlarda düşme yaşanabiliyor. Fiber kullanmıyor TürkNet çünkü bakır kablo neticede. Kesilme sorununu hızınıza sabitleterek aşabilirsiniz. Altyapınız yetersiz olduğundan dolayı Online işlemlere destek mesajı gönderip hızınızı azaltıp sabitleterek kesme problemini aşabilirsiniz diye düşünüyorum.

Merhabalar. Şimdi şöyle bir durum var. Altyapınızda görünen hız 100 Mbit de olsa altyapınız bu hızı kaldıramıyor olabilir. Kesinti yaşanması da bu durumun işaretlerinden biri olabilir. Wi-Fi ile aldığınız hız zaten objektif bir sonuca işaret etmez. 1 aydır bu sorunu yaşıyorsanız daha öncesinde hızınız 60'ı görmüşse TürkNet Online işlemlere yazarak teknik destek isteyebilirsiniz. Ancak koronavirüs ve getirilen yasaklar neticesinde altyapılara fazla yüklenme olduğundan özellikle akşam saatlerinde ping değerlerinde ve hızlarda düşme yaşanabiliyor. Fiber kullanmıyor TürkNet çünkü bakır kablo neticede. Kesilme sorununu hızınıza sabitleterek aşabilirsiniz. Altyapınız yetersiz olduğundan dolayı Online işlemlere destek mesajı gönderip hızınızı azaltıp sabitleterek kesme problemini aşabilirsiniz diye düşünüyorum.
Ama garip olan xDSL de gözüken değer 88 ve bir çalışan gelip binadaki kutudan modemime kadar cihaz ile ölçüm yaptı ve modeme kadar 90 100 arası geldiğini söyledi ama modemden öyle bir değer gelmiyor. Çözemedim bu işi yani kabloda veya modemde mi sıkıntı var? Altyapımın kaç desteklediğini de türknete geçerken baktım 75 mbit demişlerdi. Teşekkürler cevap için yine de.

Modemden CAT6 kablo çekip, bilgisayarınıza takıp speedtest yapabilir misiniz ?
Ya bu kablo olayını ben nasıl yapacağımı bilmiyorum. Evde telefon yok duvardan geliyor hat dışarda kablo yok ben nereden bulacağım. Kabloyu çekerim belki de duvardan geliyor nasıl hâllederim bilgin varsa.

Ya bu kablo olayını ben nasıl yapacağımı bilmiyorum. Evde telefon yok duvardan geliyor hat dışarda kablo yok ben nereden bulacağım. Kabloyu çekerim belki de duvardan geliyor nasıl hâllederim bilgin varsa.

Duvardan değil internete CAT6 kablo yazıp normal CAT6 satın alın veya elektronikçiden. Modemin 4 adet portu olur birine takın diğerini de bilgisayarınıza yakın. Speedtest'i bir de öyle deneyin.

CAT6 ethernet kablosunun bir modelidir hocam. Elektrikçilerden yahut teknoloji mağazalarından uzunluğuna bakarak temin edebilirsiniz. Modemin modeline göre arkasındaki port sayısı değişebilir. Ethernet portlarından birine takıp bilgisayarınızın ethernet girişine takmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eğer binanın kutusuna 88 Mbit hız gelip sizin eve çok düşük hız geliyorsa (10-20 Mbit gibi) bina kutusundan dairenize giden kablolarda sıkıntı olabilir. Bunu da elektrikçiler kutudan eve yeni bir kablo çekerek hallediyorlar. Umarım CAT6 kablo sorununuzu çözer yoksa biraz daha zorlanırsınız.

CAT6 ethernet kablosunun bir modelidir hocam. Elektrikçilerden yahut teknoloji mağazalarından uzunluğuna bakarak temin edebilirsiniz. Modemin modeline göre arkasındaki port sayısı değişebilir. Ethernet portlarından birine takıp bilgisayarınızın ethernet girişine takmanız yeterli olacaktır. Ayrıca eğer binanın kutusuna 88 Mbit hız gelip sizin eve çok düşük hız geliyorsa (10-20 Mbit gibi) bina kutusundan dairenize giden kablolarda sıkıntı olabilir. Bunu da elektrikçiler kutudan eve yeni bir kablo çekerek hallediyorlar. Umarım CAT6 kablo sorununuzu çözer yoksa biraz daha zorlanırsınız.
Yani wi-fi yerine modemden odamdaki laptopa CAT6 çekeyim ve deneyeyim. Anladım tamamdır. Yalnız ben modemde veya binadaki kutudan dolayı sıkıntı olduğunu düşünüyorum çünkü arada bir DSL ışığı bile gidip internet komple gidiyor. Günde en az 7-8 kez kesiliyor böyle. Bunu anlamamın yolu yok mu? Çünkü modemse modemi değiştireceğim ama başka bir şeyse para vermeyeyim. Örnek dün gün boyu speedtest yaptım 5mbit de geliyor 50 de oluyor yani aşırı dalgalanma var. Bilsem çözeceğim. SNR değerlerimde sıkıntı falan var mı acaba? xDSL atmıştım bir bozukluk var mı? Teşekkür ederim zahmet verdim size de.

Yani wi-fi yerine modemden odamdaki laptopa CAT6 çekeyim ve deneyeyim. Anladım tamamdır. Yalnız ben modemde veya binadaki kutudan dolayı sıkıntı olduğunu düşünüyorum çünkü arada bir DSL ışığı bile gidip internet komple gidiyor. Günde en az 7-8 kez kesiliyor böyle. Bunu anlamamın yolu yok mu? Çünkü modemse modemi değiştireceğim ama başka bir şeyse para vermeyeyim. Örnek dün gün boyu speedtest yaptım 5mbit de geliyor 50 de oluyor yani aşırı dalgalanma var. Bilsem çözeceğim. SNR değerlerimde sıkıntı falan var mı acaba? xDSL atmıştım bir bozukluk var mı? Teşekkür ederim zahmet verdim size de.
Estağfurullah sorunlara yardımcı olmak ve yardım almak için forumdayız neticede :) xDSL değerlerinizde tek sorun güç değerleri gibi görünüyor onun da sizinle alakası yok. Sizin öncelikle kablolu bağlantıya geçmeniz elzem. Bundan sonra duruma bakmak lazım.

Estağfurullah sorunlara yardımcı olmak ve yardım almak için forumdayız neticede :) xDSL değerlerinizde tek sorun güç değerleri gibi görünüyor onun da sizinle alakası yok. Sizin öncelikle kablolu bağlantıya geçmeniz elzem. Bundan sonra duruma bakmak lazım.
En yakın zamanda alıp deneyeceğim ama bu sadece hız problemimi biraz çözecektir. DSL ışığının komple gitmesinin bununla alakası olduğunu düşünmüyorum. Çok teşekkürler yardım için.

Geri
Yukarı