Xeon X3440 GHz Düşme sorunu

144074

Kilopat
Makaleler
1
Sistem özelliklerim:
  • Asus P7P55 LX
  • Gigabayte GTX 960 2GB
  • Xeon X3440
  • 8 GB 1600 MHz RAM
Başlıkta da belirttiğim gibi işlemcimin GHz'i düşüyor. Stres testi yaparken 3.6 GHz'de olan işlemci 1.8 GHz'e düşüyor ve belirli bir süre sonra tekrar çıkıyor sonra tekrar düşüyor. Sistem güzel oyun performansı 1500 TL'lik bir sisteme göre çok çok iyi bu sorun da olmasa tadından yenmez fakat böyle bir sorunla karşılaştım. Oyun içinde yaklaşık 6-7 saatlik kullanımdan sonra olmaya başlıyor fakat işlemci ısınmıyor full yükte en fazla 76 dereceyi görüyor. Resimlerde aşağıda incelerseniz. sevinirim.
2.png
stabilitytest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan CPU Enhanced Halt(C1E) ve CPU EIST Function olması lazım bu iki ayarı disabled yapın frekans düşürme olayı olmayacaktır kendi işlemcimde de kullanıyorum. Ya da BIOS resimlerini paylaşınız.

BIOS'tan CPU Enhanced Halt(C1E) ve CPU EIST Function olması lazım bu iki ayarı disabled yapın frekans düşürme olayı olmayacaktır kendi işlemcimde de kullanıyorum. Ya da BIOS resimlerini paylaşınız.

O ayarlar zaten kapalıydı. Benim donanımsal bir sorunum var bios ayarları ile ilgisi yok ama buyrun belki bir şey çıkar.

Eki Görüntüle 385541Eki Görüntüle 385542Eki Görüntüle 385543Eki Görüntüle 385544Eki Görüntüle 385545Eki Görüntüle 385546Eki Görüntüle 385547Eki Görüntüle 385548Eki Görüntüle 385549
[/QUOTE]

Dostum oyun oynarken drop girmiyorsa sıkıntı yok demektir bazen bendede boştayken düşüyor sonra çıkıyor sıkıntı etme sen önemli olan oyun performansı veya ne iş için kullanıyorsanız. (Sorunu oyun içinde yaşadığınızı yazdığınızı görmedim kusura bakmayın.)
Bu arada dostum keşke biraz daha araştırsaydın ekran kartını GTX960 yerine kral gibi bir RX470 tercih edebilirdin RX470 her koşulda GTX960 tokatlıyor.

Son düzenleme:
Bu arada dostum keşke biraz daha araştırsaydın ekran kartını GTX960 yerine kral gibi bir RX470 tercih edebilirdin RX470 her koşulda GTX960 tokatlıyor.
370 TL'ye aldım ekran kartını Aliexpress'ten. Bu kadar ucuz fiyata bulamazdım RX 470'i Türkiyede. Aliexpress'te satılmıyordu RX serisi ben GTX 960 aldığım zaman.

3.0 GHz'de hız düşmüyor fakat 5 dakika stres testinde PC hiçbir hata vermeden elektrik kesilmiş gibi kapanıyor. Sorun PSU'da mı acaba? PSU testi nasıl yapabilirim? Daha 4 aylık bir PSU.

Geri
Yukarı