Xeon işlemci alınır mı?

Era7Capone

Decapat
Daha fazla  
İnternette her zaman görüyorum, bazı düşük bütçeli sistem videolarında bu işlemciler kullanılıyor ve oldukça iyi performans veriyor. Fiyatları da orta düzey bir işlemcinin altında oluyor. Oyun odaklı bir sisteme bu işlemcilerden takarsam ne gibi sonuçlar elde ederim? Isınma sorunu olur mu? Normal bir işlemci almak yerine bu işlemcilerden almak doğru olur mu?

İnternette her zaman görüyorum, bazı düşük bütçeli sistem videolarında bu işlemciler kullanılıyor ve oldukça iyi performans veriyor. Fiyatları da orta düzey bir işlemcinin altında oluyor. Oyun odaklı bir sisteme bu işlemcilerden takarsam ne gibi sonuçlar elde ederim? Isınma sorunu olur mu? Normal bir işlemci almak yerine bu işlemcilerden almak doğru olur mu?

Anakart ve bütçeye bağli.

Oyun sistemleri için eski Xeon işlemcileri kullanıyorlar. Bu işlemciler de Ivy Bridge öncesi işlemciler olduğu için AVX komut setini desteklemiyor. Güncel oyunlar AVX komut setini kullanıyor. Bu tarz oyunları oynayamazsın. Bunu göze alıyorsan alabilirsin. Performansları fena değil.

Son düzenleme:

Xeon X3440 kullanıyorum, çevrem geniş, E5450 kullanan arkadaşlarım da var. 100W TDP'leri olan bu işlemcileri stok fan ile kullanamazsın, bir kere bunu iyice hazmet. Sonra, E5450, X5460 gibi, 771 to 775 işlemcileri kullanabilmek için, sadece işlemcinin değil, BIOS'un da modlanması gerek. Şöyle, modlu BIOS'u alıyorsun, aynı BIOS Update eder gibi kuruyorsun. Hemen her 775 pin anakartın modlu BIOS'u vardır internette bir yerlerde ama, sen anakart almadan önce kontrol et mutlaka. Server işlemcileri olduğu için, "veri atama" konusunda nispeten biraz daha kabiliyetliler aynı hesap ve işlem gücüne sahip işlemlere kıyasla. Bu sayede ekran kartlarına karşı ufukları biraz daha geniştir. Ama yine çok değil. Düşük bütçe için tercih edilebilecek işlemciler ama şunu belirtmek istiyorum, sakın X5460 alma. Onun yerine aynı güce sahip olan E5450 modeline yönel. X5460, 120W TDP ile geliyor. 1156 pin platformunda, X3430'dan uzak dur. Hyper threading desteklemediği için, minimum X3440 kullan. 1366 platformunda, sadece server anakartları bulunabiliyor, ECC RAM kullanılması gerekiyor, bunun dışında o platform da iyidir. Anlatmak istediklerim bu kadardı, son bir Snowman M.200 önerip yazıyı sonlandırayım.

Oyun oynanır mı?

Oynanır tabii ki de. 3.8 GHz'e overclocklarsanız i7 3770 gücüne ulaşıyor. Ben şu anda 3.9 GHz'de kullanıyorum GTX 1050'yi çok rahat bir şekilde besliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı