Xenon 3470 ve R7 240 sistemde "WHEA UNCORRECTABLE ERROR" mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

Oz4n

Hectopat
Ekran kartı
R7 240 4GB
İşlemci
Xeon 3470
Merhaba eski bir ekran kartına sahibim. Bilgisayarımda i5 670 ve R7 240 4 GB vardı. İşlemciyi Xenon 3470 ile değiştirdim. Ofiste kullandığım monitörü bu bilgisayar bağlamak için eve getirdim monitör 2K 27" bir monitör. Bilgisayar sürekli mavi ekranla kapanmaya başladı. Daha önceleri arada sırada oluyordu fakat sabahtan akşama kadar 5-6 defa kapanmaya başladı. Hatayı resim olarak koyacağım sizce ekran kartında bozukluk olabilir mi?
Bilgisayarı söküp işlemciyi taktığımda ilkten görüntü gelmemişti ekran kartının soketiyle biraz oynayınca gelmişti. O yüzden böyle bir şüpheye düştüm.
İnternetten kart özelliklerine baktığımda 1920x1200 gösteriyor.
Ek bilgi mavi ekran hatası aldığımda mavi ekran sadece PC'nin 1080 pixeli kadar oluyor sol üstte duracak şekilde geri kalan yerler siyah. Yani ekran küçülüyor.

0680708b-fe41-4abb-97a2-cde95849e295.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı Sorunu X3450 ile alıyordum. Hata kodunun açıklamasında donanımsal bir sorundan kaynaklandığı yazıyor. OC kaldırdığımda mavi ekran almıyordum ben. Anakart veya işlemcide bir sorun olabilir. Daha sonradan tekrardan OC yaptığımda bir daha almadım bu hatayı.

Aynı Sorunu X3450 ile alıyordum. Hata kodunun açıklamasında donanımsal bir sorundan kaynaklandığı yazıyor. OC kaldırdığımda mavi ekran almıyordum ben. Anakart veya işlemcide bir sorun olabilir. Daha sonradan tekrardan OC yaptığımda bir daha almadım bu hatayı.
OC yapmadım işlemciye fan iyi değildi güvenemedim. Aldığım gibi duruyor fakat işlemci değiştirdikten sonra formatlamadım bilgisayarı acaba onla alakalı olabilir mi? Ekran kartının çözünürlük desteğiyle bir alakası olmadığını mı düşünüyorsunuz?

OC yapmadım işlemciye fan iyi değildi güvenemedim. Aldığım gibi duruyor fakat işlemci değiştirdikten sonra formatlamadım bilgisayarı acaba onla alakalı olabilir mi? Ekran kartının çözünürlük desteğiyle bir alakası olmadığını mı düşünüyorsunuz?
Her ana parça değişiminde format atmayı öneriyorum ben. Ekran çözünürlüğünü 1080p'ye alıp kullanın bilgisayarı bir de mavi ekran verecek mi bakın.

Geri
Yukarı