Xeon 3440 sistemde OC yapmak

yigithandeniz

Hectopat
ASUS P7H55 anakart.
Xeon 3440 işlemci.
Kingston 1600 MHz 2x4 RAM.
Snowman çift fanlı soğutucu kutusunu attığım için modelini hatırlamıyorum.
GTX 750 Ti ekran kartı.

Buraya birkaç fotoğraf atsam overclock yapmama yardımcı olur musunuz? Şu an 3.2 GHz hızında çalışıyor, stabil olan bu. Daha üstünü voltajsız yaptığımda mavi ekran veriyor. Voltaj vermeyi falan bilmiyorum. Yardımcı olmanızı istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

İşlemciniz ekran kartınıza göre güçlü. Sisteminizde gelişmesi gerekenler RAM ve ekran kartı. Yapmayıp stabil olarak kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Performans artışı alacağınızı sanmıyorum. Hangi çözünürlüğü kullanıyorsunuz?

İşlemciniz ekran kartınıza göre güçlü. Sisteminizde gelişmesi gerekenler RAM ve ekran kartı. Yapmayıp stabil olarak kullanmanız çok daha iyi olacaktır. Performans artışı alacağınızı sanmıyorum. Hangi çözünürlüğü kullanıyorsunuz?

1920x1080 kullanıyorum masaüstünde, fakat 2.5 GHz ile 3.2 GHz arasında gözle görülür FPS artışı oluyor oyunlarda işlemci ile 3.8 GHz hızlarına ulaşanlar olmuş ben de 3.8 GHz kullanmak istiyorum elimde iki adet daha 4 GB RAM var fakat onlar 1333 MHz yani 16 GB ve 3.8 GHz'ya da direkt 8 GB RAM ile 3.8 GHz kullanabilirim diğer RAM'ler fazlalık sadece CS:GO oynuyorum diğer RAM'leri satmayı düşünüyorum açıkçası.

1920x1080 kullanıyorum masaüstünde, fakat 2.5 GHz ile 3.2 GHz arasında gözle görülür FPS artışı oluyor oyunlarda işlemci ile 3.8 GHz hızlarına ulaşanlar olmuş ben de 3.8 GHz kullanmak istiyorum elimde iki adet daha 4 GB RAM var fakat onlar 1333 MHz yani 16 GB ve 3.8 GHz'ya da direkt 8 GB RAM ile 3.8 GHz kullanabilirim diğer RAM'ler fazlalık sadece CS:GO oynuyorum diğer RAM'leri satmayı düşünüyorum açıkçası.

Bende X3440 kullanıyorum da 3.2 de durdum ben de. Gerek olmadı daha fazlasına inanılmaz ısınıyor 3.8 ghz de bile, stabiliteyi tercih ettim.FPS artışına gelirsek şaşırdım açıkcası, ekran kartı kullanımınızın çoktan dolmuş olması gerekiyordu. Herhalde en düşük ayarlarda oynayıp 300 gibi FPS'ler hedefliyorsunuz. Aksi takdirde yetmeliydi işlemci. İnternette sayısız X3440 OC rehberi var çok yapıldığı için Technopat'tan yorum gelmezse birine bakabilirsiniz. Bu işin kuralı da şudur, 0.05 gibi tek tık yukarı voltajı verirsiniz, sonra GHz'yi de bir tık arttırıp %100 yük altındaki stabiliteye bakarsınız. Olmazsa GHz arttırmadan sadece voltaj verip tekrar denersiniz. Olursa yine GHz arttırmaya dönersiniz. Stabil olana ve istediğiniz yere gelene kadar tekrarlarsınız. Bu işlemi sıcaklık 80 gibi değerlerin üstüne çıkmadıkça sınırsız yapabilirsiniz karışık değil ama çok zahmetli. Voltajı da hiçbir zaman 1.4vnın üzerine çıkarmayın derim aşırı olur. Bir aksilikte de başkası yapabiliyorken dahi sizin anakart ya da işlemciniz yanabilir. Voltaj vermek en sevmediğim pis işlerden biri uyarayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı