Çözüldü Xeon 3440 sistem bir anda kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nahri

Kilopat
Makaleler
1
Oyundayken veya oyun dışındayken fark etmeksizin bir anda elektrik gitmişçesine kapanıyor. Tahminlerimin arasında PSU'nun bozulmaya doğru gittiği veya işlemci pinlerinde bir sorun olduğu var. İşlemci pinlerinin biri yamuk halde o kadar zaman getirmiş beni bende bu kapanmalar artınca bilgisayarı tamamen parçalayıp tüm donanımları gözden geçirdim. Pin sadece normalden biraz daha aşağıda duruyordu bende çok ince bir iğneyle düzelttim sorunum geçmedi fakat bilgisayar daha akıcı hale geldi, takılmalar gitti. Ara sıra mavi ekran aldığım da oluyor.
Termal macunları yeni değiştirdim. Overclock olsun olmasın yine kapanıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Bence erken karar verme, dediğin gibi başka bir üçlü priz dene, bu arada hiç akla gelmez ama bunu yaşayanlar da oluyor: Bazen gerçekten evdeki prizde sıkıntı oluyor, bilgisayarı başka bir prize takıp istediğin oyunu oyna bir de öyle dene. Hem PSU hem de prizlerle ilgili hiçbir ihtimal kalmazsa, işin geri kalanını burada benden daha iyi olanlara bırakıyorum.
Yazdığım şeyler fazla basite kaçıyor olabilir, ama fazla basite kaçtığı için dikkat etmeyip bu yüzden boşa para harcayanlar var.
Bana kalırsa basite kaçan yöntemler değil, sonuçta elektrikle çalışan bir sistem ve çok fazla ihtimal var ne olduğunu tek seferde anlamak pek mümkün değil. Bugün tamamen sistemi parçalayıp, düzenleyip geri taktım. Portları ve kablo girişlerini değiştirdim, PSU kablolarının düzenini değiştirdim, Turbo Boost'u kapattım, güç kablosunu monitörünkiyle değiştirdim. Şu anlık bir sorun yok sabahtan beri stabil bir şekilde çalışıyor.
Problemin ana kaynağının işlemci pininin yamuk olmasından olduğunu düşünmüyorum, bu tür problemler psudan kaynaklı oluyor yüksek ihtimal bu yüzden psuyu ve psuya giden güç kablosunu kontrol etmeni öneririm.

@AuEnx yakın zamanda PSU kablolarını düzenlemek adına bir takım değişiklikler yaptım, PSU'ya giden hangi kablo güç kablosu? CPU, anakart, HDD, GPU güç girişleri var.

@AuEnx yakın zamanda PSU kablolarını düzenlemek adına bir takım değişiklikler yaptım, PSU'ya giden hangi kablo güç kablosu? CPU, anakart, HDD, GPU güç girişleri var.

PSU kablolarını düzenlemek için yaptığınız değişiklikleri yeniden bir kontrol edin onlardan bir tanesi buna sebep oluyor olabilir. Bu arada kasaya güç veren fişten giden güç kablosunu da kontrol edin tam takamamiş olabilirsiniz ve bu yüzden de oradan gidiyor olabilir

Merhaba, kimse sormamış ama, sıcaklıklar ne durumda? Bir ısı testi yap bence.
Eğer pini düzelttiysen ondan kaynaklı sorun olcağını pek sanmıyorum. PSU'da sıkıntı olduğu zaman türlü türlü sıkıntılar oluyor zaten. Sıkıntı kablo kırığı ise çözüm kolay. Bilgisayar çalışırken kablonun her yeriyle oyna tek tek, kabloda bir kırık varsa bilgisayar anında kapanacaktır. Ama dikkat et kablo ile oynarken PSU'dan çıkarma. Kolay gelsin.( benim dediğim kablo kasaya giden güç kablosu.)

Merhaba, kimse sormamış ama, sıcaklıklar ne durumda? Bir ısı testi yap bence.
Eğer pini düzelttiysen ondan kaynaklı sorun olcağını pek sanmıyorum. PSU'da sıkıntı olduğu zaman türlü türlü sıkıntılar oluyor zaten. Sıkıntı kablo kırığı ise çözüm kolay. Bilgisayar çalışırken kablonun her yeriyle oyna tek tek, kabloda bir kırık varsa bilgisayar anında kapanacaktır. Ama dikkat et kablo ile oynarken PSU'dan çıkarma. Kolay gelsin.( benim dediğim kablo kasaya giden güç kablosu.)
Merhaba dostum, sıcaklıklar gayet normal ekran kartı ve işlemci termallerini yeni değiştirdim. Güç kablosu ile de şimdi oynadım herhangi bir sorun yok, zaten onda bir sorun olacağını düşünmüyorum kaliteli kalın ve yeri değişmeyen sabit bir yerde duran bir kablo. Şimdi aklımda PSU'yu parçalayıp düzenlemek için yaptığım değişiklikleri geri almak var ya da yeni bir üçlü priz denemek. Bunun dışında hala önerilerinize açığım. Ayrıca dün 11 dakika boyunca OCCT ile PSU test yaptım hiçbir sorun olmadı, tam yükte sorunsuz çalıştı. Anakartı değiştirmeyi düşünüyorum.

Bence erken karar verme, dediğin gibi başka bir üçlü priz dene, bu arada hiç akla gelmez ama bunu yaşayanlar da oluyor: Bazen gerçekten evdeki prizde sıkıntı oluyor, bilgisayarı başka bir prize takıp istediğin oyunu oyna bir de öyle dene. Hem PSU hem de prizlerle ilgili hiçbir ihtimal kalmazsa, işin geri kalanını burada benden daha iyi olanlara bırakıyorum.
Yazdığım şeyler fazla basite kaçıyor olabilir, ama fazla basite kaçtığı için dikkat etmeyip bu yüzden boşa para harcayanlar var.

Bana kalırsa basite kaçan yöntemler değil, sonuçta elektrikle çalışan bir sistem ve çok fazla ihtimal var ne olduğunu tek seferde anlamak pek mümkün değil. Bugün tamamen sistemi parçalayıp, düzenleyip geri taktım. Portları ve kablo girişlerini değiştirdim, PSU kablolarının düzenini değiştirdim, Turbo Boost'u kapattım, güç kablosunu monitörünkiyle değiştirdim. Şu anlık bir sorun yok sabahtan beri stabil bir şekilde çalışıyor.

Çözüm

Belkide bir temassızlık sıkıntısı vardı, böyle 1 2 gün kullan, zaten sıkıntı geçtiyse gerek yok bir şey yapmaya, geçmezse dediğim diğer ayrıntılara bakarsın artık.

Geri
Yukarı