Xeon X3440 overclock yaparken bilgisayarın hata vermesi

243934

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba, bu gün RX 470 + Xeon X3440 sistemimde 3.8 ve 4.0GHz'e sistemi overclock yaptım fakat sistem başlatılmadi gibisinden bir hata verdi. Sonra 3.8'de iken tekrar başlatmak ister misiniz dedi bende evet dedim sistem yeniden başladı normal bir şekilde açıldı fakat 10 dk sonra kapandı. Bende 3.4 GHz'de çalıştırdım bu sefer onda normal şekilde çalıştı, bunun nedeni nedir? Snowman 6 ısı borulu çift fanlı soğutucu var ama işlemci 75 derecelerde falan çalışıyor LoL gibi bir oyunda, macun yenilemeyi düşünüyorum ondan sonra düzelir mi sizce? Şu an içinde işlemci icinden çıkan var en son ne zaman yenilendi bilmiyorum, Cooler Master Master gel Pro macun aldım ondan süreceğim. Ve MSI Afterburner'da RX 470 Nitro OC+ 4 GB model ekran kartım gördüğünüz değerlerde çalışıyor bir sorun olur mu, teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20200921_210333.jpg
    IMG_20200921_210333.jpg
    290,8 KB · Görüntüleme: 70
Overclock yaparken o tepkiler normal en stabil değeri bulmaya çalışıyoruz sonucunda 3.8 4.0 GHz işlemcinize ağır gelmiş olabilir ekran kartı konusunda bir şey diyemiyeceğim.

Şu an kasanın yan tarafı açtım daha serin çalışıyor 😊 ama yine de değiştireceğim macunu sizce ekran kartı macun da değişmeli miyim?
Overclock yaparken o tepkiler normal en stabil değeri bulmaya çalışıyoruz sonucunda 3.8 4.0 GHz işlemcinize ağır gelmiş olabilir ekran kartı konusunda bir şey diyemiyeceğim.

4.0 yapanlar var ve iyi bir işlemci soğutucu kullanıyorum yani yeterli olması lazım. Zaten 3.8-3.9'da kullanacağım bende.

Dosya Ekleri

• IMG_20200921_211117.jpg
    IMG_20200921_211117.jpg
    111,4 KB · Görüntüleme: 39
Şu an kasanın yan tarafı açtım daha serin çalışıyor 😊 ama yine de değiştireceğim macunu sizce ekran kartı macun da değişmeli miyim?

4.0 yapanlar var ve iyi bir işlemci soğutucu kullanıyorum yani yeterli olması lazım. Zaten 3.8-3.9'da kullanacağım bende.

Ekran kartı OC'si konusunda pek bilgili olmadığım için konuşmayacağım ama kasanız hava almayan bir kasaysa isterseniz oraya dünyanın en iyi kule tipi soğutucusunu koyun ginede bir fayda etmiyecektir macunu değiştirmenizde sıcaklığı olumlu yönde etkileyecektir tabii ki ama bence hazır işlemci macununu değişiyorken ekran kartınınkini de değiştirmekte fayda var.

Ekran kartı OC'si konusunda pek bilgili olmadığım için konuşmayacağım ama kasanız hava almayan bir kasaysa isterseniz oraya dünyanın en iyi kule tipi soğutucusunu koyun ginede bir fayda etmiyecektir macunu değiştirmenizde sıcaklığı olumlu yönde etkileyecektir tabii ki ama bence hazır işlemci macununu değişiyorken ekran kartınınkini de değiştirmekte fayda var.

Peki şey benim PSU'yu da değiştirmem gerekiyor şu an platoon 500W ile çalışıyor bilgisayar iki yıl sorunsuz çalışmış ama yine korkuyorum. 600-650W PSU + güzel hava sirkülasyonu olan bir kasa almak istiyorum da önerin var mı acaba? Bütçe 600 - 700 TL en fazla, ve kasada ışık falan hiç umrumda değil güzel hava sirkülasyonu alsın yeterli.

Peki şey benim PSU'yu da değiştirmem gerekiyor şu an platoon 500W ile çalışıyor bilgisayar iki yıl sorunsuz çalışmış ama yine korkuyorum. 600-650W PSU + güzel hava sirkülasyonu olan bir kasa almak istiyorum da önerin var mı acaba? Bütçe 600 - 700 TL en fazla, ve kasada ışık falan hiç umrumda değil güzel hava sirkülasyonu alsın yeterli.
Bunun için yeni konu açmanız gerekli.

Sadece soğutucu yeterli olmuyor anakartta önemli. Ben Asus Sabertooth 55İ ile 4.0 Ghz'de hiçbir sıkıntı çekmeden kullanıyorum sıcaklık en fazla 70 derece oldu PUBG'de ve hava da gerçekten sıcaktı o gün.

Sadece soğutucu yeterli olmuyor anakartta önemli. Ben ASUS sabertooth 55I ile 4.0 GHz'de hiçbir sıkıntı çekmeden kullanıyorum sıcaklık en fazla 70 derece oldu PUBG'de ve hava da gerçekten sıcaktı o gün.

3.8GHz'de su an sorunsuz çalışıyor bilgisayar 70 derece oluyor en fazla. GA-H55M-S2'de iyi overclock için ya ve üstünde küçük mosfet soğutucu da mevcut dediğim gibi.

3.8GHz'de su an sorunsuz çalışıyor bilgisayar 70 derece oluyor en fazla. GA-H55M-S2'de iyi overclock için ya ve üstünde küçük mosfet soğutucu da mevcut dediğim gibi.
Anakartta sadece mosfet değil faz sayısı da önemli sadece 5 tane faz bulunuyor anakartınızda. 4.0 Ghz değerlerini elde ettiğim anakartta 14 tane faz bulunuyor. Bundan önce kullandığım anakart Asus P7P55 LX ile bende 3.8 değerlerinde kullanıyordum ve üzerinde mosfet soğutucusu olmasına rağmen mosfetleri zarar görmüştü overclok değerlerini oyundayken veya stres testinde 3.8 Ghz'den 2.53 Ghz'e düşüyordu. Bu yüzden bence o anakartı çok zorlamayın.

Anakartta sadece mosfet değil faz sayısı da önemli sadece 5 tane faz bulunuyor anakartınızda. 4.0 GHz değerlerini elde ettiğim anakartta 14 tane faz bulunuyor. Bundan önce kullandığım anakart ASUS P7P55 LX ile bende 3.8 değerlerinde kullanıyordum ve üzerinde mosfet soğutucusu olmasına rağmen mosfetleri zarar görmüştü overclock değerlerini oyundayken veya stres testinde 3.8 GHz'den 2.53 GHz'e düşüyordu. Bu yüzden bence o anakartı çok zorlamayın.

Çok ısınmıyor sonuçta mosfetler neden zarar görsün ki? 70 derece falan, Cpu stress test yapabiliceğim program önerebilir misin. Ve ASUS P7H55M-SI anakartina geçmem fark oluşturur mu daha iyi midir? Ve overclock yaptıktan sonra hatayı Windows'u son sürüme guncellediğim için almıyorum sanırım öncesinde fan yapımı Windows 10 Pro Lite yüklüydü.

Yeni konular

Geri
Yukarı