Xeon E5440 ve HD 6750 sistemde ekran kartı ile görüntü gelmiyor

Salih Gürbüz

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar sistem özellikleri şu şekilde;
Xeon E5440 işlemci.
HD 6750 ekran kartı.
2+2 GB RAM.
500 GB HDD.
300 watt PSU (+12v = 16a)

Sistemde şimdiye kadar GeForce 210 ekran kartı vardı. Onu çıkardım ve HD 6750 ekran kartını taktım. Ekran kartını bu bilgisayara takmadan önce kendi bilgisayarıma VGA kablosu ile takıp test etmiştim ve sorunsuzdu. Yani ekran kartının, VGA kablosunun, ekran kartını taktığımız soketin çalıştığına eminim.

Aklıma sorun çıkarabilecek 2 ihtimal geliyor. 1.si güç kaynağının yetersiz olması ama eğer güç kaynağı yetersiz olsa bilgisayar hiç açılmaz diye düşünüyorum. Şu anda bilgisayarın ve ekran kartının fanlarına dönüyor ve VGA kablosunu anakarta takınca görüntü de geliyor. 2.si ise yeni aldığım Molex'den 6 pine çeviren ara kablonun sıkıntılı olması. Bu kabloyu daha önce test etmedim ve diğer ihtimallerin sorun çıkarmayacağıma düşününce aklıma tek bu geliyor. Sizce sorun ara kablodan, güç kaynağından dolayı mı veya başka hangi sebepten dolayı olabilir?
@Yener K. @Yiğitt35

IMG_20230310_215046.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ufak bir ihtimal bile olsa anakart BIOS'u ile ilgili olabilir. PCI Express slotlar geriye dönük olarak uyumludur. Burada sıkıntı yok. Hatta yedek PC'de Foxconn G31 ile HD 6570 kullanıyorum.

Dönüştürücüyü hiçbir zaman sağlıklı görmedim ben zaten hocam, PSU'nun bana sağladığı güç çıkışı ve portlara göre ekran kartı aldım hep, tavsiye ederim size de :) PSU tam olarak yetmese bile güç çekişi her zaman sonda olmaz, sistem boşta olunca az güç çeker, dolayısıyla sistem çalışır durumda olmalıydı en azından. Daha önce de karta güç kablosu takmayı unutup da çalıştırdığım oldu. Sistem çalışıyor fakat siyah ekran vardı, muhtemelen sizin kablo da çalışmıyor.

Ufak bir ihtimal bile olsa anakart BIOS'u ile ilgili olabilir. PCI Express slotlar geriye dönük olarak uyumludur. Burada sıkıntı yok. Hatta yedek PC'de Foxconn G31 ile HD 6570 kullanıyorum.

Hocam PCI Express slotu dediğiniz gibi geri dönük olarak uyumlu. Acaba BIOS'la nasıl bir alakası olabilir?

BIOS içerisinde donanım profili barındırır. Dediğim gibi ufak bir ihtimal de olsa olma ihtimali var. @Yiğitt35 hocamın dediği gibi enerji almama ihtimali de var.

Dönüştürücüyü hiçbir zaman sağlıklı görmedim ben zaten hocam, PSU'nun bana sağladığı güç çıkışı ve portlara göre ekran kartı aldım hep, tavsiye ederim size de :) PSU tam olarak yetmese bile güç çekişi her zaman sonda olmaz, sistem boşta olunca az güç çeker, dolayısıyla sistem çalışır durumda olmalıydı en azından.
Hocam sistem çalıştığı için aynen bende sizin dediğiniz gibi düşünmüştüm o yüzden sorunun güç kaynağından değil de molex dönüştürücü kablodan olduğunu düşünüyordum.
Daha önce de karta güç kablosu takmayı unutup da çalıştırdığım oldu. Sistem çalışıyor fakat siyah ekran vardı, muhtemelen sizin kablo da çalışmıyor.
Muhtemelen öyle hocam. Yarın gidip kabloyu değiştireceğim ama yine de sorunun çözümleme ihtimaline karşı bir tavsiyeniz var mı?

Bir de ek olarak bu molex dönüştürücü kablolarda fotoğrafda görüldüğü gibi 4 adet yuva olmasına rağmen 3 tane kablo girişi var bu normal mi?

Ekran kartı beslemesi 12V. Molex içinse sarı olanlar 12V ve siyah olanlar eksi. Yani kırmızı 5V olanları bu durumda kullanmaya gerek yok.

Bir de ek olarak bu molex dönüştürücü kablolarda fotoğrafda görüldüğü gibi 4 adet yuva olmasına rağmen 3 tane kablo girişi var bu normal mi?
Hocam onu hiç bilmiyorum ya :)
Muhtemelen öyle hocam. Yarın gidip kabloyu değiştireceğim ama yine de sorunun çözümleme ihtimaline karşı bir tavsiyeniz var mı?
Muhtemelen sorununuz çözülmüş olur zaten hocam, bir şey diyemiyorum başka şu an.

Ekran kartı beslemesi 12V. Molex içinse sarı olanlar 12V ve siyah olanlar eksi. Yani kırmızı 5V olanları bu durumda kullanmaya gerek yok.
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler hocam.

Muhtemelen sorununuz çözülmüş olur zaten hocam, bir şey diyemiyorum başka şu an.
Tamam hocam inşallah sorun budur da daha fazla uğraştırmaz. Cevabınız için teşekkürler. :)

@Yiğitt35 @Yener K. Hocam arakabloyu değiştim yine olmadı maalesef. Sonra tamirciye götürdüm ekran kartı bozuk dedi ama kendi bilgiyarıma takınca çalışıyor. Sizce ne yapmalıyım?

@Yiğitt35 @Yener K. Hocam arakabloyu değilşdim yine olmadı maalesef. Sonra tamirciye götürdüm ekran kartı bozuk dedi ama kendi bilgiyarıma takınca çalışıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Yiğitt35 @yener999 Hocam arakabloyu değilşdim yine olmadı maalesef. Sonra tamirciye götürdüm ekran kartı bozuk dedi ama kendi bilgiyarıma takınca çalışıyor. Sizce ne yapmalıyım?

Başka bir bilgisayarcıya gitme ihtimaliniz var mı? Açıkçası ben ara kablo kullanmadan test etmeniz taraftarıyım, gücü direkt olarak güç kaynağından gelen kablodan alsın.

Geri
Yukarı