Xeon E5450 Overclock İçin Soğutucu Tavsiyesi

Sembolbu

Kilopat
Daha fazla  
Başlıktada belirttiğim üzere Xeon E5450 işlemci için soğutucu arayışındayım. Bütçe maksimum 100 120 civarlarındadır. İşlemciye dün akşam overclock yaptım 3.7 GHz değerlerine çıktığımda windows açılırken kapatıyor kendisini. Tahminime göre soğutmadan kaynaklı. Bu arada stock fan takılı uzerinde. 3.30 GHz değerinde stock fan ile bir problem yok yalnız Camtasi Studio'dan render alırken 80 dereceye kadar yükseldi. Biraz daha zorladığımda yine bilgisayar kapaniyor.

Anakart : Asus P5G41T-M LX

Son düzenleyen: Moderatör:
G41 anakartların işlemci VRM bileşenlerinin faz gücü düşük olduğu için sınırlı miktarda overclock yapabilirsiniz. Bazı G41 anakartarda ise 80 watt ve üstü işlemcilerde hiç yapılmıyor. E5450 ve GA-G41-ES2L rev 1.1 anakartta maximum görebildiğim frekans 3.16 GHz. Çekirdek voltajını arttırıp çalışma frekansı yükseltilmeye devam edildiği zaman ise frekans değerler baseye çekiliyor. Ayrıca E5450 overclock işlemine pek müsait bir işlemci değildir. X5450 gibi başında X ibaresi olan 771 işlemciler daha yüksek overclock potansiyeline sahiptirler. Uzun lafın kısası kule tipi soğutucu alıp G41 bir anakart ile E5450'yi 3.7 GHz ve üstü bir değere overclock etme gibi bir hayal kurmayın. Rahat bir overclock için P35, P43 ve X48 chipsetli bir anakart şart.

Dark Freezer X94 işini görecektir. Teknobiyotik üzerinden al ama orada 85 TL. Ve o anakart ile o seviyeden yukarıya çıkmayı denemek riskli.

G41 anakartların işlemci VRM bileşenlerinin faz gücü düşük olduğu için sınırlı miktarda overclock yapabilirsiniz. Bazı G41 anakartarda ise 80 watt ve üstü işlemcilerde hiç yapılmıyor. E5450 ve GA-G41-ES2L rev 1.1 anakartta maximum görebildiğim frekans 3.16 GHz. Çekirdek voltajını arttırıp çalışma frekansı yükseltilmeye devam edildiği zaman ise frekans değerler baseye çekiliyor. Ayrıca E5450 overclock işlemine pek müsait bir işlemci değildir. X5450 gibi başında X ibaresi olan 771 işlemciler daha yüksek overclock potansiyeline sahiptirler. Uzun lafın kısası kule tipi soğutucu alıp G41 bir anakart ile E5450'yi 3.7 GHz ve üstü bir değere overclock etme gibi bir hayal kurmayın. Rahat bir overclock için P35, P43 ve X48 chipsetli bir anakart şart.
Bu yorumunuzu bir yerde daha görmüştüm ama zaten bu işlemciyi kullanmak tamamiyle fantezi. Onunla yaptığımız işlerde mantık aramakta saçma bana kalırsa ;)

Dark Freezer X94 işini görecektir. Teknobiyotik üzerinden al ama orada 85 TL. Ve o anakart ile o seviyeden yukarıya çıkmayı denemek riskli.

4.2 GHz hızlarına çıkaranlar bile var kaldı ki işlemci R7 240 ekran kartımı beslemede sıkıntı yaşamıyor. Overclock yapmadan bile ciddi ısılara ulaşması sebebiyle soğutucu arayışındayım demekte yanlış olmaz.

Peki bu Chipsetlerden en iyisi hangisi su an? Bir tane P43 anakart buldum.

G41 bir anakart ile 4.2 GHz'ye kim çıkmış? G41 anakartların VRM faz gücü bellidir. P43'ün overclock potansiyeli iyidir. Ama E5450 yerine X5460 işlemci ve iyi bir kule tipi soğutucunuz olsaydı çok daha iyi değerler elde edebilirdiniz. Yine de yüksek frekanslar için E5450 ve P43 yeterlidir.

G41 bir anakart ile 4.2 GHz'ye kim çıkmış? G41 anakartların VRM faz gücü bellidir. P43'ün overclock potansiyeli iyidir. Ama E5450 yerine X5460 işlemci ve iyi bir kule tipi soğutucunuz olsaydı çok daha iyi değerler elde edebilirdiniz. Yine de yüksek frekanslar için E5450 ve P43 yeterlidir.
Peki bu G41 ve P43 combo anakartlarda da aynı etkiyi alır mıyız?

MSI G41M-P43 modelinden bahsediyorsanız yine az bir miktar overclock performansı ile sınırlısınız. Normal P43 bir anakarttan bahsediyorsanız overclock performansı elbette G41'den çok daha üstündür.

Selamlar,

Hazır tam sorabileceğim ortam oluşmuşken. Elimde MSI G41-P33 Combo DDR3 anakart var. Sanırım bu anakart söylediklerinizden daha yeni ve iyi bir anakart. 8GB RAM destekli DDR2-DDR3 combo özellikli. Elimde şu anda Sapphire R7 224 2GB ve İntel Dual Core E5700 var. Overlock yapmak istiyorum. Anakartımın destekleme durumu nedir? Şanslı mıyım, şanssız mıyım?

Dark dedikleri çift soğutucu ve P33 ile overlock yaptığımda en verim alabileceğim işlemci nedir? Önerilerinize göre E5450 X5450 yada elimdeki E5700 kullanmak istiyorum.
Ne yapmamı önerirsiniz?

Selamlar,

Hazır tam sorabileceğim ortam oluşmuşken. Elimde MSI G41-P33 Combo DDR3 anakart var. Sanırım bu anakart söylediklerinizden daha yeni ve iyi bir anakart. 8GB RAM destekli DDR2-DDR3 combo özellikli. Elimde şu anda Sapphire R7 224 2GB ve İntel Dual Core E5700 var. Overlock yapmak istiyorum. Anakartımın destekleme durumu nedir? Şanslı mıyım, şanssız mıyım?

Dark dedikleri çift soğutucu ve P33 ile overlock yaptığımda en verim alabileceğim işlemci nedir? Önerilerinize göre E5450 X5450 yada elimdeki E5700 kullanmak istiyorum.
Ne yapmamı önerirsiniz?
Ben E5450 ile OC yaptigimda asiri bir isinma var. Arkadasin da dedigi gibi X islemciler daha fazla OC yapilabiliyor. Biraz arastirdim, anakart olarakta kombo degil de direk P serisi bulmak gerekiyor anlasilan. Bir tane MSI P43 model buldum. Yanliz 2. eli 200 TL 16 GB RAM destegi ile uzun sure yeterli bir kart gibi.

Birde 5450 yerine X5472 almayi dusunuyorum.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı