Xeon X3470 için soğutucu önerisi

INonOmpiontentI

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. Xeon X3470 almaya karar verdik kardeşimin sistemine. Sistemi benim eski sistemim;
R7 240.
A6 6400K.
A58M-E anakart.
4 GB RAM.
350W PSU.

Bu sisteme şunları almayı düşünüyoruz;
Xeon X3470.
Soğutucu.
1156 pin ankart.
4 GB RAM daha.
İleri de RX 470 ve 500W FSP ya da High Power PSU.

Şimdi aklımda 3 soru var. Biri bu PSU yetecek mi bu sisteme Xeon X3470'e? 2. si default halde yetermli?
Ve soğutucu ne önerirsiniz? Bütçe 100TL civarlarında. Güzel bir soğutucu yoksa o seviyelerde çıkabiliriz biraz. 2. el e açığım.

PSU'nun yeteceğini düşünüyorum ekran kartı R7 240 kullanılacaksa default yeterli olur RX 470 takılacaksa biraz overclock ister. Bütçenizi soğutucu için en fazla ne kadar arttırabilirsiniz çünkü çok düşük.
Çok çabuk bir şekilde dirildiniz.

PSU'nun yeteceğini düşünüyorum ekran kartı R7 240 kullanılacaksa default yeterli olur RX 470 takılacaksa biraz overclock ister. Bütçenizi soğutucu için en fazla ne kadar arttırabilirsiniz çünkü çok düşük.
Çok çabuk bir şekilde dirildiniz.

Öncelikle sorunu çözdüm o yüzden :D 2. si PSU R7 240 için. RX 470 için tabii yeni PSU alacağız. Soğutucu için minimum ne almamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Ona göre para biriktirecek kardeşim. 2. el ve sıfır olarak 2 alternatif işimize gelir.

Öncelikle sorunu çözdüm o yüzden :D 2. si PSU R7 240 için. RX 470 için tabii yeni PSU alacağız. Soğutucu için minimum ne almamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Ona göre para biriktirecek kardeşim. 2. el ve sıfır olarak 2 alternatif işimize gelir.

Eğer 100₺ var ise Snowman M200 Combo Intel/AMD 9cm Led CPU Fan Fiyatı bu soğutucunun iyi olduğunu yazdıklarını gördüm idare edebilir. Ama bence ileride o.c yapılacağı için 300₺ bandında bir soğutucu almalısınız 120mm boyutlarında hem iyi soğutur hem de sessiz çalışır

4 Bakır borusu var fiyatına göre iyi gözüküyor. 6 bakır borulular ne kadara patlar? Soğutucu konusunda pek bir bilgim yok açıkçası.

2 Bakır borulu 4 değil 6 bakır borulu olanlar 300₺ ve üzeri olur. 2. el soğutucu önermesemde uyguna temiz kullanılmış 4 veya 6 bakır borusu olan bulunursa çok iyi olur.

Bence Xeon sisteme yatırım yapmayın. Ryzen 3 1200 üzerine kurulu bir sistem çok daha mantıklı olur.

Xeon yerine R3 1200 almayı da düşündük de. Xeon sistem hem daha güçlü olur. Hemde RAM için 4 GB daha alsak da yeterli olur diye düşündük. Oynadığı oyunlar çok sistem istemiyor zaten. Max GTA 5 oynuyor. O yüzden ucuz bir yatırım olabilir diye düşündük. Yoksa DDR4 ve AM4 plartform işimize gelir. Bir tık daha pahalı.

Xeon sistem daha mı güçlü olur :d?

OC ile 470 besleyebiliyor anca o Xeon. 1200 AF stok soğutucu ile OC yapılırsa 580 besler.

Ben ucuz olan sistemimi toplarken bunları bayağı bir düşündüm. Yükseltme yapılmayacaksa en iyisi H310 S2V + 9100F oluyor. 1660 Super ile bile kullananlar var. 1000 liraya alınacak diğer CPU + MOBO ikilileri bunun kadar çok performans vermiyor. 1200 AF + Dark Freezer X94 + B450M S2H alıp 4.2 GHz OC yapılırsa ancak bu güce ulaşıyor. Hem de 1200 AF OC için alınacak üçlü daha pahalıya geliyor. 1200 AF'nin tek avantajı başka Ryzen işlemciler ile yükseltilebilmesi. Yükseltme yapılmayacaksa 9100F en iyi seçenek.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı